W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze obowiązujące na terytorium Polski

01.03.2024

W piątek 1 marca br. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów, które określa m.in. sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze, które będą obowiązywały na terenie naszego kraju. Nowe regulacje zostały przygotowane i ogłoszone na podstawie ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.

Teczka MSWiA z motywem orła z Godła RP

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach wejdzie w życie następnego dnia po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Dokument normuje organizację i warunki przygotowania oraz funkcjonowania systemów obserwacji, pomiarów, analiz, prognozowania i powiadamiania o skażeniach na terytorium Polski.

Załączona do rozporządzenia tabela określa  sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze obowiązujące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze.

Przepisy określają również właściwości organów w tych sprawach, w tym te dotyczące alarmowania o skażeniach w podmiotach podległych lub nadzorowanych przez ministrów właściwych do spraw wewnętrznych, zdrowia, administracji publicznej, rolnictwa, rynków rolnych, rybołówstwa, gospodarki morskiej, klimatu, gospodarki wodnej oraz Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki i Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Krajowy System Wykrywania Skażeń i Alarmowania

Nowy akt wykonawczy zwiększy liczbę przesłanek umożliwiających uruchomienie Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania (KSWSiA). Doprecyzuje także listę podmiotów niezbędnych do zaangażowania w funkcjonowanie systemu. 

Ponadto, jako przesłanki do jego uruchomienia dodano wprowadzenie środka reagowania kryzysowego NATO lub wystąpienie zdarzeń oddziaływujących na obszar więcej niż jednego województwa i zagrażających życiu lub zdrowiu osób. Pozwoli to na uruchomienie systemu bez konieczności wprowadzania stanu nadzwyczajnego. 

Po uruchomieniu Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania wszystkie podmioty, które tworzą system, będą kierowały do centrum dyspozycyjnego osoby posiadające specjalistyczną wiedzę z zakresu oceny sytuacji skażeń lub przeciwdziałania skutkom ich wystąpienia.

Koordynacja i współpraca

Ponadto rozporządzenie określa instytucje i podmioty odpowiedzialne za przeprowadzenie ćwiczeń i treningów KSWSiA. Uwzględnia przy tym odpowiedzialność finansową w zakresie ich organizacji i przeprowadzenia.

Dodano również regulację dotyczącą ustanowienia „Planu współdziałania jednostek organizacyjnych wchodzących w skład jednolitego KSWSiA”. Będzie on zawierał, uzgodnione przez podmioty tworzące system, procedury współdziałania organów i jednostek organizacyjnych wchodzących w skład KSWSiA. Za przygotowanie dokumentu będzie odpowiedzialny szef MON.

SYGNAŁY ALARMOWE I KOMUNIKATY OSTRZEGAWCZE OBOWIĄZUJĄCE NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

SYGNAŁY ALARMOWE

Lp. Czynności Sposób ogłoszenia alarmów
akustyczny system alarmowy środki masowego przekazu wizualny sygnał
alarmowy
1. Ogłoszenie
alarmu

Sygnał akustyczny –
modulowany dźwięk syreny
w okresie trzech minut

Powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna: Uwaga! Uwaga! Uwaga! Ogłaszam alarm (podać przyczynę, rodzaj alarmu itp.) …………………. dla …………………. Znak koloru żółtego w kształcie trójkąta lub, w uzasadnionych przypadkach, innej figury geometrycznej
2. Odwołanie
alarmu

Sygnał akustyczny – ciągły
dźwięk syreny w okresie
trzech minut

Powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna: Uwaga! Uwaga! Uwaga! Odwołuję alarm (podać przyczynę, rodzaj alarmu itp.) …………………. dla ………………….  

 

KOMUNIKATY OSTRZEGAWCZE

Lp. Rodzaj komunikatu Sposób ogłoszenia komunikatu Sposób odwołania komunikatu
  akustyczny system alarmowy środki masowego przekazu akustyczny system alarmowy środki masowego przekazu
1. Uprzedzenie o zagrożeniu skażeniami   Powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna: Uwaga! Uwaga! Osoby znajdujące się na terenie ………………….…. około godz. …… min. …………... może nastąpić skażenie ………………………………….... (podać rodzaj skażenia) w kierunku ………………………. (podać kierunek)  

Powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna: Uwaga! Uwaga! Odwołuję uprzedzenie o zagrożeniu …………………………. (podać rodzaj skażenia) dla ………………………

2. Uprzedzenie o klęskach żywiołowych i zagrożeniu środowiska   Powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna: Informacja o zagrożeniu i sposobie postępowania mieszkańców …………………………………… (podać rodzaj zagrożenia, spodziewany czas wystąpienia i wytyczne dla mieszkańców)  

Powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna: Uwaga! Uwaga! Odwołuję uprzedzenie o zagrożeniu …………………………. (podać rodzaj klęski) dla ………………………

 

Materiały

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 lutego 2024 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach
Rozporządzenie​_Rady​_Ministrów​_z​_dnia​_23​_lutego​_2024​_r​_w​_sprawie​_systemów.pdf 0.22MB
{"register":{"columns":[]}}