1,5 mln zł na wsparcie dla ofiar handlu ludźmi. MSWiA podpisało umowę z Fundacjami La Strada i Dialog
31.12.2024
W poniedziałek, 30 grudnia br. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisało umowę z Fundacją La Strada - Fundacją Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu oraz Fundacją Dialog. Umowa dotyczy realizacji zadania publicznego w 2025 r. pn. „Prowadzenie Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi (KCIK)”. Na to zadanie przeznaczono 1,5 mln złotych.
KCIK to kluczowa inicjatywa w walce z handlem ludźmi w Polsce. Centrum oferuje kompleksową pomoc ofiarom i domniemanym ofiarom, a także działa na rzecz prewencji i edukacji w tym obszarze.
Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi
W ramach swojej działalności KCIK realizuje szereg zadań, w tym:
- całodobowy telefon zaufania: ofiary i świadkowie handlu ludźmi mogą uzyskać natychmiastową pomoc, a osoby zagrożone tym procederem – skorzystać z poradnictwa prewencyjnego.
- pomoc w sytuacjach kryzysowych: zapewnienie podstawowych potrzeb życiowych, takich jak schronienie, żywność i odzież, a także wsparcie w procesie reintegracji społecznej.
- bezpieczne miejsca zakwaterowania: organizacja schronienia dla osób potrzebujących ochrony.
- szkolenia dla instytucji: konsultacje i szkolenia dla przedstawicieli instytucji państwowych i samorządowych, aby skuteczniej reagowali na przypadki handlu ludźmi oraz wspierali ofiary.
Podpisanie tej umowy na kolejny rok zapewni ciągłość wsparcia dla ofiar handlu ludźmi w Polsce, które jest finansowane ze środków MSWiA od przeszło dwóch dekad. Fundacja La Strada oraz Fundacja Dialog mają wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie.
Handel ludźmi to przestępstwo
Dzięki tej inicjatywie Polska utrzymuje wysoki standard działań w zakresie walki z handlem ludźmi, wspierając ofiary oraz zwiększając świadomość społeczną na temat tego globalnego problemu.
Handel ludźmi to przestępstwo, które stanowi poważne naruszenie podstawowych praw człowieka, takich jak prawo do wolności i godności i któremu towarzyszy przemoc fizyczna lub psychiczna. Ofiarą przestępstwa może stać się każdy. Obecnie Polska jest nie tylko krajem pochodzenia ofiar, ale także krajem tranzytowym, przez który odbywa się transfer ofiar z Europy Wschodniej do Europy Zachodniej oraz krajem docelowym dla ofiar wykorzystywanych głównie w prostytucji i pracy przymusowej.
Działalność Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi (KCIK) ma na celu zabezpieczenie potrzeb ofiar i domniemanych ofiar handlu ludźmi oraz osób zagrożonych tym procederem.