Szef MSWiA o zabezpieczeniu 33. Finału WOŚP: Chcemy, by każdy uczestnik i wolontariusz czuł się bezpiecznie
24.01.2025
– Chcemy, by każdy wolontariusz i uczestnik mógł przeżywać to wyjątkowe wydarzenie w poczuciu solidarności. Policja zadba o to, by osoby zaangażowane w te działania czuły się bezpiecznie – podkreślił minister Tomasz Siemoniak. Szef MSWiA przypomniał, że już w najbliższą niedzielę, 26 stycznia br., po raz kolejny zagramy z WOŚP.
Funkcjonariusze Policji zadbają o bezpieczeństwo tysięcy wolontariuszy i uczestników finału WOŚP. W tym roku nad zapewnieniem bezpieczeństwa w miejscach organizowania zbiórek czuwać będzie kilkanaście tysięcy policjantów.
To nie tylko wielka akcja charytatywna, ale też dowód wielkiego serca Polek i Polaków. Już dzisiaj dziękuję wszystkim funkcjonariuszom za zaangażowanie. To dzięki Wam ta piękna inicjatywa będzie mogła się odbyć w atmosferze spokoju i troski o drugiego człowieka
– powiedział minister Tomasz Siemoniak.
Policja już dzisiaj apeluje o stosowanie się do zasad bezpieczeństwa przez uczestników i wolontariuszy 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, zadbają o bezpieczeństwo wolontariuszy, kwestujących dzieci, a także będą prowadzić działania informacyjno-edukacyjne dla osób starszych. Komenda Główna Policji, jak co roku, jest w stałym kontakcie z przedstawicielami WOŚP.
Patrole policjantów będą obecne w kluczowych miejscach, by skutecznie zapobiegać popełnianiu przestępstw i wykroczeń wobec wolontariuszy. Ze zdecydowanym działaniem ze strony funkcjonariuszy spotkają się też osoby posługujące się fałszywym identyfikatorem bądź puszką.
Policja będzie też współpracować z lokalnymi sztabami zbiórki, by zapewnić bezpieczeństwo i porządek publiczny wszędzie tam, gdzie odbywać się będą wydarzenia związane z 33. Finałem WOŚP. Funkcjonariusze zwrócą także uwagę na małoletnich kwestujących bez opieki dorosłych. Zgodnie z regulaminem, wolontariusze 33. Finału WOŚP, którzy nie ukończyli 16-go roku życia, kwestują w towarzystwie osoby pełnoletniej, za zgodą szefa sztabu.
Szczególnie ważny będzie bezpieczny przebieg lokalnych finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które będą organizowane w formule imprez masowych lub innych otwartych, gromadzących znaczącą liczbę uczestników.
Skuteczne działania funkcjonariuszy Policji
W ubiegłym roku podczas 32. Finału WOŚP funkcjonariusze Policji na terenie całego kraju dbali o bezpieczeństwo uczestników i wolontariuszy zaangażowanych w wydarzenie. Odnotowano wówczas kilka incydentów w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego.