II Kongres Energetyki Jądrowej w Warszawie
- Szukamy następcy obecnego Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych - powiedziała Aneta Korczyc, dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, która wzięła udział w drugiej edycji Kongresu Energetyki Jądrowej w Warszawie.
Jeden z paneli dyskusyjnych poświęcony był nowemu składowisku odpadów promieniotwórczych w Polsce. Do tematu wprowadziła Aneta Korczyc, która mówiła o doświadczeniach, nabytych kompetencjach oraz wyzwaniach związanych z nową lokalizacją składowiska poprzez pryzmat Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.
- Składowisko jest niezbędnym elementem energetyki jądrowej powiedział - powiedział Paweł Pytlarczyk, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Przemysłu. Wyjaśnił, że do powstania składowiska w danej gminie niezbędna jest zgoda lokalnej społeczności. – Dlatego najważniejszy jest bezpośredni dialog z ludźmi – podkreślił podczas panelu.
- Oprócz twardych kryteriów lokalizacyjnych, trzeba wykonać dużo pracy edukacyjnej, żeby społeczeństwo lepiej rozumiało tematykę związaną z odpadami promieniotwórczymi – powiedziała Aneta Korczyc. Przybliżyła też specyfikę współpracy z samorządem w Różanie, gdzie działa składowisko.
W panelu dyskusyjnym uczestniczył Piotr Świderski, burmistrz Różana. W tym mieście od 1961 roku działa jedyne w Polsce Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych. - Problemów z ZUOP i KSOP nie mamy. Otrzymujemy rocznie kwotę wysokości 10,5 mln zł z tytułu lokalizacji – stwierdził burmistrz. Podkreślił jednak, że opłata ta powinna być systematycznie waloryzowana.
Antti Ketolainen Director Decommissioning and Waste Nuclear Services wyjaśnił, że w Finlandii społeczeństwo otrzymuje wszystkie możliwe informacje od pierwszych dni funkcjonowania składowiska. – W pierwszej kolejności należy zadbać o transparentność i wyjaśnić jak zapewniamy bezpieczeństwo w takim miejscu – podkreślił
W dyskusji uczestniczyli także: Wojciech Gałosz z FOTA4Climate oraz Mathias Karlsson, SKB w Szwecji.
Założeniem kongresu było kompleksowe przedstawienie dotychczasowych planów w zakresie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Zarówno w kontekście projektów wielkoskalowych, jak i małych reaktorów modułowych oraz korzyści płynących z tych projektów dla polskiego przemysłu energetycznego. Głównym przesłaniem było omówienie zagadnień dotyczących wszelkich aspektów wsparcia polskich firm w realizacji projektów energetyki jądrowej w Polsce.
Wydarzenie skierowane było do przedstawicieli polskich firm jako potencjalnych uczestników łańcucha dostaw do projektów jądrowych. Organizatorem II Kongresu Energetyki Jądrowej była Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska.