Rok 2023
Listopad 2023
Rekomendacje grup roboczych dla Platformy Zrównoważonych Finansów
Prace zakończyły grupy robocze powołane przez Platformę Zrównoważonych Finansów w celu sformułowania rekomendacji działań w obszarach m.in. danych ESG, zrównoważonych obligacji, edukacji na temat zrównoważonych finansów oraz Taksonomii UE. Rekomendacje zostały zaakceptowane przez grupy robocze i zaprezentowane PZF w celu umieszczenia w Mapie Drogowej dla Rozwoju Zrównoważonych Finansów w Polsce. Dokumenty z rekomendacjami znajdują się na dole strony.
SRRK - Działanie 88
11 sierpnia 2023
Analiza zasadności wprowadzenia wskaźnika niskoemisyjności przez GPW Benchmark
Zgodnie z postanowieniami Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, GPW Benchmark opracowała i przekazała Ministerstwu Finansów analizę zasadności wprowadzenia indeksu low-carbon.
W celu wypełnienia zobowiązań regulacyjnych zgodnie z BMR i rozwoju oferty indeksów, GPW Benchmark prowadziła w latach 2020 i 2021, monitoring raportowanych przez spółki informacji dot. dostępnych na rynku krajowym danych niefinansowych, niezbędnych do opracowania CTB. Monitoring wykazał, że na podstawie informacji od polskich emitentów Administrator nie ma wystarczających danych do stworzenia unijnych wskaźników referencyjnych transformacji klimatycznej, które opierałby się na reprezentatywnym i adekwatnym rynku bazowym, zapewniającym trwałość, solidność i odporność wskaźnika referencyjnego w przyszłości.
Mając na uwadze oczekiwaną poprawę warunków sprzyjających raportowaniu niefinansowemu, w tym wprowadzenie wymogów prawnych na poziomie unijnym, przede wszystkim wynikających z CSRD (pierwsza sprawozdawczość według nowych zasad ma dotyczyć roku obrotowego zaczynającego się 1 stycznia 2024 i po tej dacie oraz obejmować te spółki, które raportują pod dotychczasową NFRD) , a także obowiązek ujawniania informacji zgodnie z Europejskimi Standardami Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainability Reporting Standards), GPW Benchmark utrzymuje projekt monitoringu możliwości opracowywania indeksów ESG, CTB, PAB czy indeksów typu low carbon.
Prowadzone działania skupione są przede wszystkim w obszarze indeksów krajowych, niemniej mając na uwadze potencjał indeksów regionalnych oraz to, że GPW Benchmark jest administratorem indeksu CEEplus (opracowywanego na podstawie wartości portfela największych i najbardziej płynnych spółek notowanych na giełdach z regionu Europy Środkowej z Chorwacji, Czech, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier), prace związane z możliwością pozyskania danych dot. emisji gazów cieplarnianych będą kontynuowane, mając na uwadze rosnące zainteresowanie inwestorów segmentem CEE oraz potencjalne istotne idiosynkratyczności tych rynków w związku z realizacji strategii dekarbonizacji i zrównoważonego finansowania.
Działania Administratora, w tym prowadzenie projektów pilotażowych, będą miały na celu wsparcie prac edukacyjnych oraz poznawczych wśród emitentów oraz inwestorów, jak również kooperację z dostawcami danych niefinansowych, w oczekiwaniu na mitygację zidentyfikowanych barier rozwoju CTB lub innych indeksów uwzględniających cele zrównoważonego rozwoju i transformacji klimatycznej
Dostęp do pełnej treści dokumentu znajduje się na dole strony. Tym samym zrealizowane zostało działanie nr 90 określone w załączniku do SRRK.
SRRK - Działanie 90
7 lipca 2023
Spotkanie Platformy Zrównoważonych Finansów
Podczas spotkania dyskutowano nad strukturą i kształtem przyszłej Mapy Drogowej dla Rozwoju Zrównoważonych Finansów w Polsce. Członkowie Platformy zobowiązali się przekazać uwagi do zaproponowanej struktury w trybie pisemnym. Prezentacja ze spotkania znajduje się na dole strony.
SRRK - Działanie 88
6 lipca 2023
Drugie spotkanie Grupy Roboczej MF i MRiT ds. Taksonomii UE
Spotkanie zorganizowane we współpracy Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju i Technologii poświęcone było wyzwaniom związanym ze stosowanie Taksonomii UE w Polsce. Przedstawicielki MRiT przekazały także informację o spotkaniach w ramach podgrup zajmujących się zagadnieniami poszczególnych sektorów gospodarki. Prezentacja ze spotkania znajduje się na dole strony.
SRRK - Działanie 88
29 czerwca 2023
GPW uruchamia Warsaw Sustainable Segment
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. uruchamia „Warsaw Sustainable Segment”. W dedykowanej sekcji na stronie internetowej www.gpwcatalyst.pl prezentowane będą informacje o instrumentach dłużnych związanych ze zrównoważonym rozwojem, notowanych na rynkach organizowanych przez GPW. Celem jest promocja i zwiększenie przejrzystości rynku zrównoważonych instrumentów dłużnych.
SRRK - Działanie 88
22 czerwca 2023
Czwarte spotkanie Grupy Roboczej ds. edukacji i szkoleń w obszarze zrównoważonych finansów
Dyskusja podczas spotkania poświęcona była przede wszystkim standardom i dobrym praktykom w zakresie szkoleń i studiów na temat zrównoważonych finansów. Prezentacja ze spotkania znajduje się na dole strony.
SRRK - Działanie 88
15 czerwca 2023
Pierwsze spotkanie Grupy Roboczej MF i MRiT ds. Taksonomii UE
Pierwsze spotkanie zorganizowane we współpracy Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju i Technologii poświęcone było kwestiom organizacyjnym. Grupa zobowiązała się do wypracowania rekomendacji w zakresie stosowania Taksonomii UE w Polsce. Prezentacja ze spotkania znajduje się na dole strony.
SRRK - Działanie 88
1 czerwca 2023
Trzecie spotkanie Grupy Roboczej ds. edukacji i szkoleń w obszarze zrównoważonych finansów
Dyskusja podczas spotkania poświęcona była przede wszystkim standardom i dobrym praktykom w zakresie szkoleń i studiów na temat zrównoważonych finansów. Grupa Robocza zobowiązała się do dalszych prac nad takimi dobrymi praktykami dla polskiego rynku. Prezentacja ze spotkania znajduje się na dole strony.
SRRK - Działanie 88
25 maja 2023
Trzecie spotkanie Grupy Roboczej ds. rozwoju rynku zielonych obligacji
Dyskusja podczas spotkania poświęcona była przede wszystkim trendom w obszarze transition finance oraz barierom dla rozwoju rynku zielonych obligacji opisanym szczegółowo w raporcie Ministerstwa Finansów i KPMG pt. „Perspektywy rozwoju rynku zielonych obligacji w Polsce”. Prezentacja ze spotkania znajduje się na dole strony.
SRRK - Działanie 88
18 maja 2023
Drugie spotkanie Grupy Roboczej ds. edukacji i szkoleń w obszarze zrównoważonych finansów
Dyskusja podczas spotkania poświęcona była przede wszystkim dostępności szkoleń i studiów w obszarze zrównoważonych finansów, a także standardom tych programów. Prezentacja ze spotkania znajduje się na dole strony.
SRRK - Działanie 88
12 maja 2023
Czwarte spotkanie Platformy Zrównoważonych Finansów
Dyskusja podczas spotkania poświęcona była barierom dla rozwoju zrównoważonych finansów w Polsce. Na podstawie szczegółowych wywiadów z uczestnikami polskiego rynku finansowego, przygotowany został raport na ten temat. Ponadto, podczas spotkania zaprezentowane zostały informacje na temat barier dla zrównoważonych finansów w Polsce przekazane przez inwestorów globalnych podczas spotkań w ramach Capital Market Development Days 2023 w Londynie. W spotkaniu udział wzięła szeroka reprezentacja Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBRD). Prezentacja ze spotkania znajduje się na dole strony.
SRRK - Działanie 88
10 maja 2023
Powołanie Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE
Ministerstwo Finansów we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii poszukuje ekspertów do Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE, powołanej przez Platformę Zrównoważonych Finansów. Szczegółowe kryteria naboru i szczegóły na temat planowanych prac Grupy znajdują się TUTAJ.
27 kwietnia 2023
Drugie spotkanie Grupy Roboczej ds. rozwoju rynku zielonych obligacji
Dyskusja podczas spotkania poświęcona była barierom dla emisji zielonych obligacji korporacyjnych w Polsce. Szczegółowo dyskutowane było także zagadnienie tzw. transition finance i obligacji transformacyjnych. Prezentacja ze spotkania znajduje się na dole strony.
SRRK - Działanie 88
20 kwietnia 2023
Pierwsze spotkanie Grupy Roboczej ds. edukacji, szkoleń i badań akademickich w obszarze zrównoważonych finansów
Do udziału w Grupie Roboczej zgłosiły się 32 osoby – reprezentanci i reprezentantki instytucji rynku finansowego, akademii oraz administracji publicznej. Pierwsze spotkanie poświęcone było kwestiom organizacyjnym i planowaniu prac Grupy na najbliższe miesiące. Prezentacja ze spotkania znajduje się na dole strony.
SRRK - Działanie 88
13 kwietnia 2023
Pierwsze spotkanie Grupy Roboczej ds. rozwoju rynku zielonych obligacji
Do udziału w Grupie Roboczej zgłosiło się prawie trzydzieści osób – reprezentantów i reprezentantek instytucji rynku finansowego, akademii oraz administracji publicznej. Pierwsze spotkanie poświęcone było kwestiom organizacyjnym i planowaniu prac Grupy na najbliższe miesiące. Prezentacja ze spotkania znajduje się na dole strony.
SRRK - Działanie 88
30 marca 2023
Publikacja raportu na temat dobrych praktyk w zakresie zrównoważonych finansów w wybranych państwach członkowskich UE
Raport szczegółowo opisuje dobre praktyki i wybrane polityki pięciu państw członkowskich UE w zakresie rozwoju zrównoważonych finansów: Austrii, Litwy, Irlandii, Włoch oraz Francji. Został przygotowany na potrzeby Ministerstwa Finansów i polskiego rynku kapitałowego przez konsorcjum ekspertów wyłonionych przez Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Wspierania Reform Strukturalnych (DG REFORM). Dokument był podstawą dyskusji podczas drugiego spotkania Platformy Zrównoważonych Finansów. Raport dostępny jest TUTAJ.
SRRK - Działanie 88
24 marca 2023
Trzecie spotkanie Platformy Zrównoważonych Finansów
Podczas spotkanie przedyskutowane zostały analizy w zakresie luki inwestycyjnej w finansowaniu polskiej transformacji klimatycznej a także raport na temat barier w rozwoju zrównoważonych finansów w Polsce. Prezentacja ze spotkania znajduje się na dole strony.
SRRK - Działanie 88
23 marca 2023
Czwarte spotkanie Grupy Roboczej ds. usprawnienia raportowania ESG
Głównym tematem spotkania była idea powstania w Polsce tzw. ESG Data Hub – narzędzia zbierającego dane ESG wszystkich zobowiązanych do raportowania podmiotów i udostępniającego je na zasadzie open access. Zainteresowanie wprowadzeniem takiego rozwiązania zgłosiły Giełda Papierów Wartościowych i Biuro Informacji Kredytowej. Jednocześnie, dyskusja dotyczyła komplementarności rozwiązania wobec powstającego w ramach UE systemy ESAP (European Single Access Point). Prezentacja ze spotkania znajduje się na dole strony.
SRRK - Działanie 88
7 marca 2023
Warsztat z europejskimi ESG Data Hubs
W ramach prac nad Mapą Drogową dla Rozwoju Zrównoważonych Finansów w Polsce, członkowie i członkinie Platformy Zrównoważonych Finansów wzięli udział w warsztacie z europejskimi ESG Data Hubs. Podczas spotkania zaprezentowane zostały rozwiązania funkcjonujące w Austrii i Francji. Prezentacja ze spotkania znajduje się na dole strony.
SRRK - Działanie 88
6 marca 2023
Powołanie Grupy Roboczej ds. rozwoju rynku zielonych obligacji
Platforma Zrównoważonych poszukuje ekspertów do współpracy w ramach Grupy Roboczej ds. rozwoju rynku zielonych obligacji. Decyzja o powołaniu Grupy Roboczej zapadła podczas drugiego spotkania Platformy Zrównoważonych Finansów, powołanej przy Ministerstwie Finansów. Celem Grupy Roboczej będzie określenie konkretnych działań i środków, które należy podjąć w perspektywie krótko- i średnioterminowej, aby uwolnić potencjał zielonych i zrównoważonych instrumentów dłużnych w Polsce wśród przedsiębiorstw, inwestorów i jednostek samorządu terytorialnego. Proponowany zakres prac:
- Działania i środki: określenie jasnego zestawu działań i środków (np. zachęt podatkowych, dotacji itp.), które mogłyby zostać wdrożone w celu wsparcia rozwoju polskiego rynku zielonych i zrównoważonych obligacji i pożyczek wśród przedsiębiorstw i samorządów. Prace GR będą opierały się w tym zakresie na badaniu "Perspektywy rozwoju rynku zielonych obligacji w Polsce" zleconym przez Ministerstwo Finansów i innych zidentyfikowanych dobrych praktykach.
- Wytyczne: Ustanowienie planu działania w celu opracowania nowego, praktycznego przewodnika w zakresie emisji zielonych i zrównoważonych obligacji, zapewniającego wszystkim zainteresowanym podmiotom, w tym MŚP, możliwość korzystania z tego instrumentu.
- Centrum Kompetencji: Ocena celowości utworzenia polskiego Centrum Kompetencji w zakresie Zielonych Obligacji, które wspierałoby rynek i przeprowadzało niezależną ocenę/certyfikację zielonych obligacji wyemitowanych w Polsce/przez polskie podmioty.
Kryteria wyboru ekspertów oraz szczegóły dotyczące aplikacji znajdują się w dokumencie na dole strony. Na zgłoszenia oczekujemy do końca dnia 13 marca br.
SRRK - Działanie 88
6 marca 2023
Powołanie Grupy Roboczej ds. edukacji i szkoleń w obszarze zrównoważonych finansów
Platforma Zrównoważonych poszukuje ekspertów do współpracy w ramach Grupy Roboczej ds. edukacji i szkoleń w obszarze zrównoważonych finansów. Decyzja o powołaniu Grupy Roboczej zapadła podczas drugiego spotkania Platformy Zrównoważonych Finansów, powołanej przy Ministerstwie Finansów. Celem Grupy Roboczej będzie określenie konkretnych działań i środków, które należy podjąć w perspektywie krótko- i średnioterminowej w celu wzmocnienia kompetencji polskiego rynku kapitałowego w zakresie zrównoważonego finansowania. W szczególności, do zadań Grupy Roboczej będzie należało:
- Uczestnicy rynku: Podsumowanie istniejącej oferty szkoleń zawodowych związanych ze zrównoważonymi finansami i określenie planu działania w celu budowania zdolności i umiejętności uczestników rynku (tj. doradców finansowych, konsultantów, prywatnych i publicznych korporacji, prywatnych i publicznych instytucji finansowych itp.) w dziedzinie zrównoważonych finansów (np. określenie minimalnych wymogów lub standardów dla określonych funkcji i stanowisk, itd.).
- Uczelnie wyższe i ośrodki badawcze: Podsumowanie istniejących programów badawczych związanych ze zrównoważonym finansowaniem (wynikiem czego będzie ogólnopolska lista polskich inicjatyw badawczych w tym zakresie) i określenie planu działania w celu pobudzenia dalszych badań w zakresie zrównoważonych finansów i dziedzin pokrewnych (np. poprzez programy grantowe, stypendia itp.) oraz zapewnienia transferu wyników badań na rynek.
- Inwestorzy detaliczni: Podsumowanie dotychczasowych wysiłków na rzecz budowania wiedzy na temat zrównoważonych finansów i zdefiniowanie planu działania w celu radykalnej poprawy świadomości i wiedzy inwestorów detalicznych (oraz, w miarę możliwości, ogółu społeczeństwa) na temat zrównoważonych finansów (np. poprzez zidentyfikowanie najpoważniejszych potencjalnych luk w wiedzy).
- Centrum Kompetencji: Ocena celowości utworzenia Polskiego Centrum Kompetencji w zakresie Zrównoważonego Finansowania, skupiającego wszystkich istotnych graczy i koordynującego działania na rzecz budowania kompetencji polskiego rynku.
Kryteria wyboru ekspertów oraz szczegóły dotyczące aplikacji znajdują się w dokumencie na dole strony. Na zgłoszenia oczekujemy do końca dnia 13 marca br.
SRRK - Działanie 88
16 lutego 2023
Trzecie spotkanie Grupy Roboczej ds. usprawnienia raportowania ESG wśród polskich przedsiębiorstw
Podczas spotkania poruszony został temat przewodników i standardów raportowania ESG, oraz potrzeb przedsiębiorstw z różnych segmentów rynku zakresie dostępu do informacji i wiedzy na temat raportowania niefinansowego. Członkowie Grupy uzgodnili matrycę tych potrzeb, która zostanie włączona do Mapy Drogowej dla Rozwoju Zrównoważonych Finansów w Polsce. Prezentacja ze spotkania dostępna jest poniżej.
SRRK – Działanie 88
13 stycznia 2023
Drugie spotkanie Platformy Zrównoważonych Finansów
Celem spotkania było omówienie dobrych praktyk w zakresie zrównoważonych finansów w wybranych państwach członkowskich UE oraz podjęcie decyzji w sprawie powołania kolejnych grup roboczych Platformy ZF. Członkowie Platformy obecni na spotkaniu podjęli decyzję o konieczności pogłębienia wiedzy na temat dostępnych rozwiązań technologicznych w zakresie gromadzenia danych ESG, dostępnych w innych państwach członkowskich. Jednocześnie, po zapoznaniu się z propozycjami w zakresie kolejnych grup roboczych, członkowie podjęli decyzję o pozostawieniu czasu do namysłu w tej kwestii i podjęcie decyzji w najbliższych tygodniach, w trybie obiegowym. Prezentacja ze spotkania dostępna jest poniżej.
SRRK – Działanie 88
12 stycznia 2023
Drugie spotkanie Grupy Roboczej ds. usprawnienia raportowania ESG wśród polskich przedsiębiorstw
Podczas spotkania poruszony został temat przewodników i standardów raportowania ESG oraz możliwości powołania ESG Data Hub przez Giełdę Papierów Wartościowych we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju. W założeniu pomysłodawców, ESG Data Hub byłby narzędziem dostępnym dla wszystkich uczestników rynku kapitałowego. Kolejne spotkanie grupy zaplanowane jest na 2 lutego br. Prezentacja ze spotkania dostępna jest poniżej.
SRRK – Działanie 88
Materiały
Prezentacja Grupa Robocza Raportowanie ESG 12.01.2023Prezentacja Grupa Robocza Raportowanie ESG 12.01.2023.pdf 1.54MB Platforma Zrównoważonych Finansów prezentacja 13.01.2023
REFORM_PL_SFAP_2nd_SFP_PL_12012023_(2).pdf 2.49MB Trzecie spotkanie Grupy Roboczej ds. usprawnienia raportowania ESG
Trzecie spotkanie Grupy Roboczej ds. usprawnienia raportowania ESG.pdf 2.14MB Platforma_Zrównoważonych_Finansów_GR_edukacja
Platforma_Zrównoważonych_Finansów_GR_edukacja.pdf 0.46MB Platforma_Zrównoważonych_Finansów_GR_zielone_obligacje
Platforma_Zrównoważonych_Finansów_GR_zielone_obligacje.pdf 0.46MB Grupa Robocza raportowanie ESG_prezentacja ze spotkania 23 marca 2023
REFORM_PL_SFAP_GR1_4.pdf 3.31MB Warsztat z europejskimi ESG Data Hubs
Webinar_on_ESG_reporting_tools.pdf 3.79MB Prezentacja_spotkanie Platformy Zrównoważonych Finansów_marzec 2023
REFORM_PL_SFAP_3rd_SFP_PL.PDF 2.67MB GR ds. rozwoju rynku zielonych obligacji spotkanie 12042023
REFORM_PL_SFAP_GR2_1.pdf 1.20MB Prezentacja Grupa Robocza ds. edukacji _20042023
REFORM_PL_SFAP_GR3_1.pdf 1.24MB 4. spotkanie Platformy Zrównoważonych Finansów_prezentacja
REFORM_PL_SFAP_4th_SFP_EN_FINAL.pptx 1.68MB Grupa Robocza ds. stosowania Taksonomii UE_call for experts
Platforma_Zrównoważonych_Finansów_GR_stosowanie_Taksonomii_UE_MRiT_MF.pdf 0.52MB GR ds. edukacji i szkoleń_18_05.2023
REFORM_PL_SFAP_GR3_2.pdf 3.52MB GR ds. rozwoju rynku zielonych obligacji_spotkanie 25_05_2023
REFORM_PL_SFAP_GR2_3_pl.pdf 1.28MB 3. spotkanie GR ds. edukacji i szkoleń_1_06_2023
REFORM_PL_SFAP_GR3_3.pdf 3.38MB 1. spotkanie GR ds. Taksonomii UE_MF_MRiT_15_06_2023
REFORM_PL_SFAP_GR4_1.pdf 1.31MB 4. spotkanie GR ds. edukacji i szkoleń w obszarze zrównoważonych finansów_22_06_2023
REFORM_PL_SFAP_GR3_4.pdf 3.84MB II spotkanie Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE
REFORM_PL_SFAP_GR4_2.pdf 1.67MB Spotkanie Platformy Zrównoważonych Finansów_lipiec 2023
REFORM_PL_SFAP_5th_SFP_PL_FINAL-2.pdf 1.08MB Analiza zasadności wprowadzenia przez GPW Benchmark wskaźnika niskoemisyjności
SRRK_90_GPW_Benchmark_analiza_zasadnosci_wskaznika_niskoemisyjnosci.pdf 0.27MB Grupa Robocza 1 ds. raportowania ESG_rekomendacje
GR1_raportowanie_ESG_rekomendacje.pdf 0.60MB Grupa Robocza 2 ds. zielonych obligacji_rekomendacje
GR2_zielone_obligacje_rekomendacje.pdf 0.62MB Grupa Robocza 3 ds. edukacji_rekomendacje
GR3_edukacja_rekomendacje.pdf 0.51MB Grupa Robocza 4 ds. Taksonomii UE_rekomendacje
GR4_Taksonomia_rekomendacje.pdf 0.58MB Grupa Robocza 4 ds. Taksonomii_załącznik
GR4_Taksonomia_rekomendacje_(załącznik_sektorowy).pdf 0.58MB