Działania EUCPN i państw członkowskich
Oficjalna strona internetowa EUCPN
Sieć posiada oficjalną stronę internetową w języku angielskim, prowadzoną przez Sekretariat EUCPN. Na stronie można znaleźć m.in.:
- dokumenty przyjmowane przez Zarząd;
- polityki, strategie, rozwiązania legislacyjne, informacje o działaniach podejmowanych przez państwa członkowskie w określonych obszarach przestępczości (w tym dotyczące m.in. kradzieży, przestępczości seksualnej, przestępczości nieletnich, przemocy domowej), a także dobre praktyki i projekty;
- informatory (tzw. toolbox) i materiały tematyczne;
- kontakty do przedstawicieli EUCPN w państwach członkowskich UE.
Część dokumentów została przetłumaczona na wybrane języki urzędowe państw członkowskich.
LINK - https://eucpn.org/
Wieloletnia strategia EUCPN (2021-2025) i roczne programy prac
Zgodnie z art. 4 lit. f decyzji Rady 2009/902/WSiSW z dnia 30 listopada 2009 roku Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) przygotowuje program pracy oparty na jasno określonej strategii, która uwzględnia identyfikację istotnych zagrożeń przestępczością i reakcję na nie, oraz realizuje taki program pracy.
Obecny Program prac EUCPN na 2021 rok stanowi początek realizacji nowej wieloletniej strategii EUCPN na lata 2021-2025, która została przyjęta przez Zarząd EUCPN 2 grudnia 2020 roku i będzie realizowana w pięciu rocznych programach prac. W ramach strategii określono cele strategiczne oraz przyporządkowano do nich szczegółowe cele operacyjne i obszary doskonalenia.
W rocznym Programie prac EUCPN na 2021 rok wskazano na dwa cele strategiczne wynikające z wieloletniej strategii EUCPN. W ramach pierwszego celu strategicznego zakłada się, że Sieć będzie wspierać i rozwijać obszar zapobiegania przestępczości w UE z wykorzystaniem podejścia opartego na dowodach (en. evidence-based approach). W odniesieniu do drugiego celu strategicznego podkreśla się na aspekt usprawnienia wewnętrznego funkcjonowania Sieci. W dokumencie uwzględniono również informacje na temat 65 projektów w dziedzinie zapobiegania przestępczości realizowanych w 2021 roku, w tym 21 projektów z Polski. Ponadto zawarto informacje na temat zagadnień priorytetowych państwa członkowskiego UE sprawującego w danym półroczu prezydencję w Radzie UE w 2021 roku tj. Portugalia (styczeń – czerwiec 2021) oraz Słowenia (lipiec – grudzień 2021). Aktualna Prezydencja w Radzie UE – Słowenia – w ramach EUCPN koncentruje się na obszarze zapobiegania zastraszaniu i przemocy wśród nieletnich (zarówno online, jak i offline).
LINKI:
EUCPN Multiannual Strategy 2021-2025: https://eucpn.org/document/eucpn-multiannual-strategy-2021-2025
Work Programme 2021: https://eucpn.org/document/work-programme-2021
Roczne sprawozdania
Zgodnie z decyzją Rady 2009/902/WSiSW z dnia 30 listopada 2009 roku Zarząd EUCPN przyjmuje roczne sprawozdania z działań prowadzonych w ramach Sieci. Roczne sprawozdanie zawiera informacje obejmujące podsumowanie danego roku oraz stan realizacji rocznego programu prac. Sprawozdanie opisuje również działania podejmowane przez prezydencje i państwa członkowskie UE w ramach określonych celów strategicznych działania Sieci.
Roczne sprawozdanie z działań prowadzonych w 2020 r. zostało przyjęte przez Zarząd EUCPN w ramach procedury pisemnej w marcu 2021 roku.
Toolbox i materiały tematyczne (thematic papers)
Sekretariat EUCPN zbiera wkłady od państw członkowskich i przygotowuje informatory (tzw. toolbox) i materiały tematyczne (tzw. thematic papers), zawierające informacje i dobre praktyki w różnych dziedzinach związanych z zapobieganiem przestępczości.
Materiały publikowane są na stronie internetowej EUCPN.