W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Komunikat dot. pogłębiania Zbiornika Włocławskiego

07.12.2023

Komunikat RZGW w Warszawie

Informujemy, iż obecnie Państwowe Gospodarstwo Wodne Zarząd Zlewni we Włocławku realizuje zadnie pn. „Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na pogłębianie Zbiornika Włocławskiego oraz zmianę przekroju poprzecznego i podłużnego koryta rzeki Wisły”.

W ramach przedmiotowej umowy wykonaliśmy inwentaryzację przyrodniczą oraz złożyliśmy wnioski o uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach do Urzędów Gmin w Słupnie, Słubicach, Iłowie,  Urzędu Miasta i Gminy Czerwińsk nad Wisłą oraz do Urzędu Miasta w Płocku.

Niniejsze przedsięwzięcie zgodnie z § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r. poz. 1839) kwalifikuje się jako planowane przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. W toku postępowania otrzymaliśmy z powyższych jednostek postanowienia nakładające obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia. W związku z powyższym wykonaliśmy oraz złożyliśmy w dniu 13.11.2023 r.  dokumentację – raport o oddziaływaniu na środowisko.

Po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach ww. urzędach kolejnym krokiem jest uzyskanie przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Zarząd Zlewni we Włocławku pozwolenia wodnoprawnego w Ministerstwie Infrastruktury. Konieczność uzyskania niniejszej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wynika z faktu, że w podanych lokalizacjach rzeka Wisła wraz z terenami przyległymi znajduje się na obszarach NATURA 2000, a dodatkowo na odcinku między Wyszogrodem a Płockiem znajdują się liczne rezerwaty przyrody m.in. Rezerwat Kępa Rakowska.

Uzyskanie przedmiotowych decyzji, a w następstwie pozwolenia wodnoprawnego umożliwi systematyczne prowadzenie prac utrzymaniowych w założonych lokalizacjach przez okres pięciu lat.

{"register":{"columns":[]}}