W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nominacje generalskie dla oficerów Policji

31.07.2024

Minister Tomasz Siemoniak w środę, 31 lipca br. wręczył pamiątkowe szable trzem oficerom Policji, mianowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę na stopień generalski. Na stopień nadinspektora Policji zostali awansowani: insp. Marek Boroń – komendant główny Policji, insp. Cezary Luba – komendant Centralnego Biura Śledczego Policji oraz insp. Mariusz Krzystyniak – komendant wojewódzki Policji w Katowicach.

Nominacje generalskie dla oficerów Policji

Minister Tomasz Siemoniak podkreślił, że nowi generałowie prawie całe swoje życie zawodowe poświęcili Rzeczypospolitej.

Służba w Policji jest jedną z najtrudniejszych. Nie mam najmniejszych wątpliwości co do tego, że jesteście policjantami z powołania, z krwi i kości. Kochacie to, że możecie służyć obywatelom i zapewniać im bezpieczeństwo

– powiedział. 

Szef MSWiA mówił o tym, że awans generalski to duże zobowiązanie. Przypomniał również o zaangażowaniu Policji na granicy polsko-białoruskiej.

Wyzwań dla Policji jest znacznie więcej niż kiedykolwiek. Zajmujecie się wsparciem innych formacji na granicy. Od początku czerwca na granicy w taktyce policyjnej przeszkolonych zostało 12 tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy. To przynosi konkretne rezultaty

– zaznaczył. 

Minister spraw wewnętrznych i administracji przypomniał, że Policja realizuje wiele zadań. Wspiera służby specjalne w walce z aktami dywersji, zwalcza przestępczość narkotykową, dba o bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Za to na Wasze ręce dziękuję tysiącom funkcjonariuszy

- zwrócił się do nowych generałów. Minister Tomasz Siemoniak mówił również o dodatkowych środkach dla formacji, o których poinformował podczas Święta Policji premier Donald Tusk.

Bezpieczeństwo wymaga finansowania i jest kategorią absolutnie najważniejszą

– podsumował szef MSWiA. 

*****

Nadinspektor Marek Boroń rozpoczął służbę w Policji w 1994 r. w garnizonie stołecznym. Służył m.in. w Wydziale Dochodzeniowo-Śledczym. Od 2001 r. kontynuował służbę w Centralnym Biurze Śledczym Komendy Głównej Policji. Od maja 2005 r. pełnił kolejno funkcje m.in. zastępcy naczelnika i naczelnika. W latach 2014-2016 był najpierw zastępcą dyrektora, a następnie zastępcą komendanta Centralnego Biura Śledczego KGP. Od stycznia do czerwca 2016 r. realizował obowiązki w Biurze Służby Kryminalnej. Od lipca 2016 r. do końca października 2018 r. pełnił służbę w Biurze Międzynarodowej Współpracy Policji KGP. W listopadzie 2018 r. Marek Boroń został powołany na stanowisko zastępcy dyrektora Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych KGP. 22 grudnia br. został powołany na stanowisko zastępcy komendanta głównego Policji, jednocześnie powierzono inspektorowi pełnienie obowiązków komendanta głównego Policji. 21 marca br. ówczesny szef MSWiA Marcin Kierwiński wręczył inspektorowi Markowi Boroniowi powołanie na stanowisko komendanta głównego Policji. W trakcie pełnienia służby w Policji insp. Marek Boroń został uhonorowany między innymi Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę oraz Złotą Odznaką Zasłużony Policjant. Jest absolwentem Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie (obecnie Akademia Policji w Szczytnie).

Nadinspektor Cezary Luba służbę w Policji rozpoczął 1 września 1992 r. w Wydziale Kryminalnym Komendy Wojewódzkiej Policji w Siedlcach. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku dziennikarstwo i nauki polityczne. Od 2005 r. pełnił funkcję zastępcy naczelnika Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji. Od 2008 r. - naczelnika Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej CBŚ KGP. Następnie od 2014 r. był ekspertem w Polskim Kontyngencie Policyjnym Misji Unii Europejskiej w zakresie praworządności w Kosowie. Od listopada 2021 r. był zastępcą Szefa Misji Unii Europejskiej w zakresie praworządności w Kosowie. 9 lutego 2024 r. objął obowiązki na stanowisku komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji.

Nadinspektor Mariusz Krzystyniak służy w Policji od 1991 r. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Ukończył również studia podyplomowe w Wyższej Szkole Humanitas z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi oraz szkolenie w ramach programu Basic Investigations of Computer and Electronic Crimes Program (BICEP) prowadzone przez United States Secret Service U.S. Department of Homeland Security. Od 16 września 1991 r. pełnił służbę w Komisariacie III Policji KRP Bytom, zarówno w pionie prewencji, jak i kryminalnym. Od 1 lipca 1999 r. - specjalista Wydziału Kryminalnego KMP Bytom. Następnie od 1 listopada 2006 r. - specjalista Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu KWP Katowice oraz ekspert wydziału od 16 lipca 2011 r. W kolejnych latach od 25 lutego 2012 r. pełnił funkcję zastępcy naczelnika Wydziału Kryminalnego KWP Katowice. Od 28 kwietnia 2015 r. - naczelnik Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach. Od 17 maja 2016 r. - zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Katowicach. Od 1 kwietnia 2021 r. - pierwszy zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Katowicach. Od 9 lutego 2024 r. - komendant wojewódzki Policji w Łodzi. Od 20 czerwca 2024 r. - komendant wojewódzki Policji w Katowicach.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}