W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Kancelarii Premiera rozmawiano o bezpieczeństwie uczniów

29.08.2019

Podczas konferencji „Bezpieczna Szkoła” ministrowie i wiceministrowie przedstawili założenia programów, które wpłyną na bezpieczeństwo uczniów podczas rozpoczynającego się niebawem roku szkolnego. O ochronie dzieci i młodzieży mówili przedstawiciele resortów edukacji narodowej, rodziny, pracy i polityki społecznej, spraw wewnętrznych i administracji, zdrowia oraz infrastruktury.

Konferencja Bezpieczna Szkola

- Nasze dzieci w szkołach są i będą bezpieczne. Bezpieczeństwo w szkołach musi i będzie zapewnione - powiedział otwierając konferencję wicepremier Piotr Gliński, przewodniczący Komitetu Społecznego Rady Ministrów. Jak dodał, bezpieczeństwo w szkołach to problem wielowymiarowy, bo dotyczący zarówno zagrożeń komunikacyjnych, ekonomicznych, fizycznych, jak i zdrowotnych.

Minister Mariusz Kamiński powiedział, że w tym roku kilkanaście tysięcy policjantów będzie pełniło wzmożoną służbę w okolicach szkół, aby zapewnić bezpieczeństwo uczniów udających się na lekcje i wracających do domów. Szef MSWiA podkreślił, że w ubiegłym roku przestępczość w szkołach uległa wyraźnemu zmniejszeniu. - Tę tendencję będziemy utrzymywać. Służyć temu będą liczne spotkania na terenach szkół z udziałem funkcjonariuszy Policji i pedagogów – dodał. W zeszłym roku na terenie szkół doszło do 7613 przestępstw, tymczasem rok wcześniej odnotowano ich 8475. Priorytetem w dalszym ograniczeniu przestępczości na terenie szkół będzie walka z przestępczością narkotykową i tą związaną z przemocą rówieśniczą.

Wideo

Szef MEN, Dariusz Piontkowski, wskazał, że jego resort przygotował poradnik dla dyrektorów szkół, w którym zawarto informacje dotyczące postępowania w przypadku zagrożeń w szkołach. - Nauczyciele są zobowiązani do tego, by nie być obojętnym na to, co się dzieje w szkołach – powiedział. Minister Bożena Borys-Szopa, szefowa MRPiPS, poinformowała z kolei, że w tym roku wsparcie finansowe w ramach programu „Dobry start” otrzyma ok. 4,5 mln uczniów – dzięki temu do każdego ucznia będzie mogła trafić kwota 300 zł bez względu na dochód rodziny.

Oprócz wicepremiera Piotra Glińskiego, a także ministrów Mariusz Kamińskiego, Dariusza Piontkowskiego i Bożeny Borys-Szopy, w konferencji wzięli również udział wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko i wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}