W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Mimo silnego wiatru i roztopów nie ma zagrożenia powodziowego

26.01.2024

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o wezbraniach z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i sztormowym wietrze, w północnej części regionu Dolnej Wisły. Spływ wód roztopowych dodatkowo zwiększa zagrożenie .

RZEKA_REDA_PRZY_JAZIE_W_MIEŚCIE_REDA

Stany alarmowe rzek stwierdzono w Wejherowie na rzece Redzie i Miłoszewie na Łebie.

Przewiduje się wzrosty i wahania stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych w zlewniach rzek: Słupi od Skotawy, Łeby, Redy, Baudy, Wałszy, Pasłęki, Drwęcy Warmińskiej.

Wodowskaz Wilki Kanał Brdy
Wodowskaz na Kanale Brdy

Wiatr może osiągać w porywach prędkość do 100 km/h.

W związku z tym Zespoły Wsparcia Technicznego Wód Polskich i Pracownicy Nadzorów Wodnych w regionie Dolnej Wisły dokonali przeglądu miejsc szczególnie narażonych na wezbrania sztormowe.

Potwierdzono, że wszystkie przeciwpowodziowe urządzenia hydrotechniczne są gotowe do pracy, zapewnione jest też zasilanie awaryjne na wypadek przerw w dostawach prądu.
Kierunek wiatru, południowo - zachodni, nie sprzyja wezbraniom sztormowym. Jednak na obszarze rzeki Redy utrzymywane jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia przed gwałtownymi wzrostami poziomu wody.
Pracownicy Wód Polskich z tego regionu pozostają w gotowości na wypadek niekorzystnej zmiany warunków atmosferycznych.
Kierownictwa Zarządów Zlewni oraz Centrum Ochrony Przeciwpowodziowej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku monitorują sytuację i pozostają w stałym kontakcie z wojewódzkimi i powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego, strażą pożarną i innymi służbami.

W Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie działa całodobowy telefon dyżurny 22 470 10 01 mający na celu zapewnienie całodobowego monitoringu zagrożeń, wymiany informacji o wystąpieniu zagrożeń oraz zaistnieniu sytuacji kryzysowych w ramach kompetencji Wód Polskich.

{"register":{"columns":[]}}