W MSWiA o tworzeniu w szkołach ponadpodstawowych oddziałów o profilu mundurowym
21.01.2025
– Jedną z dróg prowadzących do służby w Policji i Straży Granicznej są oddziały o profilu mundurowym – podkreślił wiceminister Czesław Mroczek podczas konferencji „Budowanie potencjału społecznego i odporności wśród młodzieży w świetle współczesnych wyzwań zagrażających bezpieczeństwu wewnętrznemu”.
Głównym tematem wydarzenia było tworzenie w szkołach ponadpodstawowych oddziałów o profilu mundurowym. W spotkaniu wzięła także udział sekretarz stanu w MEN Katarzyna Lubnauer, a także przedstawiciele Policji, Straży Granicznej, eksperci z Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz kuratoriów oświaty.
Jednym z priorytetów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jest osiągnięcie wyższego stopnia profesjonalizacji Policji i Straży Granicznej.
Będziemy zwiększać efektywność prowadzonych postępowań kwalifikacyjnych do tych formacji oraz stwarzać możliwość pozyskania jak największej liczby funkcjonariuszy odpowiadających potrzebom służb
– poinformował wiceminister Czesław Mroczek.
Sekretarz stanu w MSWiA zaznaczył, że dotychczasowe rozwiązania wobec kandydatów do służby w Policji lub Straży Granicznej, którzy są absolwentami tzw. klas mundurowych, nie stanowiły wyraźnej zachęty do wstępowania do tych służb.
Te rozwiązania były mało funkcjonalne i nieadekwatne do realnych potrzeb
– stwierdził wiceszef MSWiA. Jednocześnie dodał, że ze względu na brak aktów prawnych regulujących tworzenie i działanie tak zwanych klas mundurowych, szkoły ponadpodstawowe we własnym zakresie określały główne zasady funkcjonowania takich klas, co powodowało dużą różnorodność programową i organizacyjną.
Wiceminister Czesław Mroczek wyraził nadzieję, że wprowadzone rozwiązana będą wychodziły naprzeciw przyszłym kandydatom. Pozwolą również uczniom oddziałów o profilu mundurowym na zdobycie przydatnych w życiu wiedzy i umiejętności, które są niezmiernie istotne w świetle potencjalnych zagrożeń otaczającego nas świata.
Oddziały o profilu mundurowym
Przepisy dotyczące oddziałów o profilu mundurowym zostały wprowadzone do ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe na mocy ustawy z 1 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej.
Organy prowadzące publiczne i niepubliczne szkoły ponadpodstawowe mogą wystąpić do MSWiA z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na utworzenie oddziału o profilu mundurowym.
Cel wprowadzenia oddziałów:
- stworzenie możliwości pozyskania do służby w Policji i Straży Granicznej jak największej liczby kandydatów odpowiadających potrzebom służby w formacjach mundurowych;
- zwiększenia potencjalnej liczby kandydatów do służby przez stworzenie dla nich odrębnej ścieżki postępowania kwalifikacyjnego dla absolwentów oddziałów o profilu mundurowym;
- uprządkowanie sytuacji funkcjonujących w szkołach tzw. klas mundurowych o profilu policyjnym lub Straży Granicznej.
Korzyści dla absolwenta
Absolwenci oddziałów o profilu mundurowym, którzy złożą podanie o przyjęcie do służby w Policji lub Straży Granicznej przed upływem 3 lat od ukończenia oddziału:
- zostaną zwolnieni z testu wiedzy podczas postępowania kwalifikacyjnego do służby w Policji lub Straży Granicznej;
- zostaną zwolnieni z testu sprawności fizycznej, jeżeli uzyskali pozytywny wynik ze spełniającego odpowiednie kryteria testu sprawności fizycznej przeprowadzonego w ostatnim roku szkolnym nauczania w oddziale o profilu mundurowym;
- będą mieli pierwszeństwo w przyjęciu do służby w Policji lub Straży Granicznej.
Organizacja wydarzenia była dofinansowana z Programu „Sprawy wewnętrzne” Funduszy Norweskich 2014 – 2021, który pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Więcej informacji o oddziałach o profilu mundurowym:
https://www.gov.pl/web/mswia/oddzialy-o-profilu-mundurowym