W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Najczęściej zadawane pytania w związku z zanieczyszczeniem wody z wodociągu o produkcji wody 100 – 1000 m3/d Brok bakteriami z grupy coli i enterokokami (dotyczy Komunikatu Nr 3/2024 Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrowi Mazowieckiej z dnia 19.07.2024 r.). Aktualizacja z dnia 24.07.2024 r.

Zdjęcie przedstawia czarny zlew oraz kran w kuchni z którego leci woda. Na środku w czerwonym kółku jest czerwony znak zapytania. Na dole w prawym rogu widać logo Inspekcji Sanitarnej i napis PSSE Ostrów Mazowiecka.
  1. Jaki wpływ na zdrowie ludzi mają bakterie grupy coli i enterokoki wykryte
    w wodzie z wodociągu w Broku?

Spożywanie wody w której stwierdzono obecność bakterii grupy coli oraz enterokoków, najczęściej wiąże się z zatruciem pokarmowym. Objawy mogą mieć różne nasilenie, w zależności od szczepu bakterii. Może pojawić się biegunka o różnym natężeniu, dokuczliwe, skurczowe bóle brzucha, osłabienie, stan podgorączkowy lub gorączka, nudności i wymioty. Szczególnie narażone na tego typu infekcje są osoby o obniżonej odporności, osoby starsze oraz małe dzieci. W przypadku wystąpienia następujących objawów należy zasięgnąć porady lekarskiej.

  1. Czy woda zanieczyszczona bakteriami z grupy coli i enterokokami może być stosowana do celów sanitarno – higienicznych?

Nie. Zainfekowana woda nie nadaje się do spożycia i do celów sanitarno – higienicznych z wyjątkiem spłukiwania toalet. Oznacza to, że nie może być używana do przygotowywania posiłków, mycia owoców, warzyw i naczyń kuchennych oraz prania. Woda nie nadaje się do kąpieli, mycia zębów.

  1. Czy problem z wodą dotyczy wyłącznie miasta Brok, czy występuje też w innych sąsiednich miejscowościach?

Zgodnie z Komunikatem Nr 3/2024 wydanym przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrowi Mazowieckiej w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z wodociągu o produkcji wody 100 – 1000 m3/d Brok: woda nieprzydatna do spożycia występuje tylko w mieście Brok (szczegółowe informacje o zasięgu wodociągu Brok posiada Urząd Miasta i Gminy Brok).

  1. Kiedy poznamy wyniki badań i czy w razie pozytywnych wyników ostrzeżenie zostanie cofnięte od razu?

Maksymalny czas od momentu posiewu próbki wody do wydania sprawozdania z badań wynosi 48h (zakres badania - oznaczenie liczby bakterii grupy coli, Escherichia coli, enterokoki). Ostrzeżenie zostanie wycofane z chwilą uzyskania wyników badań pozwalających na wydanie przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrowi Mazowieckiej Komunikatu o przydatności wody do spożycia. Aktualnie trwają ponowne badania wody.

  1. Czy skażona woda może być stosowana do podlewania roślin?

Roślin jadalnych, warzyw i owoców nie należy podlewać wodą skażoną bakteriami chorobotwórczymi.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}