W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekty europejskie

Instrument na rzecz przyczyniania się do Stabilności i Pokoju

Od 2014 r. MSWiA dzięki uczestnictwu w międzynarodowym konsorcjum ma możliwość ubiegania się o udział polskich ekspertów w krótkoterminowych doraźnych operacjach w państwach trzecich z zakresu przestępczości zorganizowanej. Operacje te mogą obejmować działania pomocowe z następujących obszarów: nielegalny handel, narkotyki, broń, handel ludźmi, pranie brudnych pieniędzy, podrabianie leków, cyberprzestępczość.

11 marca 2014 r. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 230/2014 ustanowiono Instrument na rzecz przyczyniania się do Stabilności i Pokoju na lata 2014-2020, który zastąpił obowiązujący w latach 2007-2013 Instrument na rzecz Stabilności.    

Instrument na rzecz przyczyniania się do Stabilności i Pokoju jest jednym z kluczowych instrumentów pomocy zewnętrznej UE odgrywających wiodąca rolę w reagowaniu na pojawiające się kryzysy lub zagrożenia kryzysowe na całym świecie.

Działania w ramach Instrumentu wykonywane są przez różnorodne podmioty: agencje UE, państwa członkowskie, organizacje pozarządowe, ONZ oraz inne organizacje międzynarodowe.

Europejska Nagroda w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości

Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) organizuje co roku konkurs na Europejską Nagrodę w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości (ECPA) oraz Konferencję Dobrych Praktyk.

W 2020 roku za organizację ww. wydarzeń odpowiedzialne są Niemcy, jako kraj sprawujący prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Tematem przewodnim konkursu i konferencji będzie przestępczość zorganizowana związana z odrębnymi grupami społecznymi, które często charakteryzują się strukturami podobnymi do klanu lub rodziny (tzw. family based organised crime).

Nagroda główna w konkursie wynosi 10.000 Euro i przyznawana jest projektowi, który wnosi największy wkład w zapobieganie przestępczości. Ponadto regulamin przewiduje przyznanie dwóch wyróżnień w kwocie 5.000 Euro. Każde państwo członkowskie może zgłosić jeden projekt krajowy.

Za organizację eliminacji krajowych odpowiada Departament Porządku Publicznego MSWiA. 

W najbliższym czasie przewidywane jest ogłoszenie naboru projektów do konkursu.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.07.2020 10:25 Magdalena Jakubiak
Pierwsza publikacja:
12.12.2018 14:38 Marzena Zaręba
{"register":{"columns":[]}}