Wizja AIP
Wizja Architektury Informacyjnej Państwa (Wizja AIP) to architektoniczny, ogólny opis pożądanego stanu elektronicznej administracji w długiej perspektywie czasowej. Wizja Architektury Informacyjnej Państwa skierowana jest do interesariuszy procesu informatyzacji Państwa, w tym administracji rządowej i samorządowej.
Punktem wyjścia do opracowania Wizji AIP było analiza aktualnej Architektury Informacyjnej Państwa pod kątem realizacji Celów transformacji cyfrowej.
Wizja jest przedstawiona na Głównym modelu Wizji AIP.
Model i opis Wizji AIP koncentrują się na sprawnym państwie zorientowanym na obywatelu. Wizja AIP kładzie szczególny nacisk na zapewnienie jednolitej, zrozumiałej, wiarygodnej i ustrukturyzowanej informacji o Systemach informacyjnych państwa oraz na świadczeniu (efektywnie organizacyjnie i kosztowo) usług publicznych, do których dostęp możliwy jest różnymi kanałami.
Wizja AIP skupia się na zamodelowaniu Architektonicznych bloków budowlanych zgrupowanych w tematyczne Segmenty bloków budowlanych oraz jednolitego modelu procesu wsparcia elektronicznej usługi publicznej, a w konsekwencji realizacji Celów transformacji cyfrowej.
Główny model Wizji AIP
Główny model Wizji AIP przedstawia zidentyfikowane kluczowe Architektoniczne bloki budowlane, które są wymagane do realizacji Uniwersalnego procesu e-usługi.
Część z Architektonicznych bloków budowlanych bierze bezpośredni udział w realizacji tego procesu, a część stanowi zaplecze dla jego wsparcia. Dla każdego z Architektonicznych bloków budowlanych zostały zdefiniowane koncepcyjne systemy informatyczne realizujące te funkcje. Koncepcyjny system informatyczny nie przedstawia fizycznego systemu docelowego, a raczej koncept rozwiązania zapewniający pełne pokrycie funkcji opisanych w ramach kluczowego Architektonicznego bloku budowlanego. Docelowo koncepcyjny system może być realizowany przez jeden lub kilka Bloków budowlanych rozwiązań (w tym komponentów systemów teleinformatycznych), zarówno już istniejących, jak i nowych.
Dla każdego kluczowego Architektonicznego bloku budowlanego na diagramach wskazane zostały zidentyfikowane artefakty dla każdej z warstw EIRA (European Interoperability Reference Architecture). Model zawiera także tabele zidentyfikowanych Architektonicznych bloków budowlanych wraz z ich opisami oraz ich pokrycie przez systemy koncepcyjne, jak i akty prawne powiązane z daną kluczowym ABB.
Model realizacji e-usług
Wizja AIP docelowo będzie obejmować opis głównych procesów administracji modelowanych z perspektywy cyfryzacji państwa.
Obecnie został opracowany Kompleksowy modelu realizacji e-usług.
Wizja Architektury Informacyjnej Państwa koncentruje się na zapewnieniu Architektonicznych bloków budowlanych wymaganych do realizacji Modelu realizacji e-usług. Założeniem jest takie zamodelowanie procesu i narzędzi ten proces wspierających, aby w jego ramach była możliwa realizacja większości elektronicznych usług publicznych.