W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący zmiany nazw uczelni nadzorowanych przez szefa MSWiA

29.03.2023

W środę, 29 marca br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie nazw uczelni służb państwowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej oraz niektórych innych ustaw. Rozwiązania te zostały przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Uczelnie MSWiA - Warszawa, Koszalin i Szczytno.

Przyjęte przepisy wprowadzają zmiany nazw dwóch uczelni służb państwowych podległych szefowi MSWiA: Szkoły Głównej Służby Pożarniczej i Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Nowe nazwy podkreślą ogólnoakademicki status uczelni oraz naukowy profil ich działalności. Ponadto Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Koszalinie zostanie przekształcony w Wyższą Szkołę Straży Granicznej.

Akademia Pożarnicza i Akademia Policji w Szczytnie


Nowe przepisy zakładają zmianę nazw uczelni służb państwowych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (SGSP) na „Akademię Pożarniczą”, a Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie (WSPol) na „Akademię Policji w Szczytnie”.

SGSP to nowoczesna, dobrze wyposażona uczelnia o profilu ogólnoakademickim. Tradycje szkoły sięgają lat 30. ubiegłego wieku. Od wielu lat szkoła kształci kadrę oficerską Państwowej Straży Pożarnej i specjalistów w zakresie ochrony przeciwpożarowej, inżynierii bezpieczeństwa i bezpieczeństwa wewnętrznego. 

WSPol zapewnia ofertę dydaktyczną skierowaną głównie do funkcjonariuszy służb publicznych, jeśli chodzi o bezpieczeństwo wewnętrzne państwa i nauki prawne. Uczelnia planuje rozszerzać ofertę o kierunki studiów, które umożliwią uzyskanie nowych kompetencji, kładąc nacisk na interdyscyplinarny charakter kształcenia na najwyższym poziomie.

Utworzenie Wyższej Szkoły Straży Granicznej 


Rząd przyjął również przepisy, które umożliwią utworzenie Wyższej Szkoły Straży Granicznej. To działanie ma na celu poprawę jakości kształcenia funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej oraz doboru optymalnych kandydatów do służby.

Wyższa Szkoła Straży Granicznej zostanie utworzona w drodze rozporządzenia przez Ministra Edukacji i Nauki, na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Nowa uczelnia powstanie w oparciu o funkcjonujące do tej pory zaplecze logistyczne Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie. 

W pierwszym etapie planowane jest uruchomienie jednego kierunku studiów – bezpieczeństwo granicy państwowej. Będą to studia pierwszego stopnia. Absolwent uczelni po ukończeniu studiów pierwszego stopnia będzie funkcjonariuszem SG w stopniu chorążego. W kolejnych latach planowane jest utworzenie kolejnych kierunków oraz uruchomienie studiów drugiego stopnia. 

Pozostałe zmiany


Rada Ministrów zaakceptowała również rozwiązania, które uzupełnią katalog tytułów zawodowych i dyplomów uprawniających do zajmowania określonych stanowisk służbowych w PSP; skierowania strażaka na przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi; zajmowania określonych stanowisk (kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu inżynier pożarnictwa) oraz wykonywania czynności dotyczących ochrony przeciwpożarowej.

Ponadto zmienią się przepisy dotyczące budowy zabezpieczenia granicy państwowej. Chodzi o zoptymalizowanie realizacji inwestycji polegającej na budowie bariery służącej ochronie granicy państwowej i wspomagającej przeciwdziałanie nielegalnej migracji.

Umożliwione zostanie także skorzystanie ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, które nie podlegają zwrotowi. 
 

{"register":{"columns":[]}}