Ogłoszenia o naborach w trybie niekonkurencyjnym
Data ogłoszenia naboru: 21 sierpnia 2024 r.
NABÓR NR: FENX.08.01-IP.01-001/24
MINISTERSTWO KLIMATU I ŚRODOWISKA, pełniące rolę Instytucji Pośredniczącej Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 – 2027, ogłasza niekonkurencyjny nabór projektów do dofinansowania w ramach działania 8.1 Pomoc Techniczna, Typ projektu: Pomoc Techniczna
Krótki opis działania
Działania osi Pomocy Technicznej będą wzmacniać przede wszystkim instytucje realizujące Program oraz instytucje mające znaczący wpływ na wdrażanie Programu lub potencjał beneficjentów Programu.
W ramach projektu przewiduje się między innymi: zapewnienie niezbędnych zasobów ludzkich do sprawnej realizacji zadań, zagwarantowanie stabilności zatrudnienia oraz zahamowanie procesu rotacji, m.in. poprzez finansowanie wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w realizację FEnIKS w roku 2024 wraz z pochodnymi finansowanymi przez pracodawcę (ZUS, Fundusz Pracy, PPK), w tym: wynagrodzenia zasadnicze, DWR, dodatki stażowe, dodatki za stopień służbowy, dodatki funkcyjne, dodatki zadaniowe, nagrody przewidziane w regulaminie wynagrodzeń, nagrody specjalne oraz inne kwalifikowane składniki wynagrodzeń. Ponadto przewiduje się finansowanie dodatków zadaniowych dla pracowników wspierających realizację projektu, a także zapewnienie sprawnego systemu realizacji, wsparcia procesu wdrażania oraz skutecznej i efektywnej informacji i promocji tego programu.
Termin oraz sposób składania wniosków
Nabór wniosków trwa od 21 sierpnia 2024 r. do 30 września 2024 r. (w ostatnim dniu naboru do godz. 23:59).
Wnioskodawca składa wniosek wyłącznie za pośrednictwem Centralnego Systemu Teleinformatycznego (CST2021), przy użyciu aplikacji WOD2021. Link do aplikacji jest dostępny poniżej, w sekcji "Materiały".
Materiały
Kliknij, aby otworzyć aplikację WOD2021Kto może ubiegać się o dofinansowanie
W ramach niekonkurencyjnego sposobu wyboru wniosków o dofinansowanie o wsparcie może ubiegać się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy.
Na co można otrzymać dofinansowanie
Wsparcie w ramach projektu obejmuje:
- wzmocnienie potencjału instytucji zaangażowanych we wdrażanie FEnIKS 2021-2027 tj. odpowiedzialnych za przygotowanie, zarządzanie, wdrażanie, monitorowanie, informowanie, ocenę oraz kontrolę operacji finansowanych ze środków Programu, w tym zatrudnienie, podnoszenie kwalifikacji, wsparcie procesu wdrażania;
- wzmocnienie potencjału beneficjentów FEnIKS 2021-2027 w zakresie działań szkoleniowych i informacyjnych dla beneficjentów;
- informacja i promocja oraz ewaluacja FEnIKS 2021-2027.
Wysokość dofinansowania
Maksymalny procentowy poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi 100%.
Alokacja finansowa ze środków Europejskiego Funduszu Spójności wynosi ogółem 46 747 650,00 PLN (słownie: czterdzieści sześć milionów siedemset czterdzieści siedem tysięcy sześćset pięćdziesiąt złotych 00/100).
Finansowanie
Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 – 2027.
Zasady przeprowadzania naboru
Informacje na temat zasad wyboru projektów dostępne są na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w zakładce Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko - 2021-2027 (FEnIKS). Link jest dostępny poniżej, w sekcji "Materiały".
Materiały
Ogłoszenia o naborach w trybie niekonkurencyjnymNiezbędne dokumenty
Materiały
Regulamin_wyboru_projektów_pomocy_technicznej_FEnIKS_na_2024_rRegulamin_wyboru_projektów_pomocy_technicznej_FEnIKS_na_2024_r.pdf 0.31MB Załącznik_nr_11_-_Wzór_harmonogramu_dokonywania_wydatków
Załącznik_nr_11_-_Wzór_harmonogramu_dokonywania_wydatków.xlsx 0.13MB Załącznik_nr_12_-_Wzór_IHFW
Załącznik_nr_12_-_Wzór_IHFW.xlsx 0.13MB Załącznik_nr_13_-_Wzór_zbiorczych_oświadczeń_wnioskodawcy
Załącznik_nr_13_-_Wzór_zbiorczych_oświadczeń_wnioskodawcy.docx 0.14MB Załącznik_nr_2_-_Kryteria_wyboru_projektu
Załącznik_nr_2_-_Kryteria_wyboru_projektu.pdf 0.17MB Załącznik_nr_3_-_Szczegółowe_katalogi_definiujące_kwalifikowalne_KB_i_KP
Załącznik_nr_3_-_Szczegółowe_katalogi_definiujące_kwalifikowalne_KB_i_KP.docx 0.10MB Załącznik_nr_4_-_Podstawowe_zasady_realizacji_projektów
Załącznik_nr_4_-_Podstawowe_zasady_realizacji_projektów.docx 0.09MB Załącznik_nr_5_-_Wzór_listy_sprawdzającej_do_oceny_wniosku_o_dofinasowanie
Załącznik_nr_5_-_Wzór_listy_sprawdzającej_do_oceny_wniosku_o_dofinasowanie.xlsx 0.10MB
Dodatkowe informacje
Pytania dotyczące wyboru projektów oraz składania wniosków o dofinansowanie można kierować na adres: naboryPTFEnIKS@klimat.gov.pl.
Data ogłoszenia naboru: 12 sierpnia 2024 r.
NABÓR NR FENX.02.01-IP.01-002/24
MINISTERSTWO KLIMATU I ŚRODOWISKA pełniące rolę Instytucji Pośredniczącej Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 – 2027 ogłasza niekonkurencyjny nabór projektów do dofinansowania w ramach działania 2.1 Infrastruktura ciepłownicza, Typ projektu: Źródła wysokosprawnej kogeneracji (nabór dotyczy wyłonienia do wsparcia podmiotu wdrażającego instrument finansowy).
Krótki opis działania
Celem przedmiotowego naboru jest wyłonienia pośrednika finansowego – podmiotu wdrażającego instrument finansowy, który będzie oferował wsparcie dla inwestycji w zakresie rozwoju skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła w procesie wysokosprawnej kogeneracji (w tym także energii elektrycznej, ciepła i chłodu w procesie trigeneracji), w tym magazynów energii cieplnej/elektrycznej przyczyniających się do integracji energii z OZE.
Podmiot wdrażający instrument finansowy będzie finansować przede wszystkim jednostki wysokosprawnej kogeneracji z OZE (np. wykorzystujące biomasę, biogaz lub biometan).
Podmiot wdrażający instrument finansowy nie będzie wspierał jednostek wytwórczych wykorzystujących węgiel a także jednostki wytwórcze wykorzystujące paliwa gazowe, w tym gaz ziemny.
Preferowane będą źródła wykorzystujące energię z OZE i ciepła odpadowego.
W tym obszarze premiowane będą rozwiązania oparte na gazach odnawialnych.
Ostateczni odbiorcy wsparcia będą mogli sfinansować w ramach swoich projektów wydatki na działania edukacyjne w zakresie podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz/albo na współpracę, w tym wymianę wiedzy i doświadczeń oraz konsultacje z partnerami z innych Państw Członkowskich, kandydujących lub stowarzyszonych, pod warunkiem, że będzie to bezpośrednio związane z realizowanym projektem.
Termin oraz sposób składania wniosku
Nabór trwa od 12 sierpnia 2024 r. do 25 sierpnia 2024 r.
Wnioskodawca składa wniosek wyłącznie za pośrednictwem Centralnego Systemu Teleinformatycznego (CST2021), przy użyciu aplikacji WOD2021. Link do aplikacji jest dostępny poniżej, w sekcji "Materiały". dostępnej pod adresem: https://wod.cst2021.gov.pl
Materiały
Kliknij, aby otworzyć aplikację WOD2021Kto może ubiegać się o dofinansowanie
W ramach niekonkurencyjnego sposobu wyboru wniosków o dofinansowanie o wsparcie może ubiegać się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Do naboru mogą zostać zgłoszone wyłącznie projekty uprzednio zidentyfikowane jako uprawnione do niekonkurencyjnego sposobu wyboru projektów, które zostaną umieszczone na wykazie projektów zidentyfikowanych.
Na co można otrzymać dofinansowanie
Dofinansowanie zostanie przeznaczone na wsparcie podmiotu wdrażającego instrument finansowy, który odpowiedzialny będzie następnie za wybór i wdrażanie projektów mających na celu wspieranie rozwoju skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła w procesie wysokosprawnej kogeneracji (w tym energii elektrycznej, ciepła i chłodu w procesie trigeneracji) oraz magazynów energii cieplnej/elektrycznej przyczyniających się do integracji energii z OZE.
Wysokość dofinansowania
Maksymalny procentowy poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi 100 %.
Alokacja finansowa ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi ogółem 1 313 500 000 PLN (słownie: miliard trzysta trzynaście milionów pięćset tysięcy złotych).
Finansowanie
Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 – 2027.
Zasady przeprowadzania naboru
Informacje na temat zasad wyboru projektów dostępne są na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w zakładce Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). Link jest dostępny poniżej, w sekcji "Materiały".
Materiały
Ogłoszenia o naborach w trybie niekonkurencyjnymNiezbędne dokumenty
Materiały
Regulamin naboruUzgodniony_z_IZ_Regulamin_naboru_FENX_21_Kogeneracja_ostczysty.docx 0.20MB Zał. 1 do Regulaminu - Formularz WoD
Zał_1_Formularz_WoD.pdf 0.14MB Zał. 2 do Regulaminu - Instrukcja do WoD
Zał_2_Instrukcja_do_wniosku_o_dofinansowanie.doc 3.89MB Zał. 3 do Regulaminu - Oświadczenie o dokonanych zmianach
Zał_3_Oświadczenie_o_dokonanych_zmianach.docx 0.14MB Zał. 4 do Regulaminu - Klauzula informacyjna FEnIKS
Zał_4_Klauzula_informacyjna_FEnIKS.docx 0.14MB Zał. 5 do Regulaminu - Ocena ex-ante
Zał_5_Ocena_ex-ante.zip 3.69MB Zał. 5A do Regulaminu - Aktualizacja oceny ex-ante
Zał_5A_Aktualizacja_oceny_ex-ante.pdf 0.72MB Karta informacyjna dla załącznika
Karta_informacyjna_dla_załącznika.doc 0.16MB
Dodatkowe informacje
Pytania dotyczące wyboru projektów oraz składania wniosków o dofinansowanie można kierować na adres: sekretarzkop@mos.gov.pl.
Data ogłoszenia naboru: 18 marca 2024 r.
NABÓR NR FENX.02.01-IP.01-001/24
MINISTERSTWO KLIMATU I ŚRODOWISKA, pełniące rolę Instytucji Pośredniczącej Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 – 2027, ogłasza niekonkurencyjny nabór projektów do dofinansowania w ramach działania 2.1 Infrastruktura ciepłownicza, Typ projektu: Sieć ciepłownicza/chłodnicza efektywny system ciepłowniczy (nabór dotyczy wyłonienia do wsparcia podmiotu wdrażającego instrument finansowy).
Krótki opis działania
Celem przedmiotowego naboru jest wyłonienie pośrednika finansowego – podmiotu wdrażającego instrument finansowy, który będzie oferował wsparcie dla inwestycji w zakresie rozwoju efektywnych systemów ciepłowniczych i chłodniczych. Podmiot wdrażający instrument finansowy będzie finansował następujące przedsięwzięcia inwestycyjne:
- budowa nowych odcinków sieci cieplnej wraz z przyłączami i węzłami ciepłowniczymi w celu likwidacji istniejących lokalnych źródeł ciepła opalanych paliwem stałym lub w celu podłączenia nowych odbiorców,
- modernizacja, czyli przebudowa istniejących systemów ciepłowniczych i sieci chłodu, celem zmniejszenia strat na przesyle i dystrybucji,
- budowa i przebudowa komór ciepłowniczych, przepompowni wody sieciowej oraz węzłów cieplnych,
- budowa przyłączy do istniejących budynków i instalacji węzłów indywidualnych skutkujących likwidacją węzłów grupowych,
- podłączenie budynków do sieci ciepłowniczej, mające na celu likwidację indywidualnych i zbiorowych źródeł niskiej emisji,
- budowa nowych odcinków sieci ciepłowniczej na potrzeby przyłączenia do systemu jednostek wytwarzania energii.
Wsparcie będzie udzielane systemom ciepłowniczym, które spełniają na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie wymogi efektywnego systemu energetycznego określonego w obowiązujących przepisach prawa.
Ostateczni odbiorcy wsparcia będą mogli sfinansować w ramach swoich projektów wydatki na działania edukacyjne w zakresie podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz/albo na współpracę, w tym wymianę wiedzy i doświadczeń oraz konsultacje, z partnerami z innych Państw Członkowskich, kandydujących lub stowarzyszonych, pod warunkiem, że będzie to bezpośrednio związane z realizowanym projektem.
Termin oraz sposób składania wniosków
Nabór wniosków trwa od 18 marca 2024 r. do 29 kwietnia 2024 r.
Wnioskodawcy składają wnioski wyłącznie za pośrednictwem Centralnego Systemu Teleinformatycznego (CST2021), przy użyciu aplikacji WOD2021. Link do aplikacji dostępny jest poniżej, w sekcji "Materiały".
Materiały
Link do aplikacji WOD2021Kto może ubiegać się o dofinansowanie
W ramach niekonkurencyjnego sposobu wyboru wniosków o dofinansowanie o wsparcie może ubiegać się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ostatecznymi odbiorcami wsparcia będą: przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne, podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego niebędące przedsiębiorcami, spółdzielnie mieszkaniowe, podmioty będące dostawcami usług energetycznych w rozumieniu dyrektywy 2012/27/UE działające na rzecz jednostek samorządu terytorialnego.
Do naboru mogą zostać zgłoszone wyłącznie projekty uprzednio zidentyfikowane jako uprawnione do niekonkurencyjnego sposobu wyboru projektów, które zostaną umieszczone na wykazie projektów zidentyfikowanych.
Na co można otrzymać dofinansowanie
Dofinansowanie zostanie przeznaczone na wsparcie podmiotu wdrażającego instrument finansowy, który będzie wspierał inwestycje skierowane na rozwój efektywnych systemów ciepłowniczych i chłodniczych.
Wysokość dofinansowania
Maksymalny procentowy poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi 100 %.
Alokacja finansowa ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi ogółem 860 000 000 PLN (słownie: osiemset sześćdziesiąt milionów złotych).
Finansowanie
Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 – 2027.
Zasady przeprowadzania naboru
Informacje na temat zasad wyboru projektów dostępne są na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w zakładce Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) - link dostępny poniżej, w sekcji "Materiały".
Materiały
Ogłoszenia o naborach w trybie niekonkurencyjnymNiezbędne dokumenty
Materiały
Regulamin_naboru_FENX_21_-_sieć_ciepłowniczaRegulamin_naboru_FENX_21_-_sieć_ciepłownicza.docx 0.20MB Karta_informacyjna_dla_załącznika
Karta_informacyjna_dla_załącznika.doc 0.16MB Zał_1_-_Formularz_WoD
Zał_1_-_Formularz_WoD.pdf 0.19MB Zał_2_-_Instrukcja_do_wniosku_o_dofinansowanie
Zał_2_-_Instrukcja_do_wniosku_o_dofinansowanie.doc 3.97MB Zał_3_-_Oświadczenie_o_dokonanych_zmianach
Zał_3_-_Oświadczenie_o_dokonanych_zmianach.docx 0.14MB Zał_4_-_Klauzula_informacyjna_FEnIKS
Zał_4_-_Klauzula_informacyjna_FEnIKS.docx 0.14MB Zał_5_Aktualizacja_analizy_ex-ante_dla_IF_w_obszarze_sieci_ciepłowniczych
Zał_5_Aktualizacja_analizy_ex-ante_dla_IF_w_obszarze_sieci_ciepłowniczych.pdf 0.92MB Zał_3_WoD-_Zgodność_z_prawem_ochrony_środowiska
Zał_3_WoD-_Zgodność_z_prawem_ochrony_środowiska.doc 0.30MB Zał_31_WoD-_Wzór_Deklaracji_Natura_2000
Zał_31_WoD-_Wzór_Deklaracji_Natura_2000.docx 0.13MB Zał_32_WoD-_Wzór_Deklaracji_-_gospodarka_wodna
Zał_32_WoD-_Wzór_Deklaracji_-_gospodarka_wodna.docx 0.13MB Zał_4_WoD-_Działania_informacyjno-promocyjne
Zał_4_WoD-_Działania_informacyjno-promocyjne.doc 0.19MB Zał_8_WoD-_Wzór_Oświadczenia_o_posiadanych_procedurach_kontroli_wewnętrznej
Zał_8_WoD-_Wzór_Oświadczenia_o_posiadanych_procedurach_kontroli_wewnętrznej.doc 0.15MB
Dodatkowe informacje
Pytania dotyczące wyboru projektów oraz składania wniosków o dofinansowanie można kierować na adres: sekretarzkop@mos.gov.pl
Data ogłoszenia naboru: 31 stycznia 2024 r.
NABÓR NR FENX.01.01-IP.01-001/24
MINISTERSTWO KLIMATU I ŚRODOWISKA pełniące rolę Instytucji Pośredniczącej Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 – 2027 ogłasza niekonkurencyjny nabór projektów do dofinansowania w ramach działania 1.1 Efektywność energetyczna, Typ projektu: poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej (wraz z instalacją OZE) – pilotaż EPC/ESCO (nabór dotyczy wyłonienia do wsparcia podmiotu wdrażającego instrument finansowy).
Krótki opis działania
W ramach działania 1.1 przewidziane jest wsparcie projektów, których celem będzie wspieranie efektywności energetycznej użyteczności publicznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Pilotaż w obszarze poprawy efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej realizowanych w formule EPC/ESCO (z udziałem firm ESCO w oparciu o umowę o poprawę efektywności energetycznej).
Nabór ma na celu wyłonienia pośrednika finansowego – podmiotu wdrażającego instrument finansowy.
Celem przedmiotowego działania będzie wyłonienie podmiotu wdrażającego instrument finansowy, który będzie oferował wsparcie dla inwestycji dotyczących poprawy efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej poprzez m.in. ocieplenie obiektu, wykorzystanie technologii odzysku ciepła, przyłączenie do sieci ciepłowniczej lub w ograniczonym zakresie gazowej, instalację nowych niskoemisyjnych lub odnawialnych źródeł ciepła lub energii elektrycznej na potrzeby własne, w tym przydomowych magazynów energii i pomp ciepła, wymiany oświetlenia na bardziej energooszczędne, urządzeń umożliwiających indywidualne rozliczenie kosztów dostarczonego ciepła lub chłodu wyposażonych w funkcje zdalnego odczytu oraz zastosowanie systemów zarządzania energią w budynku (BMS), a także modernizację systemów wentylacji i klimatyzacji.
W budynkach użyteczności publicznej wymiana indywidualnego źródła ciepła opartego na spalaniu paliw kopalnych możliwa będzie w oparciu o hierarchię źródeł ciepła: 1. Ciepło systemowe, 2 Odnawialne Źródła Energii (tj. pompy ciepła), 3. Źródła wykorzystujące paliwo gazowe. Dopiero uzasadnienie dla braku możliwości technicznych lub ekonomicznych może być podstawą wyboru źródła ciepła o niższej hierarchii. Jeżeli będzie to możliwe, mogą zostać uwzględnione rozwiązania mające na celu wdrożenie technologii wodorowych, które są zgodne z zakresem art. 6 i 7 rozporządzenia 2021/1058 ERDF/CF.
Zakres działań w odniesieniu do budynków, urządzeń technicznych lub instalacji i procesów technologicznych musi wynikać z audytów energetycznych. Wsparcie dla elementów wykraczających poza audyt energetyczny będzie możliwe do wysokości 15% kosztów kwalifikowalnych projektu. Minimalny próg wymaganych oszczędności energii pierwotnej, uwzględniający zakres projektu, wynosi 30% (z wyjątkiem zabytków).
Termin oraz sposób składania wniosków
Nabór wniosków trwa od 31 stycznia 2024 r. do 29 lutego 2024 r.
Wnioskodawcy składają wnioski wyłącznie za pośrednictwem Centralnego Systemu Teleinformatycznego (CST2021), przy użyciu aplikacji WOD2021 (link do aplikacji dostępny w sekcji "Materiały").
Materiały
https://wod.cst2021.gov.pl/Kto może ubiegać się o dofinansowanie
W ramach niekonkurencyjnego sposobu wyboru wniosków o dofinansowanie o wsparcie może ubiegać się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pełniący rolę pośrednika finansowego – Instytucji Finansowej, udzielającego wsparcie ostatecznym odbiorcom wsparcia udzielanego w formie Instrumentu Finansowego.
Ostatecznymi odbiorcami wsparcia będą szkoły wyższe, administracja rządowa oraz nadzorowane lub podległe jej organy i jednostki organizacyjne, w tym szpitale i przychodnie, podmioty będące dostawcami usług energetycznych w rozumieniu dyrektywy 2012/27/UE, działające na rzecz szkół wyższych i organów władzy publicznej.
Do naboru mogą zostać zgłoszone wyłącznie projekty uprzednio zidentyfikowane jako uprawnione do niekonkurencyjnego sposobu wyboru projektów, które zostaną umieszczone na wykazie projektów zidentyfikowanych.
Na co można otrzymać dofinansowanie
Dofinansowanie zostanie przeznaczone na wsparcie podmiotu wdrażającego instrument finansowy, który będzie wspierał inwestycje skierowane m.in. na modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej, instalację urządzeń umożliwiających indywidualne rozliczenie kosztów dostarczonego ciepła lub chłodu systemów zarządzania energią w budynku (BMS), a także modernizację systemów wentylacji i klimatyzacji.
Wysokość dofinansowania
Maksymalny procentowy poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi 100 %.
Alokacja finansowa ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi ogółem 216 200 000 PLN (słownie: dwieście szesnaście milionów dwieście tysięcy złotych).
Finansowanie
Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 – 2027.
Zasady przeprowadzania naboru
Informacje na temat zasad wyboru projektów dostępne są na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w zakładce Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) (link w sekcji "Materiały").
Materiały
Ogłoszenia o naborach w trybie niekonkurencyjnymNiezbędne dokumenty
Informacja o zmianie Regulaminu naboru nr FENX.01.01-IP.01-001/24
Zgodnie z § 6 „Regulaminu naboru i oceny projektu w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027”, informuję o zmianie Regulaminu naboru projektu w poniższym zakresie:
- § 4 ust. 1, w którym zmianie ulega katalog ostatecznych odbiorców wsparcia, z którego sunięto państwowe jednostki budżetowe, z uwagi na ustalenie ostatecznej wersji „Aktualizacji oceny ex-ante w zakresie inwestycji dotyczących poprawy efektywności energetycznej nie zabytkowych budynków użyteczności publicznej w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) z obligatoryjnym wykorzystaniem formuły EPC/ESCO”;
- Listy załączników do Regulaminu, w której wskazano „Aktualizacji oceny ex-ante w zakresie inwestycji dotyczących poprawy efektywności energetycznej nie zabytkowych budynków użyteczności publicznej w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) z obligatoryjnym wykorzystaniem formuły EPC/ESCO”;
- Zmieniono treść załącznika nr 5.1 „Aktualizacja oceny ex-ante w zakresie inwestycji dotyczących poprawy efektywności energetycznej nie zabytkowych budynków użyteczności publicznej w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) z obligatoryjnym wykorzystaniem formuły EPC/ESCO”.
Zmiana Regulaminu wyboru projektów obowiązuje od 17.05.2024 r.
Materiały
Regulamin_naboru_FENX_11_-_budynki_użyteczności_publicznej_AKTUALNYRegulamin_naboru_FENX_11_-_budynki_użyteczności_publicznej_.docx 0.20MB Regulamin_naboru_FENX_11_-_budynki_użyteczności_publicznej_ARCHIWALNY
Regulamin_naboru_FENX_11_-_budynki_użyteczności_publicznej.docx 0.20MB Zał_1_-_wzór_WOD
Zał_1_-_wzór_WOD.pdf 0.19MB Zał_2_-_Instrukcja_do_wniosku_o_dofinansowanie
Zał_2_-_Instrukcja_do_wniosku_o_dofinansowanie.doc 3.97MB Zał_3_-_Oświadczenie_o_dokonanych_zmianach
Zał_3_-_Oświadczenie_o_dokonanych_zmianach.docx 0.14MB Zał_4_-_Klauzula_informacyjna_FEnIKS
Zał_4_-_Klauzula_informacyjna_FEnIKS.docx 0.14MB Zał_5_-_Ex-Ante_Assessment_Final_Report_24112023_PL
Zał_5_-_Ex-Ante_Assessment_Final_Report_24112023_PL.pdf 5.17MB Zał_5_1_-_Aktualizacja_analizy_ex-ante_bud_uż_publicznej-1_AKTUALNA
20240328_Aktualizacja_analizy_ex-ante_bud_uż_publicznej-1_AKTUALNE.pdf 0.55MB Zał_5_1_-_Aktualizacja_ex_ante_EE_bud_uz_pub_w_FEnIKS_w_formule_ESCO-2_ARCHIWALNA
Zał_5_1_-_Aktualizacja_ex_ante_EE_bud_uz_pub_w_FEnIKS_w_formule_ESCO-2.pdf 0.74MB
Dodatkowe informacje
Pytania dotyczące wyboru projektów oraz składania wniosków o dofinansowanie można kierować: na adres sekretarzkop@mos.gov.pl
Data ogłoszenia naboru: 15 listopada 2023 r.
NABÓR NR FENX.02.02-IP.01-002/23
MINISTERSTWO KLIMATU I ŚRODOWISKA, pełniące rolę Instytucji Pośredniczącej Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 – 2027, ogłasza niekonkurencyjny nabór projektów do dofinansowania w ramach działania 2.2 Rozwój OZE, Typ projektu: Program priorytetowy Mój Prąd.
Krótki opis działania
W ramach działania 2.2 przewidziano, że wsparcie na realizację inwestycji w zakresie budowy lub przebudowy instalacji odnawialnych źródeł energii do wytwarzania energii elektrycznej w budynkach mieszkalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Termin oraz sposób składania wniosków
Nabór wniosków trwa od 15 listopada 2023 r. do 15 grudnia 2023 r. (w ostatnim dniu naboru do godz. 23:59).
Wnioskodawca składa wniosek wyłącznie za pośrednictwem Centralnego Systemu Teleinformatycznego (CST2021), przy użyciu aplikacji WOD2021. Link do aplikacji dostępny w sekcji "Materiały". dostępnej pod adresem:
Materiały
Link do aplikacji WOD2021Kto może ubiegać się o dofinansowanie
W ramach niekonkurencyjnego sposobu wyboru wniosków o dofinansowanie o wsparcie może ubiegać się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Na co można otrzymać dofinansowanie
W ramach działania planowane jest wsparcie realizacji projektów inwestycyjnych dotyczących instalacji OZE do produkcji energii elektrycznej w budynkach mieszkalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą (m.in. magazyny ciepła / urządzenia grzewcze; magazyny energii elektrycznej; systemy zarządzania energią HEMS/EMS; kolektory słoneczne c. w. u.).
Wysokość dofinansowania
Maksymalny procentowy poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi 100%.
Alokacja finansowa ze środków Funduszu Spójności wynosi ogółem 860 000 000 PLN (słownie: osiemset sześćdziesiąt milionów złotych) - aktualizacja z dnia 10 kwietnia 2024 r., przed zmianą alokacja finansowa wynosiła 460 000 000 PLN.
Finansowanie
Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 – 2027.
Zasady przeprowadzania naboru
Informacje na temat zasad wyboru projektów dostępne są na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w zakładce Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) - link jest dostępny w sekcji "Materiały".
Materiały
Ogłoszenia o naborach w trybie niekonkurencyjnymNiezbędne dokumenty
Uwaga
W dniu 10 kwietnia 2024 r. nastąpiła zmiana Regulaminu naboru i oceny projektu. Zmiana dotyczy alokacji finansowej w przedmiotowym naborze. Dokument w aktualnej i archiwalnej wersji jest dostępny poniżej, w sekcji "Materiały".
Materiały
Regulamin_naboru_FENX_22_aktualizacja_100424_AKTUALNYRegulamin_naboru_FENX_22_aktualizacja_100424_AKTUALNY.docx 0.19MB Regulamin_naboru_FENX_22_MP_ARCHIWALNY
Regulamin_naboru_FENX_22_MP.docx 0.19MB Zał_1_-_FENX0202-IP01-002_23
Zał_1_-_FENX0202-IP01-002_23.pdf 0.22MB Zał_1_do_wzoru_WoD
Zał_1_do_wzoru_WoD.zip 0.77MB Zał_2_-_WOD_Instrukcja_wnioskodawcy_v116
Zał_2_-_WOD_Instrukcja_wnioskodawcy_v116.doc 3.95MB Zał_3_-_Karta_informacyjna_dla_załącznika
Zał_3_-_Karta_informacyjna_dla_załącznika.doc 0.16MB Zał_4_-_Oświadczenie_o_dokonanych_zmianach
Zał_4_-_Oświadczenie_o_dokonanych_zmianach.docx 0.14MB Zał_5_-_Klauzula_informacyjna_FEnIKS
Zał_5_-_Klauzula_informacyjna_FEnIKS.docx 0.14MB
Dodatkowe informacje
Pytania dotyczące wyboru projektów oraz składania wniosków o dofinansowanie można kierować na adres: sekretarzkop@klimat.gov.pl
Data ogłoszenia naboru: 16 października 2023 r.
NABÓR NR FENX.02.02-IP.01-001/23
MINISTERSTWO KLIMATU I ŚRODOWISKA pełniące rolę Instytucji Pośredniczącej Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 – 2027 ogłasza niekonkurencyjny nabór w ramach działania 2.2 Rozwój OZE, Typ projektu: Rozwój OZE – Projekty złożone przez podmiot/podmioty wdrażające instrumenty finansowe w zakresie programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027.
Krótki opis działania
W ramach działania 2.2 Rozwój OZE planowany jest wybór podmiotu wdrażającego IF, który odpowiedzialny będzie za wybór i wdrażanie projektów mających na celu budowę lub przebudowę instalacji odnawialnych źródeł energii do wytwarzania energii elektrycznej i energii cieplnej z takich źródeł jak: biogaz, biometan, biomasa, wiatr, promieniowanie słoneczne, geotermia oraz wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania paliw alternatywnych z OZE (w szczególności biometanu i zielonego wodoru), poprzez wsparcie finansowe udzielane w formie instrumentów finansowych.
Termin oraz sposób składania wniosku
Nabór trwa od 16 października 2023 r. do 6 listopada 2023 r. (w ostatnim dniu naboru do godz. 23:59) lub do wyczerpania alokacji.
Wnioskodawca składa wniosek wyłącznie za pośrednictwem Centralnego Systemu Teleinformatycznego (CST2021), przy użyciu aplikacji WOD2021 - link jest dostępny w sekcji "Materiały".
Materiały
Link do aplikacji WOD2021Kto może ubiegać się o dofinansowanie
Beneficjentem będzie instytucja wdrażająca instrument finansowy – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a ostatecznymi odbiorcami wsparcia udzielonego przez beneficjenta będą przedsiębiorcy, administracja publiczna oraz jednostki samorządów terytorialnych.
Do naboru może zostać zgłoszony wyłącznie projekt uprzednio zidentyfikowany, jako uprawniony do niekonkurencyjnego sposobu wyboru projektu.
Na co można otrzymać dofinansowanie
Wybrany w ramach naboru podmiot wdrażający instrumenty finansowe, odpowiedzialny będzie za wybór i wdrażanie projektów mających na celu budowę lub przebudowę instalacji odnawialnych źródeł energii do wytwarzania energii elektrycznej i energii cieplnej z takich źródeł jak: biogaz, biometan, biomasa, wiatr, promieniowanie słoneczne, geotermia oraz wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania paliw alternatywnych z OZE (w szczególności biometanu i zielonego wodoru).
Wysokość dofinansowania
Maksymalny procentowy poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi 79,71%.
Alokacja finansowa ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi ogółem 1 588 600 000 PLN (słownie: miliard pięćset osiemdziesiąt osiem milionów sześćset tysięcy złotych).
Finansowanie
Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 – 2027
Zasady przeprowadzania naboru
Informacje na temat zasad wyboru projektu dostępne są na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w zakładce Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) - link jest dostępny w sekcji "Materiały".
Materiały
Ogłoszenia o naborach w trybie niekonkurencyjnymNiezbędne dokumenty
Materiały
Regulamin__naboru_FENX_22_ostRegulamin__naboru_FENX_22_ost.docx 0.19MB Załacznik_1
Załacznik_1.7z 0.37MB Załacznik_2_-_Instr_do_wniosku_o_dofinansowanie_-_akt_10102023_r_po_uwagach_AK
Załacznik_2_-_Instr_do_wniosku_o_dofinansowanie_-_akt_10102023_r_po_uwagach_AK.doc 3.97MB Załacznik_3_-_Oświadczenie_o_dokonanych_zmianach
Załacznik_3_-_Oświadczenie_o_dokonanych_zmianach.docx 0.14MB Załacznik_4_-_Klauzula_informacyjna_FEnIKS
Załacznik_4_-_Klauzula_informacyjna_FEnIKS.docx 0.15MB Załacznik_5_-_Aktualizacja_oceny_ex-ante
Załacznik_5_-_Aktualizacja_oceny_ex-ante.pdf 0.72MB Załacznik_5A_-_Ocena_ex-ante
Załacznik_5A_-_Ocena_ex-ante.zip 3.69MB
Dodatkowe informacje
Pytania dotyczące wyboru projektów oraz składania wniosków o dofinansowanie można kierować: na adres sekretarzkop@mos.gov.pl lub telefonicznie: 22 369 12 13, 22 369 28 69.
Data ogłoszenia naboru: 16 października 2023 r.
NABÓR NR FENX.01.01-IP.01-003/23
MINISTERSTWO KLIMATU I ŚRODOWISKA pełniące rolę Instytucji Pośredniczącej Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 – 2027 ogłasza niekonkurencyjny nabór w ramach działania 1.1 Efektywność energetyczna, Typ projektu: poprawa efektywności energetycznej (wraz z instalacją OZE) w dużych i średnich przedsiębiorstwach
Krótki opis działania
W ramach działania 1.1 Efektywność energetyczna, typ projektu: poprawa efektywności energetycznej (wraz z instalacją OZE) w dużych i średnich przedsiębiorstwach, planowany jest wybór podmiotu wdrażającego IF, który odpowiedzialny będzie za wsparcie projektów, których celem będzie wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Wsparcie udzielane w ramach instrumentu finansowego skierowane będzie na modernizację energetyczną budynków zakładowych, podniesienie efektywności energetycznej procesów wytwórczych, zwiększenie efektywności energetycznej systemów obiegu mediów w zakładzie (np. systemu zimnej lub gorącej wody, systemu sprężonego powietrza lub systemu wentylacji), ciągów transportowych i zwiększanie efektywności energetycznej systemów pomocniczych, w tym np. kotłowni, układów odzysku ciepła z procesów przemysłowych lub oświetlenia oraz instalację urządzeń OZE, a także instalację urządzeń do produkcji, magazynowania, tankowania lub transportu wodoru, które są zgodne z zakresem art. 6 i 7 rozporządzenia 2021/1058 ERDF/CF. Zakres działań w odniesieniu do budynków, urządzeń technicznych lub instalacji i procesów technologicznych musi wynikać z audytów energetycznych. Wsparcie dla elementów wykraczających poza audyt energetyczny będzie możliwe do wysokości 15% kosztów kwalifikowalnych projektu. Minimalny próg wymaganych oszczędności energii pierwotnej, w odniesieniu do działań dotyczących poprawy efektywności energetycznej budynków przedsiębiorstwa, wynosi 30% (z wyjątkiem zabytków).
Termin oraz sposób składania wniosku
Nabór trwa od 16 października 2023 r. do 6 listopada 2023 r.
Wnioskodawca składa wniosek wyłącznie za pośrednictwem Centralnego Systemu Teleinformatycznego (CST2021), przy użyciu aplikacji WOD2021 - link jest dostępny w sekcji "Materiały".
Materiały
Link do aplikaji WOD2021Kto może ubiegać się o dofinansowanie
W ramach niekonkurencyjnego sposobu wyboru wniosków o dofinansowanie o wsparcie może ubiegać się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pełniący rolę pośrednika finansowego – Instytucji Finansowej, udzielającego wsparcie przedsiębiorstwom, jako ostatecznym odbiorcą wsparcia udzielanego w formie Instrumentu Finansowego.
Do naboru może zostać zgłoszony wyłącznie projekt uprzednio zidentyfikowany, jako uprawniony do niekonkurencyjnego sposobu wyboru projektów, który został umieszczony w wykazie projektów zidentyfikowanych.
Na co można otrzymać dofinansowanie
Wybrany w ramach naboru podmiot wdrażający IF, odpowiedzialny będzie za wsparcie inwestycji dużych i średnich przedsiębiorstwa, w zakresie poprawy efektywności energetycznej ERDF/CF.
Wysokość dofinansowania
Maksymalny procentowy poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi 85%.
Alokacja finansowa ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi ogółem 188 000 000 PLN (słownie: sto osiemdziesiąt osiem milionów złotych).
Finansowanie
Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 – 2027
Zasady przeprowadzania naboru
Informacje na temat zasad wyboru projektu dostępne są na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w zakładce Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) - link jest dostępny w sekcji "Materiały".
Niezbędne dokumenty
Materiały
Regulamin_naboru_FENX_11_-_przedsiębiorstwa_ostatecznyRegulamin_naboru_FENX_11_-_przedsiębiorstwa_ostateczny.docx 0.20MB Załącznik_1
Załącznik_1.7z 0.38MB Załacznik_2_-_Instr_do_wniosku_o_dofinansowanie_-_akt_10102023_r_po_uwagach_AK
Załacznik_2_-_Instr_do_wniosku_o_dofinansowanie_-_akt_10102023_r_po_uwagach_AK.doc 3.97MB Załacznik_3_-_Oświadczenie_o_dokonanych_zmianach
Załacznik_3_-_Oświadczenie_o_dokonanych_zmianach.docx 0.14MB Załacznik_4_-_Klauzula_informacyjna_FEnIKS
Załacznik_4_-_Klauzula_informacyjna_FEnIKS.docx 0.15MB Załacznik_5_-_Aktualizacja_oceny_ex-ante
Załacznik_5_-_Aktualizacja_oceny_ex-ante.pdf 0.72MB Załacznik_5A_-_Ocena_ex-ante
Załacznik_5A_-_Ocena_ex-ante.zip 3.69MB
Dodatkowe informacje
Pytania dotyczące wyboru projektu oraz składania wniosków o dofinansowanie można kierować: na adres sekretarzkop@mos.gov.pl lub telefonicznie: 22 369 12 13, 22 369 28 69.
Data ogłoszenia naboru: 16 października 2023 r.
NABÓR NR FENX.01.01-IP.01-004/23
MINISTERSTWO KLIMATU I ŚRODOWISKA pełniące rolę Instytucji Pośredniczącej Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 – 2027 ogłasza niekonkurencyjny nabór projektów do dofinansowania w ramach działania 1.1 Efektywność energetyczna, Typ projektu: poprawa efektywności energetycznej (wraz z instalacją OZE) w budynkach mieszkalnych (wielorodzinnych)
Krótki opis działania
W ramach działania 1.1 przewidziane jest wsparcie projektów, których celem będzie wspieranie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych i redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Wsparcie skierowane będzie m.in. na ocieplenie obiektu, wykorzystanie technologii odzysku ciepła, przyłączenie do sieci ciepłowniczej lub w ograniczonym zakresie gazowej, instalację nowych niskoemisyjnych lub odnawialnych źródeł ciepła lub energii elektrycznej na potrzeby własne, w tym przydomowych magazynów energii i pomp ciepła, wymiany oświetlenia na bardziej energooszczędne, urządzeń umożliwiających indywidualne rozliczenie kosztów dostarczonego ciepła lub chłodu wyposażonych w funkcje zdalnego odczytu oraz zastosowanie systemów zarządzania energią w budynku (BMS), a także modernizację systemów wentylacji i klimatyzacji.
Zakres działań w odniesieniu do budynków, urządzeń technicznych lub instalacji i procesów technologicznych musi wynikać z audytów energetycznych. Wsparcie dla elementów wykraczających poza audyt energetyczny będzie możliwe do wysokości 15% kosztów kwalifikowalnych projektu. Minimalny próg wymaganych oszczędności energii pierwotnej, w odniesieniu do działań dotyczących poprawy efektywności energetycznej budynków, wynosi 30% (z wyjątkiem zabytków).
Termin oraz sposób składania wniosków
Nabór wniosków trwa od 16 października 2023 r. do 6 listopada 2023 r.
Wnioskodawcy składają wnioski wyłącznie za pośrednictwem Centralnego Systemu Teleinformatycznego (CST2021), przy użyciu aplikacji WOD2021 - link jest dostępny w sekcji "Materiały".
Materiały
Link do aplikacji WOD2021Kto może ubiegać się o dofinansowanie
W ramach niekonkurencyjnego sposobu wyboru wniosków o dofinansowanie o wsparcie może ubiegać się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pełniący rolę pośrednika finansowego – Instytucji Finansowej, udzielającego wsparcie przedsiębiorstwom jako ostatecznym odbiorcą wsparcia udzielanego w formie Instrumentu Finansowego
Do naboru mogą zostać zgłoszone wyłącznie projekty uprzednio zidentyfikowane jako uprawnione do niekonkurencyjnego sposobu wyboru projektów, które zostaną umieszczone na wykazie projektów zidentyfikowanych.
Na co można otrzymać dofinansowanie
Wsparciem objęte będą inwestycje skierowane m.in. na modernizację energetyczną budynków mieszkalnych (wielorodzinnych), instalację urządzeń umożliwiających indywidualne rozliczenie kosztów dostarczonego ciepła lub chłodu systemów zarządzania energią w budynku (BMS), a także modernizację systemów wentylacji i klimatyzacji.
Wysokość dofinansowania
Maksymalny procentowy poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi 85 %.
Alokacja finansowa ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi ogółem 517 000 000 PLN (słownie: pięćset siedemnaście milionów złotych).
Finansowanie
Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 – 2027
Zasady przeprowadzania naboru
Informacje na temat zasad wyboru projektów dostępne są na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w zakładce Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) - link jest dostępny w sekcji "Materiały".
Materiały
Ogłoszenia o naborach w trybie niekonkurencyjnymNiezbędne dokumenty
Materiały
Regulamin_naboru_FENX_11_-_budynki_mieszkalne_ostRegulamin_naboru_FENX_11_-_budynki_mieszkalne_ost.docx 0.20MB Załącznik_1
Załącznik_1.7z 0.37MB Załacznik_2_-_Instr_do_wniosku_o_dofinansowanie_ost
Załacznik_2_-_Instr_do_wniosku_o_dofinansowanie_ost.doc 3.97MB Załacznik_3_-_Oświadczenie_o_dokonanych_zmianach
Załacznik_3_-_Oświadczenie_o_dokonanych_zmianach.docx 0.14MB Załacznik_4_-_Klauzula_informacyjna_FEnIKS
Załacznik_4_-_Klauzula_informacyjna_FEnIKS.docx 0.15MB Załacznik_5_-_Aktualizacja_oceny_ex-ante
Załacznik_5_-_Aktualizacja_oceny_ex-ante.pdf 0.72MB Załacznik_5A_-_Ocena_ex-ante
Załacznik_5A_-_Ocena_ex-ante.zip 3.69MB
Dodatkowe informacje
Pytania dotyczące wyboru projektów oraz składania wniosków o dofinansowanie można kierować: na adres sekretarzkop@mos.gov.pl lub telefonicznie: 22 369 12 13, 22 369 28 69.
Data ogłoszenia naboru: 15 września 2023 r.
NABÓR NR FENX.01.01-IP.01-001/23
MINISTERSTWO KLIMATU I ŚRODOWISKA pełniące rolę Instytucji Pośredniczącej Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 – 2027 ogłasza niekonkurencyjny nabór projektów do dofinansowania w ramach działania 1.1 Efektywność energetyczna, Typ projektu: Promocja, doradztwo i podnoszenie świadomości, wiedzy mieszkańców, przedsiębiorców i władz lokalnych m.in. w zakresie działań na rzecz niskoemisyjnej gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym efektywności energetycznej i wykorzystania OZE.
Krótki opis działania
W ramach działania 1.1 przewidziane jest wsparcie projektu, którego celem będzie promocja, doradztwo i podnoszenie świadomości, wiedzy mieszkańców, przedsiębiorców i władz lokalnych m.in. w zakresie działań na rzecz niskoemisyjnej gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym efektywności energetycznej i wykorzystania OZE.
Termin oraz sposób składania wniosków
Nabór wniosków trwa od 15 września 2023 r. do 6 października 2023 r. (w ostatnim dniu naboru do godz. 23:59).
Wnioskodawca składa wniosek wyłącznie za pośrednictwem Centralnego Systemu Teleinformatycznego (CST2021), przy użyciu aplikacji WOD2021. Link do aplikacji jest dostępny w sekcji "Materiały".
Materiały
Link do aplikacji WOD2021Kto może ubiegać się o dofinansowanie
W ramach niekonkurencyjnego sposobu wyboru wniosków o dofinansowanie o wsparcie może ubiegać się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Na co można otrzymać dofinansowanie
Wsparciem objęte będą działania w ramach projektu dotyczące podnoszenia świadomości w zakresie gospodarki niskoemisyjnej i promowania oszczędności energii (kontynuacja ogólnopolskiego systemu wsparcia doradczego dla sektora publicznego i mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej, OZE i dekarbonizacji ciepłownictwa systemowego). Pomoc obejmie prowadzenie działań szkoleniowo-doradczych oraz edukacyjno-informacyjnych, w tym zwiększających świadomość społeczeństwa, m.in. w zakresie Polityki Klimatycznej UE oraz konieczności transformacji energetycznej Polski, w szczególności stopniowej dekarbonizacji, poprawy jakości powietrza przy współpracy i zapewnianiu komplementarności z systemami doradztwa tworzonymi w ramach programów regionalnych. System wsparcia doradczego będzie oparty o strukturę doradców świadczących usługi z poziomu regionalnego. Projekt przyczyni się do utworzenia sieci doradców klimatyczno-energetycznych w gminach, tzw. energetyków gminnych i klimatyków gminnych.
Wysokość dofinansowania
Maksymalny procentowy poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi 100%.
Alokacja finansowa ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi ogółem 188 000 000 PLN (słownie: sto osiemdziesiąt osiem milionów złotych).
Finansowanie
Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 – 2027
Zasady przeprowadzania naboru
Informacje na temat zasad wyboru projektów dostępne są na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w zakładce Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). Link do strony jest dostępny w sekcji "Materiały".
Materiały
Ogłoszenia o naborach w trybie niekonkurencyjnymNiezbędne dokumenty
UWAGA
Zmiana Regulaminu naboru - aktualny dokument dostępny w sekcji "Materiały".
Materiały
Regulamin naboru AKTUALNYRegulamin__naboru_FENX_11_PDE__zmiana_v_2.docx 0.18MB Regulamin naboru ARCHIWALNY V2
Regulamin__naboru_FENX_11_PDE__zmiana.docx 0.18MB Regulamin naboru ARCHIWALNY V1
Regulamin__naboru_FENX_11_PDE.docx 0.18MB Formularz WoD z załącznikami
Zał_1_-_Formularz_Wniosku_o_dofinansowanie.zip 0.97MB Instrukcja do WoD
Zał_2_-_Instrukcja_do_wniosku_o_dofinansowanie.doc 3.96MB Karta informacyjna dla załącznika
Zał_3_-_Karta_informacyjna_dla_załącznika.doc 0.16MB Oświadczenie o dokonanych zmianach
Zał_4_-_Oświadczenie_o_dokonanych_zmianach.docx 0.14MB Klauzula informacyjna FEnIKS
Zał_5_-_Klauzula_informacyjna_FEnIKS.docx 0.14MB
Dodatkowe informacje
Pytania dotyczące wyboru projektów oraz składania wniosków o dofinansowanie można kierować: na adres sekretarzkop@mos.gov.pl lub telefonicznie: 22 369 12 13, 22 369 28 69.
NABÓR NR FENX.01.01-IP.01-002/23
Data ogłoszenia naboru: 15 września 2023 r.
MINISTERSTWO KLIMATU I ŚRODOWISKA pełniące rolę Instytucji Pośredniczącej Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 – 2027 ogłasza niekonkurencyjny nabór projektów do dofinansowania w ramach działania 1.1 Efektywność energetyczna, Typ projektu: Poprawa efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych (wraz z instalacją OZE) - wkład w Program Czyste Powietrze.
Krótki opis działania
W ramach działania 1.1 przewidziano wsparcie poprawy efektywności energetycznej budynków mieszkalnych, poprzez m.in. ocieplenie obiektu, wykorzystanie technologii odzysku ciepła, przyłączenie do sieci ciepłowniczej, instalację nowych niskoemisyjnych lub odnawialnych źródeł ciepła lub energii elektrycznej na potrzeby własne, a także modernizację systemów wentylacji.
Termin oraz sposób składania wniosków
Nabór wniosków trwa od 15 września 2023 r. do 25 września 2023 r. (w ostatnim dniu naboru do godz. 23:59).
Wnioskodawca składa wniosek wyłącznie za pośrednictwem Centralnego Systemu Teleinformatycznego (CST2021), przy użyciu aplikacji WOD2021. Link do aplikacji jest dostępny w sekcji "Materiały".
Materiały
Link do aplikacji WOD2021Kto może ubiegać się o dofinansowanie
W ramach niekonkurencyjnego sposobu wyboru wniosków o dofinansowanie o wsparcie może ubiegać się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Na co można otrzymać dofinansowanie
Wsparciem objęte będą działania związane z realizacją Programu „Czyste Powietrze”, w ramach którego będzie przyznawane dofinansowanie dla projektów, polegających na wymianie nieefektywnych źródeł służących do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej, termomodernizacji budynków mieszkalnych i instalacji OZE (w tym przede wszystkim paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych), realizowanych przez osoby fizyczne będące właścicielami/współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Projekt realizowany będzie jako projekt grantowy.
Wysokość dofinansowania
Maksymalny procentowy poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi 100%.
Alokacja finansowa ze środków Funduszu Spójności wynosi ogółem 8 460 000 000 PLN (słownie: osiem miliardów czterysta sześćdziesiąt milionów złotych).
Finansowanie
Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 – 2027
Zasady przeprowadzania naboru
Informacje na temat zasad wyboru projektów dostępne są na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w zakładce Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). Link do strony znajduje się w sekcji "Materiały".
Materiały
Ogłoszenia o naborach w trybie niekonkurencyjnymNiezbędne dokumenty
Materiały
Regulamin naboruRegulamin_naboru_FENX_11_Czyte_Powietrze_uzgodniony.docx 0.19MB Zał. 1 do Regulaminu Formularz WoD
WOD__Czyste_Powietrze_wzór.pdf 0.23MB Załączniki do WoD
załaczniki_do_WOD.7z 0.20MB Zał. 2 do Regulaminu Instrukcja do wniosku o dofinansowanie
Zał_2_-_Instrukcja_do_wniosku_o_dofinansowanie.doc 3.95MB Zał. 3 do Regulaminu Karta informacyjna dla załącznika
Zał_3_-_Karta_informacyjna_dla_załącznika.doc 0.16MB Zał. 4 do Regulaminu Oświadczenie o dokonanych zmianach
Zał_4_-_Oświadczenie_o_dokonanych_zmianach.docx 0.14MB Zał. 5 do Regulaminu Klauzula informacyjna FEnIKS
Zał_5_-_Klauzula_informacyjna_FEnIKS.docx 0.14MB
Dodatkowe informacje
Pytania dotyczące wyboru projektów oraz składania wniosków o dofinansowanie można kierować: na adres sekretarzkop@klimat.gov.pl lub telefonicznie: 22 369 12 13, 22 369 28 69.
Data ogłoszenia naboru: 30 czerwca 2023 r.
NABÓR NR FENX.02.03-IP.01-001/23
MINISTERSTWO KLIMATU I ŚRODOWISKA pełniące rolę Instytucji Pośredniczącej Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 – 2027 ogłasza niekonkurencyjny nabór projektów do dofinansowania w ramach działania 2.3 Infrastruktura energetyczna, Typ projektu: budowa i modernizacja inteligentnej sieci elektroenergetycznej (przesył).
Krótki opis działania
W ramach działania 2.3 przewidziane jest wsparcie projektów, których celem będzie rozwijanie inteligentnych systemów elektroenergetycznych.
Wspierane projekty muszą służyć integracji OZE z siecią. Dodatkowymi korzyściami realizacji projektów mogą być również podniesienie efektywności energetycznej przesyłu energii elektrycznej, stworzenie lepszych warunków rozwoju elektromobilności i zwiększenie poziomu niezawodności dostaw energii do odbiorców.
Termin oraz sposób składania wniosków
Nabór wniosków trwa od 30 czerwca 2023 r. do 30 czerwca 2025 r. (w ostatnim dniu naboru do godz. 23:59) lub do wyczerpania alokacji.
Wnioskodawcy składają wnioski wyłącznie za pośrednictwem Centralnego Systemu Teleinformatycznego (CST2021), przy użyciu aplikacji WOD2021 - link do aplikacji dostępny w sekcji "Materiały".
Materiały
Link do aplikacji WOD2021Kto może ubiegać się o dofinansowanie
W ramach niekonkurencyjnego sposobu wyboru wniosków o dofinansowanie o wsparcie może ubiegać się Operator Systemu Przesyłowego – Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.
Do naboru mogą zostać zgłoszone wyłącznie projekty uprzednio zidentyfikowane jako uprawnione do niekonkurencyjnego sposobu wyboru projektów, które zostaną umieszczone na wykazie projektów zidentyfikowanych.
Na co można otrzymać dofinansowanie
Wsparciem objęte będą inwestycje w budowę, rozbudowę lub modernizację infrastruktury przesyłowej najwyższych napięć (NN) - 220kV, 400kV.
Wysokość dofinansowania
Maksymalny procentowy poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi 79,03%.
Alokacja finansowa ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi ogółem 500 000 000 PLN (słownie: pięćset milionów złotych).
Finansowanie
Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 – 2027
Zasady przeprowadzania naboru
Informacje na temat zasad wyboru projektów dostępne są na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w zakładce Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). Link do strony znajduje się w sekcji "Materiały".
Materiały
Ogłoszenia o naborach w trybie niekonkurencyjnymNiezbędne dokumenty
UWAGA - zmiana dokumentacji naborowej.
Nastąpiła zmiana poziomu dofinansowania z 79,71% na 79,03%.
Nastąpiła zmiana miejsca publikacji kryteriów, aktualnie znajdują się pod linkiem https://www.feniks.gov.pl/strony/dowiedz-sie-wiecej-o-programie/nabory/kryteria-wyboru-projektow/
Nastąpiła zmiana minimalnej liczby punktów, jakie musi uzyskać wnioskodawca, aby projekt uzyskał dofinansowanie, aktualnie wynosi ona: 20 pkt dla projektów niebędących projektami fazowanymi i 11 pkt dla projektów będących projektami fazowanymi.
Dopisano w regulaminie naboru, iż w ramach projektów mogą być rozliczane koszty pośrednie, z zastosowaniem stawki ryczałtowej, w wysokości 5% wartości kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich w projekcie.
Aktualny regulamin i inne niezbędne dokumenty są dostępne w sekcji "Materiały".
Materiały
Regulamin_naboru_FENX_23_v_30082023 - AKTUALNYRegulamin_naboru_FENX_23_v_30082023.docx 0.19MB Zał_1_-_formularz_wniosku_o_dofinansowanie_-_akt_19072023_r - AKTUALNY
Zał_1_-_formularz_wniosku_o_dofinansowanie_-_akt_19072023_r.pdf 0.24MB Zał_2_-_Instr_do_wniosku_o_dofinansowanie_-_akt_19072023_r - AKTUALNY
Zał_2_-_Instr_do_wniosku_o_dofinansowanie_-_akt_19072023_r.doc 3.97MB Zał_3_-_Zakres_Studium_wykonalności - AKTUALNY
Zał_3_-_Zakres_Studium_wykonalności.doc 0.30MB Zał_4_-_Karta_informacyjna_dla_załącznika - AKTUALNY
Zał_4_-_Karta_informacyjna_dla_załącznika.doc 0.16MB Zał_5_-_Oświadczenie_o_dokonanych_zmianach - AKTUALNY
Zał_5_-_Oświadczenie_o_dokonanych_zmianach.docx 0.14MB Zał_6_-_Klauzula_informacyjna_FEnIKS - AKTUALNY
Zał_6_-_Klauzula_informacyjna_FEnIKS.docx 0.14MB Zał_7_-_Sposób_obliczania_dofinansowania - AKTUALNY
Zał_7_-_Sposób_obliczania_dofinansowania.doc 0.18MB Zał_4_-_Zgodność_z_prawem_ochrony_środowiska - AKTUALNY
Zał_4_-_Zgodność_z_prawem_ochrony_środowiska_-_akt.doc 0.30MB Zał_41_-_Wzór_Deklaracji_Natura_2000 - AKTUALNY
Zał_41_-_Wzór_Deklaracji_Natura_2000.docx 0.13MB Zał_42_-_Wzór_Deklaracji_-_gospodarka_wodna - AKTUALNY
Zał_42_-_Wzór_Deklaracji_-_gospodarka_wodna.docx 0.13MB Zał_5_-_Działania_informacyjno-promocyjne - AKTUALNY
Zał_5_-_Działania_informacyjno-promocyjne_-_akt.doc 0.19MB Zał_11_-_Wzór_Oświadczenia_ws_lokalizacji_inwestycji - AKTUALNY
Zał_11_-_Wzór_Oświadczenia_ws_lokalizacji_inwestycji.docx 0.14MB Zał_12_-_Wzór_Oświadczenia_ws_rejestrów_GDOŚ - AKTUALNY
Zał_12_-_Wzór_Oświadczenia_ws_rejestrów_GDOŚ.docx 0.14MB Zał_13_-_Wzór_Oświadczenia_ws_praw_do_gruntów - AKTUALNY
Zał_13_-_Wzór_Oświadczenia_ws_praw_do_gruntów.doc 0.17MB Zał_14_-_Wzór_Oświadczenia_ws_projektu_budowlanego - AKTUALNY
Zał_14_-_Wzór_Oświadczenia_ws_projektu_budowlanego.doc 0.17MB Zał_15_-_Wzór_Oświadczenia_ws_pozwoleń_na_budowę_i_zgłoszeń_robót_budowlanych - AKTUALNY
Zał_15_-_Wzór_Oświadczenia_ws_pozwoleń_na_budowę_i_zgłoszeń_robót_budowlanych.doc 0.17MB Zał_16_-__Wzór_Oświadczenia_ws_gotowości_technicznej - AKTUALNY
Zał_16_-__Wzór_Oświadczenia_ws_gotowości_technicznej.doc 0.15MB Zał_22_-_Wzór_Oświadczenia_o_posiadanych_procedurach_kontroli_wewnętrznej - AKTUALNY
Zał_22_-_Wzór_Oświadczenia_o_posiadanych_procedurach_kontroli_wewnętrznej.doc 0.15MB Regulamin wyboru projektów - ARCHIWALNY
Regulamin_naboru_FENX_23_v_10072023(1).docx 0.19MB Załączniki do regulaminu naboru - ARCHIWALNE
Załączniki_do_regulaminu_naboru.7z 3.07MB Załączniki do instrukcji do wniosku - ARCHIWALNE
Załączniki_do_instrukcji_do_wniosku.7z 0.22MB Regulamin wyboru projektów - ARCHIWALNY
Regulamin_naboru_FENX_23_v_10072023.docx 0.19MB Załączniki do Regulaminu wyboru projektów - ARCHIWALNE
Załaczniki_do_regulaminu_naboru.7z 3.28MB
Dodatkowe informacje
Pytania dotyczące wyboru projektów oraz składania wniosków o dofinansowanie można kierować: na adres sekretarzkop@mos.gov.pl lub telefonicznie: 22 369 12 13, 22 369 28 69.