Szef MSWiA wziął udział w naradzie służbowej kadry kierowniczej Policji w Szczytnie
16.01.2025
- W was tkwi siła do tego, żeby chronić naszych obywateli i Polskę - powiedział minister Tomasz Siemoniak podczas narady służbowej kadry kierowniczej Policji w Szczytnie. W trakcie spotkania podsumowano najważniejsze obszary działania formacji oraz rozmawiano o planach na bieżący rok. W wydarzeniu wziął także udział wiceminister Czesław Mroczek.
Narada odbywa się w dniach 14-17 stycznia br. w Akademii Policji w Szczytnie.
- Spotykamy się, by porozmawiać o najważniejszych kwestiach, które przed nami stoją, o wyzwaniach i celach. Poprzeczka jest wysoko postawiona przed każdym funkcjonariuszem, komendantem powiatowym, wojewódzkim, głównym, przed ministrami. Nasza motywacja i zaangażowanie muszą być na najwyższym poziomie - podkreślił minister Tomasz Siemoniak.
Podsumowanie ubiegłego roku i cele na 2025 r.
Podczas narady podsumowano działania Policji w ubiegłym roku. Był to czas pełen wyzwań.
Podczas wystąpienia szef MSWiA przywołał niektóre ze zdarzeń, z którymi mierzyli się nasi policjanci. - Akty dywersji na zlecenie obcej służby. Następnie majowe wydarzenia na granicy, śmierć polskiego żołnierza. Skierowano tam pododdziały Policji celem dodatkowego wsparcia. Wrześniowa powódź i również sprawnie działająca Policja – mówił minister Tomasz Siemoniak.
W ramach operacji „Powódź 2024” do zadań Policji należała ochrona mienia osób poszkodowanych, a także działania pomocowe w usuwaniu skutków powodzi oraz dbanie o bezpieczeństwo i porządek.
Od początku działań do realizacji zadań związanych z zapobieganiem i przeciwdziałaniem skutkom powodzi skierowano 53 370 policjantów, w tym 22 590 pionu prewencji, 8084 ruchu drogowego, 9463 służby kryminalnej, 12 899 funkcjonariuszy oddziałów i pododdziałów prewencji, 189 policyjnych logistyków oraz 145 policjantów innych komórek.
W tym czasie wykorzystano 21 438 środków technicznych (w tym pojazdy, łodzie, drony, reflektory olśniewające, autobusy, skutery wodne itp.) oraz 6 śmigłowców. Operacja została zakończona 2 października 2024 r.
Trwająca od 2021 r. policyjna operacja „Zapora” zakończyła się 19 grudnia 2024 r. W tym czasie policjanci, ramię w ramię ze strażnikami granicznymi i żołnierzami, chronili naszych granic. Przez ponad 3 lata, w systemie rotacyjnym, na granicy polsko-białoruskiej służbę pełniło 32 759 funkcjonariuszy Policji, w głównej mierze oddziałów prewencji, ale także kontrterroryści, policjanci pionu ruchu drogowego, kryminalnego oraz przewodnicy psów służbowych, a nawet lotnicy.
Odbudowa polskiej Policji
Wysoki poziom wakatów w Policji to efekt odejść przede wszystkim w 2023 r., co przyczyniło się do zmniejszenia stanu kadrowego w 2024 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło pilne prace, by zmniejszyć braki kadrowe w służbach. W okresie od 1 stycznia do 30 grudnia 2024 r., do służby w Policji przyjętych zostało 6 411 osób, tj. o 1 242 więcej niż w 2023 r.
- Przyjęliśmy różne regulacje ułatwiające powroty, przyjęcie absolwentów klas mundurowych. Trzeba być aktywnym i działać, bo od jakości tych ludzi, którzy przyjdą do służby zależy przyszłość Policji – powiedział minister Tomasz Siemoniak.
Wiceminister Czesław Mroczek przypomniał, że w 2024 r. funkcjonariusze otrzymali 20 proc. podwyżki uposażenia poprzez zwiększenie kwoty bazowej. Takiego wzrostu uposażeń nie było przez wiele lat. - Odbudowaliśmy konkurencyjność Policji w stosunku do innych służb. Wyrównanie tego pierwszego uposażenia, 20 proc. podwyżka, wzrost liczby chętnych do Policji z 16 tys. do ponad 22 tys. pokazuje, że Policja odzyskała wiarygodność i atrakcyjność z punktu widzenia warunków służby i uposażenia – zaznaczył sekretarz stanu w MSWiA.
Poprawiła się także pozytywna ocena działalności Policji. Wynosi teraz 70%. Formacja ta znajduje się w czołówce dobrze ocenianych przez społeczeństwo instytucji. - Bardzo się z tego cieszymy. To jest Wasza zasługa: funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, Waszego codziennego działania – mówił minister Tomasz Siemoniak.
Również wiceminister Czesław Mroczek podkreślił, że podejmowane działania zaczynają przynosić efekty. - Udało nam się w tamtym roku, nie tylko w odpowiedni sposób reagować na bieżącą sytuację, ale też wdrożyć rozwiązania, które będą procentować. W tym roku z danych, które mamy wynika, że będziemy mieli zdecydowanie mniej odejść niż w roku poprzednim – dodał.
Bezpieczeństwo ruchu drogowego i ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej
Minister Tomasz Siemoniak mówił także o pracach związanych ze zwiększeniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. MSWiA wraz z ministerstwami sprawiedliwości i infrastruktury opracowało pakiet zmian prawnych służących poprawie bezpieczeństwa drogowego. Nowe rozwiązania - zmiana przepisów prawa karnego i administracyjnego – mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach w Polsce.
W 2024 r. odnotowano 21 528 wypadków drogowych, aż 24 825 osób zostało rannych. Na polskich drogach zginęło 1 881 osób. Policjanci przeprowadzili ponad 16 mln badań na zawartość alkoholu w organizmie.
Podczas dzisiejszej narady, minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych mówił także o ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej. Podkreślił istotną rolę Policji we wdrażaniu tej ustawy. Wspomniał także o spotkaniach wojewódzkich z samorządami w celu omówienia założeń do realizacji zapisów ustawy, której głównym celem jest bezpieczeństwo Polek i Polaków.
Działania służby prewencyjnej oraz zwalczanie przestępczości kryminalnej
Motto „Pomagamy i chronimy” ma szczególne odniesienie do policjantów służby prewencyjnej, którzy często nie uczestniczą w spektakularnych akcjach, ale codziennie są wśród ludzi, swoich mieszkańców, wsłuchują się w ich głosy i starają się spełnić ich oczekiwania w zakresie zapewnienia poczucia bezpieczeństwa, tym samym uspołeczniając swoje działania.
W 2024 r. policjanci odbyli 5 094 354 służb o charakterze patrolowo-interwencyjnym i obchodowych oraz przeprowadzili 5 188 416 interwencji, w tym 28 795 dotyczących przemocy w rodzinie „Niebieskie Karty”.
Każdego dnia policjanci pionu kryminalnego realizują czynności związane z poszukiwaniem osób, które ukrywają się próbując uniknąć odpowiedzialności. Przestępczość kryminalna to przede wszystkim 7 głównych kategorii, czyli: kradzież cudzej rzeczy, kradzież samochodu, kradzież z włamaniem, rozbój, kradzież i wymuszenia, uszkodzenie rzeczy, uszczerbek na zdrowiu oraz bójka i pobicie. W minionym roku Policja prowadziła 440 269 postępowań przygotowawczych. Spadła też liczba przestępstw. W 2024 r. odnotowano 439 796 przestępstw. To o 44 020 mniej niż w 2023 r.
W 2024 r. policjanci zabezpieczyli rekordową ilość nielegalnych substancji – ponad 38 ton. Zlikwidowano również rekordową liczbę 85 nielegalnych laboratoriów, w których wytwarzano narkotyki syntetyczne. Nowe typy substancji uzależniających to ogromne zagrożenie dla młodych ludzi. W czołówce znajduje się fentanyl, a niepokojącym trendem w przestępczości narkotykowej jest stale rosnąca popularność syntetycznych substancji z grupy katynonów (m.in. mefedronu i klefedronu).