W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania przeciwko nielegalnej sprzedaży zwierząt egzotycznych

Wskazówki dla kupujących egzotyczne zwierzęta

Kiedy chcesz kupić egzotyczne zwierzę, zapewne nie przychodzą Ci na myśl choroby, odpowiedzialność prawna, ani możliwość nieświadomego udziału w dostarczaniu dochodu zorganizowanym grupom przestępczym, liczonego w miliardach euro. Większość osób nie zastanawia się nad tym, ale właśnie dlatego powinieneś zawsze uważać czy nie kupujesz zwierzęcia z nielegalnego źródła.
Oczywiście przestępcy nie chcą, abyś wiedział, że zwierzę jest sprzedawane nielegalnie. Zatem warto znać „czerwone flagi”, na które należy uważać.
Jeśli masz wiedzę o podejrzanej działalności, zawsze powinieneś zgłosić to Policji.

Czerwone flagi

1. Zwierzęta zagrożone wyginięciem

Jeżeli zwierzę należy do gatunku zagrożonego wyginięciem, handel nim jest ograniczony na mocy Konwencji CITES (Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem). Jeśli sprzedawane zwierzę jest wymienione w konwencji, to już samo to jest ważnym wskaźnikiem, że coś może być nie tak. Możesz to sprawdzić na tej stronie internetowej – są na niej wymienione (w języku angielskim, francuskim i hiszpańskim) wszystkie gatunki zwierząt uznanych za zagrożone wyginięciem.
Kiedy zauważysz zwierzę wymienione w CITES na sprzedaż, upewnij się, że posiada ono wymaganą dokumentację. 

2. Brakujące dokumenty

Poproś sprzedawcę o okazanie dokumentów potwierdzających legalność posiadania przez niego zwierzęcia. Państwa członkowskie UE wymagają specjalnej dokumentacji umożliwiającej zakup i sprzedaż zwierząt. Należy jednak pamiętać, że przestępcy często używają fałszywej dokumentacji. 
W razie wątpliwości sprawdź przepisy prawa międzynarodowego oraz polskiego. Więcej informacji można uzyskać na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. 

3. Nietypowe metody płatności

Kiedy sprzedawca oczekuje płatności tylko przy użyciu niekonwencjonalnych metod, takich jak kryptowaluty, wyłącznie gotówka lub płatności za pośrednictwem osób trzecich, powinno to zwiększyć Twoją czujność. Niekonwencjonalne metody utrudniają wykrycie sprzedaży przez Policję i są często wykorzystywane przez przestępców do ukrywania prowadzonej działalności.
Jeśli sprzedawca poprosi o uiszczenie dodatkowych opłat po zakupie, może to również wskazywać, że masz do czynienia z przestępcami. Legalne, doświadczone firmy, poinformują Cię z wyprzedzeniem o wszelkich płatnościach.

4. Anonimowi sprzedawcy

Przy zakupie zwierzęcia ważne jest, aby wiedzieć, kto jest sprzedawcą. Jeśli sprzedawca prowadzi działalność zgodnie z przepisami prawa, ma wiele powodów, aby reklamować to, kim jest (np. zwiększa w ten sposób rozpoznawalność marki). 
Sprzedawcy działający nielegalnie wolą pozostać anonimowi. Sprzedawca, który chce używać wyłącznie zaszyfrowanych wiadomości online (np. za pośrednictwem WhatsApp, Telegram, czy Signal), powinien budzić podejrzenia. Jeżeli robisz zakupy online, warto korzystać z funkcji czatu na stronie, ponieważ taki czat można monitorować.

5. Nieprofesjonalne zachowanie

Zweryfikuj informacje na temat sprzedawcy. Czy jego strona internetowa wygląda profesjonalnie? Czy nazwa użytkownika brzmi podejrzanie lub wydaje się nieprofesjonalna? 
Sprzedawcy na forach internetowych, reklamy zawierające błędy gramatyczne, podejrzane nazwy użytkowników czy adresy e-mail, a także nieprofesjonalnie edytowane zdjęcia czy obrazy – wszystko to powinno wzbudzić Twoje podejrzenia.
Zachowaj dużą ostrożność podczas korzystania ze stron internetowych, do których zostałeś przekierowany za pośrednictwem mediów społecznościowych – ponieważ możesz zostać wprowadzony w błąd łatwiej niż podczas wyszukiwania strony internetowej za pośrednictwem przeglądarki.

6. Aukcje egzotycznych zwierząt 

Coraz większa część transakcji zawierana jest online, łatwo więc zapomnieć, że egzotyczne zwierzęta są nadal sprzedawane fizycznie, głównie na aukcjach. Mogą to być duże wydarzenia, gromadzące zarówno profesjonalnych, jak i amatorskich sprzedawców, którzy obok siebie sprzedają zwierzęta oraz akcesoria przydatne w hodowli zwierząt. 
Chociaż większość aukcji odbywa się legalnie, to wydarzenia te są również wykorzystywane przez przestępców do niezgodnej z prawem sprzedaży egzotycznych zwierząt. Należy również unikać zwierząt zaniedbanych, trzymanych w nieodpowiednich warunkach sanitarnych czy w niedużych pojemnikach np. z plastiku lub styropianu.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}