W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Od 10 października obowiązek zakrywania ust i nosa nawet na ulicy

08.10.2020

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali dziś (8 października) o nowych obostrzeniach w związku z pandemią koronawirusa. Od soboty (10 października) zostaną wprowadzone nowe zasady bezpieczeństwa.

Grafika prezentująca zasady strefy żółtek rozszerzone na cały kraj.

Główną zmianą jest rozciągnięcie na cały kraj obostrzeń występujących dotychczas w żółtej strefie. Po zmianach, część powiatów z najwyższą liczbą zachorowań trafi do strefy czerwonej. Od piątku,  9 października, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa będzie wysyłało wiadomości SMS do mieszkańców powiatów, które weszły do strefy czerwonej. 

Obowiązek zakrywania ust i nosa nawet na ulicy

W całym kraju od soboty (10 października) zostanie wprowadzony obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej: w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Zwolnione z tego obowiązku będą jedynie osoby, które będą posiadały zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. We wtorek (6 października) gen. insp. Jarosław Szymczyk – Komendant Główny Policji – poinformował, że funkcjonariusze będą bardzo rygorystycznie podchodzić do obowiązku zasłaniania ust i nosa przez obywateli. Jak zaznaczył, w każdym przypadku policjanci będą decydować, czy wobec osób niestosujących się do obostrzeń, zastosują pouczenie, nałożą mandat, złożą wniosek o ukaranie do sądu lub do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego.

Szpitale trzeciego stopnia staną się szpitalami koordynacyjnymi

Jak poinformowali premier Mateusz Morawiecki i minister Adam Niedzielski, w każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny. Znajdą się w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Każdy taki szpital będzie głównym w danym województwie. Dyrektorzy szpitali zostaną włączeni w skład wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego. Dzięki zwiększeniu liczby szpitali, zwiększy się też liczba dostępnych łóżek dla pacjentów. Wśród 16 szpitali znajdą się trzy należące do grupy MSWiA: Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Białymstoku i Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Katowicach.

{"register":{"columns":[]}}