W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Badanie "Diagnoza poziomu kultury uczciwości w służbie cywilnej 2022"

„Diagnoza poziomu kultury uczciwości w służbie cywilnej” to badanie online członków korpusu służby cywilnej w 2022 roku. Zostało przeprowadzone z inicjatywy Szefa Służby Cywilnej (SSC) przez firmę Openfield Sp. Zo.o. w 2022 roku.

W ramach badania wykonawca przygotował i przeprowadził analizę:

  1. danych zastanych (ang.: desk-research) w zakresie dokumentów zawierających dane i informacje kontekstowe dla diagnozy,
  2. danych, które wykonawca pozyskał w trzech badaniach jakościowych:
  • 30 pogłębionych wywiadach indywidualnych (ang.: Individual In-depth Interview) członków korpusu, którzy nie zajmują wyższych stanowisk w służbie cywilnej,
  • 16 pogłębionych wywiadach indywidualnych (ang.: Individual In-depth Interview) dyrektorów generalnych/ kierowników urzędów (członków korpusu służby cywilnej),
  • 5 zogniskowanych wywiadach grupowych (ang.: Focused Group Interview) po 6-8 członków korpusu każdy, 
  1. danych, które wykonawca pozyskał w jednym badaniu ilościowym, które zrealizował techniką internetowego wywiadu kwestionariuszowego CAWI (ang.: Computer-Assisted Web Interview) wśród członków korpusu służby cywilnej. W jego ramach zrealizowano 4931 efektywnych wywiadów ankietowych.

W rezultacie analizy zebranych danych wykonawca zidentyfikował mocne i słabe strony kultury uczciwości w korpusie, oszacował sumaryczny wskaźnik uczciwości w służbie cywilnej na poziomie 74% oraz skierował do SSC i dyrektorów generalnych/kierowników urzędów rekomendacje dalszych działań, tak by skutecznie i trwale wzmacniać system kultury opartej na wartościach w służbie cywilnej.

Firma Openfield Sp. Zo.o. została wyłoniona do realizacji badania w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego.

Wartość zamówienia wyniosła 149 137,50 zł brutto.

Więcej informacji na temat postępowania znajduje się na BIP KPRM.

Cel realizacji badania

Szef służby cywilnej (SSC), który jest centralnym organem właściwym w sprawach służby cywilnej, czuwa nad przestrzeganiem zasad w korpusie. W ramach realizacji tego ustawowego zadania podejmuje szereg działań ukierunkowanych na to, by:

  • promować zasady służby cywilnej i zasady etyki w korpusie służby cywilnej i poza nim,
  • monitorować przestrzeganie zasad oraz
  • w przypadku ich naruszenia przez członków korpusu, skutecznie reagować.

Diagnoza poziomu kultury uczciwości w służbie cywilnej” jest elementem monitoringu właściwego rozumienia i przestrzegania zasad w korpusie.

Głównym celem badania była:

  • ocena aktualnego stanu kultury uczciwości w korpusie służbie cywilnej,
  • rzetelna i obiektywna informacja na temat trafności, skuteczności, efektywności, użyteczności i trwałości działań SSC i dyrektorów generalnymi /kierownikami urzędów w zakresie budowy i promocji kultury uczciwości w służbie cywilnej realizowanych przede wszystkich wciągu ostatnich 5 lat (od 2017 r.) oraz
  • rzetelne i obiektywne rekomendacje co do dalszych działań SSC i dyrektorów generalnych/ kierowników urzędów w obszarze objętym badaniem.

Rezultaty badania:

  • mają pomóc w lepszym zrozumieniu potrzeb i oczekiwań członków korpusu co do działań SSC i dyrektorów generalnymi /kierownikami urzędów z zakresu etyki i uczciwości.
  • Ich właściwe wykorzystanie przez SSC i dyrektorów generalnych/kierowników urzędów ma przyczynić się do stałego wzmacniania kultury opartej na wartościach w korpusie: profesjonalnej, ukierunkowanej na klientów i obywateli realizacji zadań państwa przez członków korpusu służby cywilnej w przyjaznej, wspierającej atmosferze pracy w korpusie.
  • wdrożenie rekomendacji ma wreszcie pomóc w stałym zwiększaniu zaufania obywateli do służby cywilnej a w efekcie wzmacnianiu wizerunku korpusu jako dobrego pracodawcy kierującego się wartościami.

Czas trwania badania

Badanie trwało od stycznia do maja 2022 roku

{"register":{"columns":[]}}