Ruszyła sztafeta „Wokół Niepodległej”
22.09.2018
Blisko 3600 km, czyli tyle, ile wynosi długość granicy państwowej – właśnie taki dystans pokonają funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej w biegu „Wokół Niepodległej”. Wszystko po to, aby uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziś w Berżnikach (woj. podlaskie) wiceminister Jarosław Zieliński wziął udział w oficjalnym rozpoczęciu biegu.
Trasa sztafety wiedzie wzdłuż granic Polski. Podczas biegu strażnicy graniczni będą przekazywać sobie sztafetową pałeczkę, w której znajduje się rota ślubowania funkcjonariusza SG. – Na rocie znajdują się bardzo wyjątkowe słowa: „Nic dla siebie, wszystko dla ojczyzny”. Niech to będzie przesłanie także dla nas – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński. – Dedykujmy nasze działania ojczyźnie, wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej – dodał.
W biegu weźmie udział ok. 500 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych reprezentujących wszystkie oddziały, ośrodki szkolenia oraz Komendę Główną SG. – Ten bieg to symboliczny wyraz naszego oddania, naszej służby Niepodległej – powiedział wiceszef MSWiA. Uczestnicy będą biegli wzdłuż granicy nieprzerwanie przez 18 dni, bez względu na warunki pogodowe. Sztafeta zakończy się 10 października, także w Berżnikach. Każdy z biegaczy pokona średnio dystans ok. 7 km. – Spotkamy się tutaj jeszcze raz, na zakończeniu biegu. Wszystkim uczestnikom życzę satysfakcji z udziału w sztafecie i radości, która będzie się z tym wiązała. Ale także bezpieczeństwa – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński.
Bieg „Wokół Niepodległej” będzie także próbą bicia rekordu Polski w kategorii „najdłuższy bieg sztafetowy”. Trasa będzie zapisywana przy pomocy urządzeń GPS, w które będą wyposażeni biegacze. Na mecie będzie obecny sędzia z Biura Rekordów, który zweryfikuje wynik podjętej próby.
Funkcjonariuszem, który rozpoczął dziś sztafetę w Berżnikach, był st. chor. Robert Grabsztunowicz z Komendy Głównej SG. To doświadczony biegacz – wziął udział m.in. w jednym z najtrudniejszych biegów na świecie, Spartathlonie, podczas którego zawodnicy mają do pokonania 246 kilometrów z Aten do Sparty w ciągu 36 godzin.
Na trasie biegu znajdują się ważne historycznie punkty honorowe, czyli miejsca związane z walką o niepodległość, gdzie zostaną złożone wiązanki kwiatów. Na tzw. honorowe odcinki zaproszeni zostali uczestnicy spoza Straży Granicznej – przedstawiciele innych służb, urzędów, instytucji, uczniów i harcerzy. Trasa wjedzie m.in. przez Przemyśl, Nowy Sącz, Zakopane, Świecko, Słubice, Hel, Władysławowo.
Biegiem „Wokół Niepodległej” strażnicy graniczni nawiązują także do podobnego wydarzenia sprzed prawie 100 lat. W 1925 r. dowództwo Korpusu Ochrony Pogranicza zorganizowało bieg wzdłuż granicy polsko-sowieckiej. Dystans tego biegu wynosił ponad 1200 km.