W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU – 31 maja 2024 r.

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU – 31 maja 2024 r.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia bez Tytoniu – 31 maja, koncentrują się na działaniach związanych z ochroną młodych ludzi przed wpływem szkodliwego marketingu przemysłu tytoniowego.

Branża tytoniowa obrała za cel nowe pokolenie konsumentów. Szacuje się, że na całym świecie co najmniej 37 milionów młodych ludzi w wieku 13-15 lat używa jakiejś formy tytoniu,
a w wielu krajach wskaźnik używania e-papierosów wśród nastolatków przewyższa wskaźnik dorosłych. W regionie europejskim WHO 20% ankietowanych 15-latków przyznało, że używało
e-papierosów w ciągu ostatnich 30 dni.

Dziś wiemy, że tytoń powoduje 25% wszystkich nowotworów i zabija ponad 8 milionów ludzi każdego roku. "Historia powtarza się, ponieważ przemysł tytoniowy próbuje sprzedać tę samą nikotynę naszym dzieciom w różnych opakowaniach" - powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.  Nowoczesny marketing przemysłu tytoniowego skupia się na nowych produktach nikotynowych takich jak e-papierosy, reklamując je hasłami, które sugerują, że jest to produkt bezpieczny dla zdrowia. Jednak przedsiębiorcy z tej branży nadal produkują bilony tradycyjnych papierosów każdego roku i inwestują ogromne ilości pieniędzy w lobbowanie przeciwko polityce kontroli tytoniu oraz finansuje organizacje, które promują jego interesy. Te taktyki marketingowe, gdy są niekontrolowane, powodują niemierzalną krzywdę dla zdrowia publicznego. Ponadto produkcja i stosowanie tytoniu i produktów nikotynowych ma kaskadowy szkodliwy wpływ na inne krytyczne kwestie, takie jak środowisko, zdrowie fizyczne i psychiczne dzieci.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie rozpoczyna kampanię „Stop kłamstwom” jako istotną inicjatywę mającą na celu ochronę młodych ludzi przed szkodliwym marketingiem przemysłu tytoniowego i ich śmiercionośnych produktów, wzywając do zakończenia ingerencji tej grupy przedsiębiorców w politykę zdrowotną. Kampania ta jest poparta nowymi dowodami z "The Global Tobacco Industry Interence Index 2023", opublikowanym przez STOP i Global Center for Good Governance w Tobacco Control, co pokazuje, że wysiłki na rzecz ochrony polityki zdrowotnej przed zwiększoną ingerencją w przemysł tytoniowy pogorszyły się na całym świecie.

Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób! Światowy Dzień bez Tytoniu jest też świetną okazją do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu.

Jak skutecznie zerwać z nałogiem?

Jeśli chcesz rzucić palenie zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego. Udzieli Ci on wskazówek dotyczących walki z nałogiem. W zależności od tego, jak silne jest Twoje uzależnienie, wskazane może być różne postępowanie. Zwykle najlepsze efekty daje połączenie farmakoterapii ze wsparciem psychologicznym. Należy pamiętać, że sama farmakoterapia może nie przynieść długotrwałego efektu, ponieważ przeciwdziała ona głównie fizycznemu aspektowi uzależnienia.
Aby uzyskany efekt był trwały, należy połączyć stosowanie leków z terapią, która walczy z psychologicznym aspektem uzależnienia. 

Gdzie szukać pomocy?

Chcesz rzucić palenie? Specjaliści Ci w tym pomogą!

Zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym i uzyskaj pomoc w rzuceniu palenia tel. 801 108 108 lub 22 211 80 15.

Doradcy są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-21.00 oraz
w soboty 09.00-15.00. Udzielają porad, proponują wspólną pracę nad znalezieniem motywacji do rzucenia palenia, pomagają w opracowaniu indywidualnego planu działania.

Więcej informacji na stronie jakrzucicpalenie.pl.

Więcej informacji na temat prowadzonych działań manipulacyjnych przemysłu tytoniowego dostępne na stronie: https://exposetobacco.org/news/tobacco-industry-lies/#:~:text=For%20decades%2C%20Big%20Tobacco%20publicly,was%20causing%20to%20their%20bodies.

 

 

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}