Jak skutecznie oszczędzać energię elektryczną?
23.03.2022
Energia elektryczna wykorzystywana jest niemal we wszystkich aspektach naszego życia. Nie tylko ułatwia nam codzienne czynności, ale jest również niezbędna do właściwego funkcjonowania przemysłu i gospodarstw domowych. Produkcja i użytkowanie energii elektrycznej nie pozostają bez wpływu na środowisko naturalne, dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby unikać jej niepotrzebnego zużywania.
Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 r. całkowite zużycie energii elektrycznej w Polsce wyniosło 157,1 TWh. Największe wykorzystanie energii odnotowuje się w województwach: mazowieckim oraz śląskim, zaś najniższe w podlaskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim. Najwyższe zużycia generowane jest w sektorze przemysłowym oraz budownictwie – 42,5 proc. oraz wśród drobnych odbiorców (również w gospodarstwach domowych) – 46,1 proc.
Oszczędzanie energii elektrycznej w przemyśle
W zależności od profilu działalności firm przedsiębiorcy użytkują energię elektryczną w różnych obszarach. Jednak niezależnie od sposobu jej wykorzystania, istnieją możliwości, aby ograniczać wykorzystanie prądu w przemyśle. Oto niektóre z nich:
- Przeprowadzenie audytu energetycznego, który wskaże obszary, wymagające zmian w kontekście oszczędności oraz efektywności energetycznej.
- W razie konieczności odpowiednia izolacja urządzeń przemysłowych, ich modernizacja lub wymiana.
- Przeprowadzanie regularnych przeglądów serwisowych urządzeń, które dają możliwość utrzymania urządzenia we właściwym stanie technicznym.
- Wymiana oświetlenia na jak najbardziej energooszczędne.
- Racjonalne korzystanie z urządzeń biurowych – m.in. wyłączenie drukarek, kserokopiarek, komputerów, rzutników, w momencie, gdy nie są użytkowane.
- Inwestycja w odnawialne lub niskoemisyjne źródła energii – np. panele fotowoltaiczne.
- Edukowanie personelu nt. racjonalnego użytkowania energii.
- Korzystanie z klimatyzacji i ogrzewania tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę potrzebne.
Wprowadzenie powyższych zasad to nie tylko ochrona środowiska, ale również duże oszczędności dla firm. Mogą one zostać następnie spożytkowane np. na rozwój kompetencji personelu, inwestycje w zakładach pracy lub zakup bardziej nowoczesnego sprzętu.
Jak oszczędzać energię w domu?
Oszczędzanie energii elektrycznej dotyczy każdego z nas. To nie rozwiązania systemowe, ale przede wszystkim codzienne domowe nawyki są kluczowe w procesie budowania świadomości nt. konieczności oszczędzania energii elektrycznej. Jakie kroki możemy podjąć w tym zakresie w naszych domach?
- Wyłącz urządzenia pobierające prąd (telewizor, komputer, ładowarka, radio), jeżeli w danym momencie z nich nie korzystasz.
- Wyłączaj światło w pomieszczeniu, jeżeli w nim aktualnie nie przebywasz.
- Przed zakupem urządzeń domowych (np. pralka, lodówka) sprawdzaj, czy mają najwyższą klasę energetyczną.
- Nie korzystaj z dodatkowego oświetlenia sztucznego, jeżeli oświetlenie dzienne/naturalne jest wystarczające.
- Gdy konieczne jest oświetlenie sztuczne, korzystaj z punktowego oświetlenia, zamiast ogólnego (np. lampa przy biurku zamiast całościowego oświetlenia pokoju).
- Wymień żarówki na energooszczędne.
- Uruchamiaj pralkę i zmywarkę tylko wtedy, kiedy są pełne. Wybieraj programy eko.
- W miarę możliwości przesuń czynności wymagające zużycia energii na czas poza porannym i wieczornym szczytem zapotrzebowania na energię.
- Staraj się sprawnie wyjmować produkty z lodówki.
- W czajniku elektrycznym gotuj tylko tyle wody, ile w danym momencie potrzebujesz.
- Skorzystaj z programów wsparcia, np. Mój Prąd i Moja Energia, w ramach których możesz otrzymać dofinansowanie do własnej instalacji OZE.
- Jeśli posiadasz na dachu swojego domu panel fotowoltaiczny, zaplanuj czynności tak, aby pokrywały się z okresem najwyższego nasłonecznienia, ale przede wszystkim rozważ instalację magazynu energii, który pozwoli na to, abyś w wyższym stopniu sam pokrywał swoje potrzeby energetyczne, bez zbędnego obciążania sieci oddawaniem i ponownym pobieraniem energii.
Jednym z bardzo pomocnych rozwiązań jest Kalkulator Oszczędności Energii, dostępny na stronie Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Pozwala on uzyskać precyzyjne informacje dotyczące zużycia energii przez poszczególne sprzęty gospodarstwa domowego oraz dowiedzieć się, ile możemy zaoszczędzić, stosując urządzenia energooszczędne. Narzędzie jest dostępne na stronie internetowej – kalkulator.kape.gov.pl.
Więcej informacji, jak dbać o Nasz Klimat można znaleźć na stronie internetowej – www.naszklimat.gov.pl.