W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Karta pobytowa dla członka rodziny obywatela UE

Gdzie i kiedy złożyć wniosek

Wniosek o wydanie karty pobytowej dla członka rodziny obywatela UE (EOG/Konfederacji Szwajcarskiej), który jest obywatelem państwa trzeciego członek rodziny składa osobiście (tj. wymaga się osobistego stawienia się przy składaniu wniosku lub na wezwanie organu) do wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu obywatela UE, nie później niż w następnym dniu po upływie 3 miesięcy od dnia wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Członkowi rodziny niebędącemu obywatelem UE wydaje się niezwłocznie zaświadczenie o złożeniu wniosku o wydanie karty pobytowej. 

Wniosek w przypadku:

  1. małoletniego – składają (tj. podpisują) rodzice lub ustanowieni przez sąd lub inny organ opiekunowie albo jeden z rodziców lub ustanowionych przez sąd lub inny organ opiekunów; 
  2. osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie - składa opiekun ustanowiony przez sąd lub inny organ;
  3. małoletniego bez opieki – składa kurator.

Przy składaniu wniosku o wydanie karty pobytowej wymagana jest obecność małoletniego członka rodziny niebędącego obywatelem UE, który do dnia złożenia wniosku ukończył 6. rok życia.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach, w tym ze względu na stan zdrowia wnioskodawcy, można odstąpić od wymogu osobistego stawiennictwa.

Wymagane dokumenty

  1. Wypełniony wniosek o wydanie karty pobytowej dla członka rodziny obywatela UE;
  2. Ważny dokument podróży (oryginał do wglądu);
  3. Cztery fotografie biometryczne wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku;
  1. Zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE wydane obywatelowi UE, z którym członek jego rodziny przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (lub dokument potwierdzający prawo stałego pobytu obywatela UE);
  2. Inne dokumenty: 
  • dla małżonków obywateli UE – dokument potwierdzający zawarcie małżeństwa;
  • dla zstępnych obywateli UE lub ich małżonków – dokument potwierdzający istnienie więzi rodzinnych oraz dokument potwierdzający wiek lub poświadczający pozostawanie na utrzymaniu obywatela UE lub jego małżonka;
  • dla wstępnych obywateli UE lub ich małżonków – dokument potwierdzający istnienie więzi rodzinnych oraz dokument poświadczający pozostawanie na utrzymaniu obywatela UE lub jego małżonka;
  • dla bezpośrednich wstępnych małoletnich obywateli UE - dokument potwierdzający sprawowanie faktycznej opieki nad małoletnim obywatelem UE oraz dokument poświadczający pozostawanie małoletniego obywatela UE na jego utrzymaniu;
  • dla członków rodzin obywateli polskich wymagane są dodatkowo dokumenty:
  1.  dokument potwierdzający, że obywatel Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio przed przyjazdem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiadał prawo pobytu powyżej 3 miesięcy lub prawo stałego pobytu w innym państwie członkowskim UE/EOG, Konfederacji Szwajcarskiej lub Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej 
  2. dowód potwierdzający, że obywatel Rzeczypospolitej Polskiej zamierza ponownie zamieszkać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na stałe (np. pisemne oświadczenie o zamiarze ponownego zamieszkania na stałe na tym terytorium),
  3. dokument potwierdzający posiadanie poprzednio przez obywatela Rzeczypospolitej Polskiej obywatelstwa innego państwa członkowskiego UE/EOG, Konfederacji Szwajcarskiej lub Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, jeżeli dotyczy to małżonków tych obywateli polskich. 

Odciski linii papilarnych pobierane są od członka rodziny niebędącego obywatelem UE ubiegającego się o kartę pobytową, który do dnia złożenia wniosku ukończył 6 lat.

Wymagane opłaty

Za wydanie karty pobytowej dla członka rodziny obywatela UE nie pobiera się opłat. Opłata skarbowa za złożenie pełnomocnictwa – 17 zł.

Czas rozpatrywania sprawy

Karta pobytowa dla członka rodziny obywatela UE jest wydawana nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Informacja o wydanym dokumencie

Członek rodziny niebędący obywatelem UE jest obowiązany uzyskać kartę pobytową dla członka rodziny obywatela UE, jeżeli pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej trwa przez okres dłuższy niż 3 miesiące. Karta pobytowa potwierdza jego prawo pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz – wraz z ważnym dokumentem podróży – uprawnia do wielokrotnego przekraczania granicy bez wizy.

Członek rodziny niebędący obywatelem UE odbiera kartę pobytową osobiście po okazaniu ważnego dokumentu podróży. W przypadku gdy karta pobytowa została wydana osobie małoletniej, która nie ukończyła 13. roku życia do dnia jej odbioru, albo osobie ubezwłasnowolnionej całkowicie, odbioru karty pobytowej dokonuje odpowiednio rodzic, opiekun prawny albo kurator, po okazaniu ważnego dokumentu potwierdzającego jego tożsamość. Odbiór karty pobytowej wydanej osobie ubezwłasnowolnionej całkowicie albo małoletniej, która do dnia złożenia wniosku o wydanie karty pobytowej ukończyła 6. rok życia, wymaga obecności tej osoby. W przypadku, gdy odstąpiono od wymogu osobistego stawiennictwa przy składaniu wniosku odbioru karty pobytowej może dokonać pełnomocnik, na podstawie pełnomocnictwa szczególnego do odbioru tego dokumentu.

Karta pobytowa dla członka rodziny obywatela UE jest ważna przez 5 lat. Jeżeli planowany pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatela UE, któremu towarzyszy lub do którego dołącza członek rodziny, jest krótszy niż 5 lat – karta jest ważna przez zamierzony okres pobytu obywatela UE.

Kary za brak uzyskania karty pobytowej dla członka rodziny obywatela UE

Niedopełnienie obowiązku uzyskania lub wymiany karty pobytowej dla członka rodziny obywatela UE podlega karze grzywny.
 

{"register":{"columns":[]}}