Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN)
MSWiA odpowiada za ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego, co wiąże się również z zapobieganiem przestępczości. W tym zakresie podejmowane są działania profilaktyczne polegające przede wszystkim na tworzeniu odpowiednich programów. MSWiA współpracuje także z instytucjami i organizacjami zajmującymi się różnymi aspektami zapobiegania przestępczości na szczeblach krajowym i międzynarodowym. Ministerstwo w ramach współpracy na poziomie Unii Europejskiej koordynuje udział Polski w Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości (EUCPN - European Crime Prevention Network).
Dzięki EUCPN państwa członkowskie UE mogą wymieniać między sobą informacje i doświadczenia dotyczące zapobiegania przestępczości. Sieć zapewnia także dostęp do dobrych praktyk i rozwiązań legislacyjnych, w tym do projektów profilaktycznych prowadzonych w innych państwach członkowskich UE. EUCPN zapewnia również możliwość prezentowania i udostępniania polskich rozwiązań i projektów profilaktycznych na szczeblu międzynarodowym, poprzez Krajowego Przedstawiciela Polski w EUCPN, stronę internetową EUCPN oraz udział w dorocznej konferencji dobrych praktyk.
Dorobek państw członkowskich współpracujących w ramach EUCPN jest szczególnie przydatny dla podmiotów zajmujących się działaniami profilaktycznymi, w szczególności właściwych organów administracji rządowej, organów ścigania, władz lokalnych oraz wyspecjalizowanych stowarzyszeń i organizacji.
Cel i zadania EUCPN
Cel:
EUCPN przyczynia się do rozwoju różnych aspektów zapobiegania przestępczości na poziomie Unii Europejskiej oraz wspiera działania z tego zakresu na poziomie krajowym i lokalnym.
Zadania:
- promowanie działań w dziedzinie zapobiegania przestępczości;
- ułatwianie współpracy, kontaktów oraz wymiany informacji i doświadczeń między podmiotami zajmującymi się zapobieganiem przestępczości;
- gromadzenie i przekazywanie informacji dotyczących dobrych praktyk w zakresie działań w dziedzinie zapobiegania przestępczości;
- organizowanie konferencji (w szczególności corocznie konferencji dotyczącej dobrych praktyk) oraz innych działań ukierunkowanych na realizację celów Sieci (w tym w związku z przyznawaniem dorocznej Europejskiej Nagrody w dziedzinie Zapobiegania Przestępczości – ECPA);
- zapewnianie Radzie UE i Komisji UE wymaganej wiedzy fachowej.
Struktura i skład
EUCPN składa się z Zarządu Krajowych Przedstawicieli i ich Zastępców, spośród których wyłaniany jest Komitet Wykonawczy i jest wspierany przez Sekretariat. Stanowisko Przewodniczącego Zarządu jest rotacyjne – zmiana następuje co pół roku. EUCPN przewodniczy kraj sprawujący prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
Każde z państw członkowskich może wyznaczyć swoich przedstawicieli do Zarządu EUCPN.
Posiedzenia Zarządu EUCPN odbywają się co najmniej dwa razy w roku.
Podstawa prawna działania EUCPN
Europejską Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN – European Crime Prevention Network) ustanowiono na mocy decyzji Rady 2009/902/WSiSW z dnia 30 listopada 2009 roku. Stanowi ona następcę europejskiej sieci prewencji kryminalnej utworzonej w 2001 roku.
Uczestnictwo Polski
Od chwili wejścia do Unii Europejskiej Polska uczestniczy w pracach EUCPN poprzez Krajowego Przedstawiciela oraz jego Zastępcę, powoływanych odpowiednio w MSWiA i KGP. Koordynacja działań związanych z udziałem Polski w EUCPN aktualnie należy do zakresu zadań Departamentu Porządku Publicznego MSWiA.
Funkcję Krajowego Przedstawiciela w Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości pełni Pan Paweł Piaskowski, główny specjalista w Wydziale Porządku Publicznego Departamentu Porządku Publicznego MSWiA (tel. 22 60 152 95; adres e-mail: pawel.piaskowski@mswia.gov.pl), zaś Zastępcy – Pani Aleksandra Borucka, ekspert Wydziału Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji.
Materiały
Decyzja Rady ustanawiająca EUCPNDecyzja_RUE_ws_EUCPN.pdf 0.72MB