Polskie granice będą bezpieczniejsze z europejskim systemem EES
22.10.2024
W piątek, 18 października br., Sejm uchwalił ustawę o udziale Polski w Systemie Wjazdu/Wyjazdu (EES). Celem systemu EES jest przede wszystkim podniesienie bezpieczeństwa obywateli Unii Europejskiej, zautomatyzowanie odpraw granicznych, zwiększenie ich efektywności oraz skuteczniejsze zarządzanie granicami zewnętrznymi.
Prace rządowe nad projektem zakończyły się 8 października br. przyjęciem przez Radę Ministrów i skierowaniem projektu do prac parlamentarnych. Sejm przyjął zaproponowane rozwiązania jednogłośnie.
Unia Europejska niebawem uruchomi System Wjazdu/Wyjazdu (EES). Jest to zautomatyzowany system IT pozwalający rejestrować obywateli państw trzecich wjeżdżających do Unii Europejskiej.
Wdrożenie EES pozwoli na odejście od stemplowania dokumentów podróży. System będzie rejestrował dane dotyczące wjazdu i wyjazdu obywateli państw trzecich, którzy przekraczają granice zewnętrzne państw członkowskich.
W ramach nowego systemu funkcjonariusze Straży Granicznej będą skanować odciski palców i robić zdjęcia osób przekraczających granicę. Informacje te będą zapisywane w pliku cyfrowym. System posiada wbudowany kalkulator obliczający okres dozwolonego pobytu na terenie obszaru Schengen.
Prace nad ustawą o udziale Polski w EES
Nowy system EES jest jednym z kilku systemów IT, które Unia Europejska wdroży w najbliższych latach. Celem regulacji jest walka z przestępczością i zabezpieczenie granic.
Ustawa o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Wjazdu/Wyjazdu umożliwi polskim organom i służbom udział w systemie poprzez nadanie odpowiednich uprawnień. Określi zasady i sposób realizacji udziału w tym systemie oraz obowiązki i uprawnienia organów i służb dotyczące przetwarzania danych.