Startuje kampania społeczno-edukacyjna „Nasz Klimat”
10.12.2021
Przygotowanie materiałów edukacyjnych dla gmin, aktywności proekologiczne dla uczniów, specjalna VideoOlimpiada dla szkół ponadpodstawowych, konferencje prasowe oraz współpraca z największymi mediami ogólnopolskimi i lokalnymi – to tylko wybrane elementy, które zostaną zrealizowane w ramach rozpoczynającej się kampanii „Nasz Klimat”. Głównym celem działań jest promowanie ekologicznych postaw i nawyków wśród Polaków, budowanie wrażliwości społecznej w zakresie dbania o stan środowiska naturalnego oraz edukacja nt. konsekwencji zmian klimatu i globalnego ocieplenia. Kampania potrwa do października 2022 r.
Postępujące zmiany klimatu wpływają na wiele aspektów naszego życia oraz na środowisko naturalne. Wśród głównych przyczyn tego zjawiska wymienia się przede wszystkim działalność człowieka. Dlatego jednym z celów kampanii „Nasz Klimat” jest kreowanie pozytywnych wzorców w zakresie inicjatyw społecznych oraz codziennych nawyków, które przyczyniają się do zahamowania negatywnych skutków zmian klimatycznych (m.in. oszczędzanie zasobów naturalnych, zrównoważona konsumpcja, korzystanie z przedmiotów powstałych z recyklingu lub biodegradowalnych). Aktywności zaplanowane w czasie trwania kampanii pozwolą na zainicjowanie świadomej dyskusji nt. zmian klimatu oraz aktywne zaangażowanie mieszkańców Polski w działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.
Kampania została podzielona na cztery etapy, w ramach których realizowane będą poszczególne cele komunikacyjne. Elementy edukacyjne zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem wielu kanałów – m.in. mediów tradycyjnych (telewizja, prasa drukowana, radio) i Internetu (media społecznościowe – Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, podcasty i serwisy VOD). Ważnym punktem będzie podjęcie współpracy z blogerami i influencerami, którzy na co dzień poruszają zagadnienia związane z klimatem i ochroną środowiska. Internetowi twórcy stanowią dla wielu osób źródło wiarygodnych i sprawdzonych informacji, a współpraca z nimi pomoże przekonać społeczeństwo, że każdego dnia warto wybierać proekologiczne postawy. Uzupełnieniem kampanii będą aktywności skierowane do wszystkich gmin w Polsce oraz szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Celem zastosowania wielu kanałów komunikacyjnych jest dotarcie do możliwie jak największej grupy osób, które dzięki interesującym i angażujących treściom, mogą poszerzać swoją wiedzę i świadomość nt. zmian klimatycznych.
Ochrona klimatu to nie tylko podejmowanie instytucjonalnych inicjatyw, ale również codzienne budowanie przez nas wszystkich nawyków, które mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Jak głosi hasło działań „Klimat tworzą ludzie” w kampanii pragniemy przyczyniać się do poszerzania wiedzy i podnoszenia świadomości ekologicznej całego społeczeństwa. Jesteśmy przekonani, że metodą małych kroków możemy wypracować wspólną troskę o środowisko naturalne
– komentuje minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Każdy z nas jest odpowiedzialny za klimat. Pozytywne zmiany są możliwe dzięki prostym nawykom. Rozpoczynająca się kampania pokaże, jak wszyscy możemy przyczynić się do ochrony naszej planety.
Zapraszamy do regularnego śledzenia poszczególnych etapów kampanii „Nasz Klimat” na stronie naszklimat.gov.pl oraz do aktywnego włączenia się w poszczególne działania. Pierwsze spoty edukacyjne w telewizji, w stacjach radiowych i w Internecie ukażą się już na początku 2022 r.