W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej

02.01.2025

1 stycznia 2025 r. Polska ponownie objęła przewodnictwo w Radzie UE. Przez najbliższe sześć miesięcy Polska będzie zarządzać ważnymi dla UE i państw członkowskich procesami, pośredniczyć w negocjacjach i szukać niezbędnych kompromisów, a to wszystko w czasie, gdy decydują się kwestie kluczowe dla całej Europy. Prezydencja pod hasłem „Bezpieczeństwo, Europo!” będzie wspierać działania wzmacniające bezpieczeństwo europejskie m.in w wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym oraz informacyjnym.

Logo prezydencji Polski w UE

Przewodnictwo Polski w Radzie UE przypada na początek nowego cyklu instytucjonalnego, po wyborach do Parlamentu Europejskiego i zatwierdzeniu nowego składu Komisji Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy nasz kraj będzie gościć ok. 40 tysięcy gości, w tym szefów rządów, ministrów oraz parlamentarzystów z państw członkowskich UE. 

Oczekujemy tego, że wraz z partnerami w Unii Europejskiej, z nową Komisją i Radą, zrobimy mocny, wspólny start w ważnych kwestiach, które dotyczą wszystkich obywateli UE

– mówił minister Tomasz Siemoniak, prezentując pod koniec grudnia 2024 r. priorytety MSWiA na zbliżającą się prezydencję Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Szef MSWiA zaznaczył wówczas, że jest to również czas na wzmocnienie współpracy z krajami europejskimi. Zapowiedział także szereg spotkań i działań, które nas czekają w związku z objęciem przewodnictwa w UE.

Od 1 stycznia czekają nas bardzo intensywne tygodnie. Nie będą to tylko spotkania samych ministrów, ale także komisarzy. To także spotkania w formatach parlamentarnych, policyjnych, formacji i służb ratowniczych. Przed nami bardzo duży wysiłek, ale też i wielka szansa, żeby to, co uważamy za ważne, w te pół roku przeforsować

– podkreślił.

Likwidacja zagrożeń dla bezpieczeństwa wewnętrznego - priorytety MSWiA na prezydencję

Tematem przewodnim polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej jest bezpieczeństwo i zapewnienie skutecznych możliwości odpowiadania na bezprecedensowe wyzwania, jakie niesie ze sobą obecna sytuacja geopolityczna.

Priorytety, które przedstawiliśmy na najbliższe pół roku, mocno trafiają w oczekiwania państw członkowskich Unii Europejskiej

– ocenił minister Tomasz Siemoniak.

1. Przeciwdziałanie nielegalnej migracji, w tym jej instrumentalizacji, w szczególności:

  • wzmocnienie granic zewnętrznych UE;
  • poprawa skuteczności i trwałości powrotów migrantów do państw pochodzenia oraz tranzytu;
  • współpraca z państwami leżącymi na szlakach migracyjnych w ramach walki z przemytem migrantów, handlem ludźmi oraz instrumentalizacją migracji;
  • zdefiniowanie bezpiecznych krajów trzecich;
  • przeciwdziałanie pierwotnym przyczynom migracji. 

2. Monitorowanie i neutralizowanie zagrożeń dla bezpieczeństwa wewnętrznego, w szczególności:

  • zapobieganie przemytowi broni i amunicji oraz narkotyków;
  • przeciwdziałanie infiltracji przez  grupy przestępcze;
  • zwalczanie zagrożeń hybrydowych, m.in. dezinformacji i zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem;
  • nowy mandat dla działań EUROPOL;
  • przeciwdziałanie handlowi ludźmi. 

3. Zwiększenie zdolności UE i państw członkowskich w zakresie ochrony ludności, obrony cywilnej, ratownictwa i pomocy humanitarnej, w szczególności:

  • koordynacja działań na poziomie UE, szczególnie w kontekście rekomendacji raportu Sauli Niinistö;
  • poprawa działań dotyczących zarządzaniem kryzysami, w tym skutkami katastrof naturalnych;
  • finansowanie inicjatyw podejmowanych przez państwa członkowskie;
  • wsparcie udziału Ukrainy w  Unijnym Mechanizmie Ochrony Ludności.

Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej 

Rada Unii Europejskiej to jeden z najważniejszych unijnych organów decyzyjnych. Składa się z przedstawicieli wszystkich 27 państw UE. Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie przejmuje rotacyjną prezydencję w Radzie. Przewodniczy wtedy posiedzeniom tej instytucji na wszystkich szczeblach i dba o ciągłość prac UE. 

{"register":{"columns":[]}}