Projekt „Wspólnie do Niezależności”
Projekt „Wspólnie do niezależności” został wybrany do dofinansowania przez Komisję Europejską
w ramach naboru “Specific Action MS under pressure- Support for Ukraine”, która przyznała na jego realizację 84 149 255,34 zł, co stanowi 90% budżetu projektu. Całkowita wartość projektu wynosi: 93 499 172,60 zł. Działania w projekcie będą realizowane do 31 marca 2026 r.
Grupy docelowe
Projekt zakłada udzielanie pomocy obywatelom Ukrainy, uciekających przed wojną, objętym ochroną czasową (6 000 osób). Warunkiem udziału w projekcie jest posiadanie Peselu ze statusem UKR oraz zamieszkiwanie w ośrodku zbiorowego zakwaterowania.
Cel i oczekiwane rezultaty
Głównym celem projektu wsparcie obywateli Ukrainy w osiągnięciu samodzielności. Pierwszy krok to opuszczenie ośrodka zbiorowego zakwaterowania. Beneficjentom projektu oferowane będzie wsparcie finansowe oraz szereg działań sprzyjających integracji i budowaniu życia w Polsce.
Planowanymi rezultatami są:
- w obszarze zakwaterowania: wsparcie uchodźców w znalezieniu mieszkań do wynajęcia, dzięki czemu będą mogli opuścić ośrodki zbiorowego zakwaterowania i podjąć samodzielne życie;
- w obszarze pracy: wsparcie w zdobyciu wiedzy i kompetencji, niezbędnych do poruszania się na polskim rynku pracy oraz poprawa kompetencji językowych, zapewnienie dostępu do indywidulanego podejścia i wsparcia przez doradcę zawodowego;
- w obszarze integracji: dzięki wsparciu asystenta integracji, beneficjenci nabędą wiedzę dot. funkcjonowania w polskim społeczeństwie oraz korzystania z dostępnych usług społecznych.
Działania w projekcie
Beneficjentom projektu oferowane będzie:
- wsparcie finansowe w postaci dopłaty do wynajmowanego mieszkania (malejące przez 6 m-cy),
- indywidualne doradztwo zawodowe i pomoc w poszukiwaniu pracy,
- kursy języka polskiego,
- aktywności kulturalno-integracyjne,
- wsparcie informacyjne dotyczące zasad i przepisów funkcjonowania w polskim społeczeństwie.
Liderem projektu jest MSWiA, które odpowiada za bieżące koordynowanie i nadzorowanie całego projektu. Partnerami są dwie organizacje pozarządowe, mające wieloletnie doświadczenie
w realizacji tego typu zadań: Polski Czerwony Krzyż i Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, które odpowiadają za identyfikację uczestników projektu i udzielenie im bezpośredniego wsparcia.
Partnerzy prowadzą swoje działania, zgodnie z następującym podziałem terytorialnym:
Województwo:
- Mazowieckie
- Lubelskie
- Podkarpackie
- Opolskie
- Dolnośląskie
- Kujawsko- pomorskie
- Pomorskie
- Świętokrzyskie
- Łódzkie
Województwo:
- Małopolskie
- Śląskie
- Podlaskie
- Warmińsko-mazurskie
- Wielkopolskie
- Lubuskie
- Zachodniopomorskie
#FunduszeEuropejskie
Więcej informacji:
Więcej informacji na ten temat w rozmowie wiceministra Macieja Duszczyka w Polskim Radiu RDC.