Szef MSWiA: Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej to przełomowe przedsięwzięcie i odpowiedź na społeczne zapotrzebowanie
23.01.2025
- Wszyscy odpowiadamy za ochronę ludności. Ta ustawa to fundament do stworzenia spójnego i sprawnego systemu reagowania i ochrony naszych obywateli przed sytuacjami kryzysowymi – powiedział minister Tomasz Siemoniak. W czwartek, 23 stycznia br., w gmachu MSWiA, odbyła się narada z przedstawicielami PSP, RCB, RARS oraz urzędów wojewódzkich, poświęcona najważniejszym kwestiom związanym z ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej. W wydarzeniu wziął także udział wiceminister Wiesław Leśniakiewicz.
Minister Tomasz Siemoniak powiedział, że ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej koncentruje się na bezpieczeństwie obywateli. Opiera się na wielu podmiotach, ale to właśnie PSP, RCB, RARS i urzędy wojewódzkie są jej trzonem. Dodał przy tym, że wkrótce będziemy wdrażać przepisy wykonawcze do tej ustawy.
Naszym celem jest to, żeby w Polsce powstał nowoczesny system ochrony ludności, taki na miarę zagrożeń i potrzeb. System, który też widzi inne kwestie, czy to związane z klęskami żywiołowymi, zarządzaniem kryzysowym, ale też system, który dostrzega rolę samorządu, który jest atutem z punktu widzenia naszego państwa
– zaznaczył szef MSWiA.
Kompleksowe rozwiązania – społeczna odpowiedzialność
Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej to kompleksowe rozwiązania, które są odpowiedzią na społeczne zapotrzebowanie – bezpieczne i odporne środowisko cywilne.
Szef MSWiA podkreślił, że rola Państwowej Straży Pożarnej w systemie bezpieczeństwa naszego kraju jest niepodważalna, a rekordowo wysokie zaufanie społeczne to dowód skuteczności tej formacji.
Państwowa Straż Pożarna cieszy się największym zaufaniem Polaków. Na tej formacji spoczywa duża odpowiedzialność. Chcemy, poprzez ten strażacki mundur, pokazywać, jak ważna jest ta ustawa. To na PSP, na Waszej wiedzy i autorytecie to wszystko będzie się opierało
– zaznaczył.
Natomiast wiceminister Wiesław Leśniakiewicz powiedział, że ochrona ludności to jeden z podstawowych obowiązków państw europejskich.
To niewątpliwie wielki projekt społeczny. Jest on dedykowany, przede wszystkim, obywatelom naszego kraju. To fundament do stworzenia spójnego i sprawnego systemu reagowania i ochrony naszych obywateli przed sytuacjami kryzysowymi
– mówił.
Główny cel – bezpieczeństwo Polski i Polaków
Minister Tomasz Siemoniak powiedział, że obecna sytuacja w Europie wymaga podejmowania działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa. Za naszą wschodnią granicą wciąż trwa wojna. Dlatego tak ważne jest, by Polacy czuli się bezpiecznie w swoim kraju.
Szef MSWiA poinformował również, że szczególną rolę w kształtowaniu bezpieczeństwa publicznego i powszechnego przewidziano dla administracji samorządowej. Przepisy określają odpowiedzialność organów rządowych i samorządowych, a ponadto służb, inspekcji i straży oraz innych podmiotów mających w zakresie swoich kompetencji zadania związane z ochroną ludności.
Wójtowie, starostowie, burmistrzowie, prezydenci i marszałkowie mają swoje zadania zapisane w ustawie. Wdrożenie nowych regulacji wymaga ścisłej współpracy instytucji rządowych i samorządowych. Każdy samorządowiec musi być liderem ochrony ludności na swoim terenie. To ogromna siła i szansa na to, że to wszystko będzie dobrze funkcjonować
– dodał minister Tomasz Siemoniak.
Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej
Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej określa zadania ochrony ludności w czasie pokoju i w czasie wojny, organy i podmioty realizujące te zadania oraz zasady planowania zasobów na potrzeby ochrony ludności i obrony cywilnej.
Reguluje kwestie dotyczące m.in.:
- zadań ochrony ludności w czasie pokoju i w czasie wojny;
- organów i podmiotów realizujących zadania ochrony ludności;
- zasad planowania i budowania zasobów ochrony ludności i obrony cywilnej;
- zasad funkcjonowania systemu wykrywania zagrożeń oraz ostrzegania, powiadamiania i alarmowania o zagrożeniach;
- zasad użytkowania i ewidencjonowania obiektów zbiorowej ochrony;
- zasad funkcjonowania i organizacji obrony cywilnej oraz sposobu powoływania personelu do obrony cywilnej.
Przepisy powstały we współpracy organów administracji rządowej, środowisk samorządowych oraz akademickich. To również licznie reprezentowane organizacje pozarządowe oraz obywatele, którzy indywidualnie przekazywali swoje spostrzeżenia, opinie i propozycje.
Aktualne trwają prace nad aktami wykonawczymi do ustawy.