W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sztab kryzysowy z udziałem ministra Tomasza Siemoniaka – omówienie koniecznych zmian legislacyjnych oraz usuwanie skutków powodzi

23.09.2024

Zapowiedź zmian legislacyjnych, które mają na celu usprawnienie działań zmierzających do likwidacji skutków powodzi, to jeden z głównych tematów poniedziałkowego sztabu kryzysowego, który odbył się w Kancelarii Premiera. W związku z powodzią w południowo-zachodniej Polsce szef MSWiA Tomasz Siemoniak przebywał w zagrożonym regionie. W tym czasie pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska codziennie odbywały się posiedzenia sztabów, na których przedstawiciele władz lokalnych i służb przedstawiali bieżącą sytuację w poszczególnych regionach.

Premier i ministrowie, przedstawiciele wojska i służb siedzą przy stole. Za nimi flagi unijne i biało-czerwone.

Ostatnie posiedzenie sztabu odbyło się w niedzielę rano we Wrocławiu. Premier zapowiedział wówczas, że w poniedziałek sztab odbędzie się w Warszawie, a podczas niego przygotowywane będą niezbędne zmiany w rozporządzeniach i ustawach. 

Cały czas jesteśmy skoncentrowani na sytuacji powodziowej. W tej chwili trwają prace odpowiednich ministrów nad zmianami ustawowymi, które ułatwią nam proces odbudowy

– poinformował premier Donald Tusk.

Jednocześnie zapowiedział, że we wtorek, po posiedzeniu Rady Ministrów, wraz z pozostałymi ministrami uda się ponownie do Wrocławia. Zaprezentowane zostaną tam zmiany ustawowe. W środę późnym popołudniem planowane jest wygłoszenie informacji w Sejmie na temat sytuacji powodziowej.

Szef rządu zaapelował do wszystkich mieszkańców na terenach zalanych, aby pilnie śledzili komunikaty sanitarno-epidemiologiczne. Jak dodał:

Zorganizowaliśmy dostawy wody pitnej i musimy mieć pewność, że jest ona dostępna wszędzie.

Służby podległe MSWiA nieustannie pomagają na terenach dotkniętych powodzią

Na terenie województw objętych powodzią zaangażowani są strażacy z PSP i OSP. Od 13 września br. odnotowano ponad 24 132 interwencji. 22 września odnotowano 298 interwencji straży pożarnej, w których zaangażowanych było blisko 283 pojazdów JOP i 975 ratowników JOP. Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie województw: dolnośląskiego 154, opolskiego 54, lubuskiego 40.
Zaangażowanych jest także ponad 29 tys. policjantów oraz ponad 11 tys. pojazdów, w tym 4 agregaty, 6 śmigłowców (4 Belle, 2 Black Hawki), a także 4 reflektory olśniewających.

Zaangażowanie wojska – operacja „Feniks”

Na spotkaniu przedstawiono założenia tzw. operacji „Feniks”, która rozpoczęła się dziś. Jej celem jest odbudowa zniszczonych przez powódź regionów Polski. Będzie ona wieloetapowa. Wojsko przez najbliższych kilka miesięcy będzie pomagało na terenach popowodziowych m.in. w odbudowie dróg i mostów. W ramach operacji zorganizowane zostaną zgrupowania zadaniowe z udziałem Wojsk Obrony Terytorialnej, wojsk inżynieryjnych i logistycznych.

Na ten moment w akcję pomocy powodzianom bezpośrednio zaangażowanych jest ok. 25 tys. żołnierzy. Ogółem 26 tys. żołnierzy jest skierowanych do akcji pomocowej, do tych działań pomocowych na obszarze kilku województw.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}