W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zapomnij o plastiku! Wielkanoc to ku temu doskonała okazja!

06.04.2022

Wielkanoc to czas odpoczynku oraz spotkań w gronie najbliższych. Jednak zanim zasiądziemy do świątecznego stołu, czekają nas przygotowania, wśród których ważne miejsce zajmuje m.in. dekorowanie domu, gotowanie tradycyjnych potraw i pieczenie ciast. Wbrew pozorom święta Wielkanocne to również dobry moment, aby zadbać o środowisko np. poprzez ograniczenie zużycia plastiku. Jak to zrobić? Oto kilka prostych zasad!

Easter eggs painted with natural egg dye from fruits and vegetables. Homemade naturally dyed Easter eggs with ingredients on concrete background. Copy space. Top view.

1. Wykonaj pisanki w zgodzie z naturą

Trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez pisanek. W jaki sposób przygotować je bez szkody dla środowiska? Przede wszystkim zrezygnuj z popularnych plastikowych koszulek na jajka, zastępując je naturalnymi barwnikami. W zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć, możesz skorzystać z:

  • łupinek cebuli, które pozwolą uzyskać głęboki, ceglasty kolor;
  • wody gotowanej z kurkumą, która zabarwi skorupki na żółto;
  • wywaru z gotowanych liści czerwonej kapusty, dzięki któremu jaja uzyskają niebieski kolor;
  • wody po ugotowaniu buraków, dzięki czemu pisanki staną się intensywnie różowe.

Możesz również nadać pisankom połysk – w tym celu po zabarwieniu wystarczy posmarować je oliwą z oliwek lub rozpuszczonym masłem.

2. Przygotuj naturalne ozdoby

Zajączki, kurczaczki i inne ozdoby to tradycyjne elementy związane ze świętami Wielkanocnymi. Trafiają nie tylko na świąteczny stół, ale również do koszyczków święconych w Wielką Sobotę. Zamiast każdego roku dokonywać zakupu nowych dekoracji, wykonaj je samodzielnie z poszanowaniem natury. Tworzenie zwierzątek, np. z rolek po papierze kuchennym, będzie znakomitą zabawą dla całej rodziny. Jedną z możliwości jest także wykorzystanie wiosennych, żółtych forsycji, które możesz ustawić w wysokim wazonie i powiesić na nich pisanki na sznureczkach. Jeżeli nie dysponujesz forsycjami lub do świąt roślina przekwitnie, możesz zastąpić ją brzozowymi gałązkami.

3. Nie daj się świątecznemu amokowi

Już w marcu na sklepowych półkach można znaleźć świąteczne dekoracje – bardzo często wykonane tysiące kilometrów od Polski i to z… plastiku. Wszystko kusi kolorami, dlatego co roku wpadamy w przedświąteczny amok, któremu przyświeca hasło: „Więcej!”. Warto jednak na chwilę się zatrzymać, wziąć głęboki oddech i odpowiedzieć sobie na pytanie: „czy ja na pewno tego potrzebuję”? Zorganizuj udane święta w duchu zero waste, bez kompulsywnych zakupów i koszyka pełnego niepraktycznych rzeczy.

4. Zrezygnuj z plastikowych toreb jednorazowych

Pamiętaj, aby do sklepu zabierać ze sobą tyle materiałowych toreb wielokrotnego użytku, aby wystarczyło ich na spakowanie wszystkich produktów. Unikniesz tym samym sytuacji, gdy z powodu dużych zakupów, będziesz „zmuszony” do sięgnięcia po jednorazowe, plastikowe torby przy kasie.

Aby przyczynić się do ograniczenia plastiku, możesz również samodzielnie wykonać torby na zakupy. Wykorzystaj starą firankę i uszyj z niej woreczki na owoce i warzywa lub stary lniany obrus, aby wytworzyć siatkę na chleb. Odpadki krawieckie możesz uzyskać również np. w dużych szwalniach lub u krawcowych. Jeżeli nie chcesz samodzielnie wykonywać toreb, bez problemu znajdziesz osoby oferujące ich sprzedaż. Tym samym przyczyniasz się do ochrony środowiska i jednocześnie wspierasz lokalnych twórców.

5. Udaj się na zakupy z własnymi opakowaniami

Zamiast pakować kupowane owoce czy warzywa do jednorazowych torebek foliowych, skorzystaj z już posiadanych opakowań. Wzięcie ze sobą opakowań wielorazowych czy słoików na kupowane towary (np. kasze, ryby) również przyczynia się do zmniejszenia zużycia plastiku i ogranicza tym samym ilość odpadów.

6. Wybieraj produkty w opakowaniach z recyklingu

Dokonując przedświątecznych zakupów, warto również zwrócić uwagę na opakowania produktów. Jeżeli to możliwe, wybieraj asortyment dostępny w opakowaniach biodegradowalnych lub pochodzących z recyklingu.

Nie zawsze jednak możliwe jest całkowite zrezygnowanie z plastiku w trakcie wybierania określonych produktów. Pamiętaj, że do ochrony środowiska przyczyniasz się również, prowadząc odpowiednią segregację odpadów. To, w jaki sposób to robisz, jest niezwykle ważne.

Ograniczanie zużycia plastiku jest naprawdę proste, a zmiany warto zacząć od siebie! Wystarczy kilka prostych zasad, aby przy wielkanocnym stole mieć poczucie, że dbasz o środowisko naturalne.

 

mkis nfosigw
{"register":{"columns":[]}}