Postępowanie kwalifikacyjne i mianowanie
Zyskasz stabilną formę zatrudnienia i dodatkowe uprawnienia. Jednocześnie wzrosną wymagania dotyczące Twojej dyspozycyjności, pojawią się też nowe obowiązki i ograniczenia.
Chcesz zostać urzędnikiem mianowanym?
W wyniku mianowania zyskasz:
- dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze maksymalnie 12 dni,
- dodatek służby cywilnej otrzymywany z tytułu posiadanego stopnia służbowego, możliwość uzyskania kolejnego stopnia służbowego,
- większą ochronę zatrudnienia,
- większą ochronę wynagrodzenia.
Nie będziesz mógł:
- podejmować zajęć zarobkowych bez pisemnej zgody dyrektora generalnego urzędu,
- zakładać partii politycznych i uczestniczyć w nich.
Ponadto, mianowanie oznacza:
- mniej korzystny sposób rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych,
- możliwość przeniesienia przez dyrektora generalnego urzędu na inne stanowisko w tym samym urzędzie,
- możliwość przeniesienia przez Szefa Służby Cywilnej do innego urzędu w innej miejscowości,
- składanie oświadczeń majątkowych bez względu na zajmowane stanowisko.
Jak uzyskać mianowanie?
Jeśli chcesz zostać urzędnikiem służby cywilnej musisz:
- z sukcesem przejść postępowanie kwalifikacyjne bądź;
- ukończyć Krajową Szkołę Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i zwrócić się o mianowanie do Szefa Służby Cywilnej.
Postępowanie kwalifikacyjne dla pracowników służby cywilnej, które prowadzi KSAP, sprawdza wiedzę i umiejętności niezbędne do wypełniania zadań służby cywilnej.
- Więcej informacji na temat postępowania kwalifikacyjnego znajdziesz na stronie internetowej KSAP.
- Informacje na temat kształcenia w KSAP dostępne są na stronie internetowej Szkoły.
- Egzamin na urzędnika mianowanego – test wiedzy w Systemie e-learningowym służby cywilnej.
Kto może przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego?
Możesz się ubiegać o mianowanie, jeżeli:
- jesteś pracownikiem służby cywilnej,
- pracujesz w służbie cywilnej co najmniej trzy lata lub uzyskałeś zgodę dyrektora generalnego urzędu na przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego przed ich upływem, jednak nie wcześniej niż po dwóch latach od podjęcia pracy w służbie cywilnej,
- jesteś magistrem lub masz równorzędny tytuł zawodowy,
- znasz co najmniej jeden język obcy spośród języków roboczych Unii Europejskiej lub jeden z następujących języków: arabski, białoruski, chiński, islandzki, japoński, norweski, rosyjski, ukraiński,
- jesteś żołnierzem rezerwy lub nie podlegasz obowiązkowi obrony Ojczyzny.
Spełnienie wymienionych warunków potwierdzi - na podstawie posiadanych dokumentów - dyrektor generalny urzędu, w którym pracujesz.
Jak zgłosić się do postępowania kwalifikacyjnego?
Zgłoszenie do postępowania kwalifikacyjnego kierujesz do Szefa Służby Cywilnej. Można je wypełnić i wydrukować za pośrednictwem Internetowego Systemu Zgłoszeń KSAP.
Potwierdzone podpisami zgłoszenie składasz w KSAP od 1 stycznia do 31 maja.
Jak złożyć wniosek o mianowanie?
Absolwenci KSAP składają wnioski o mianowanie do Szefa Służby Cywilnej. Wzór wniosku można wydrukować ze strony Biuletynu Informacji Publicznej KPRM. Potwierdzony podpisami wniosek absolwenci Szkoły składają do KPRM od 1 stycznia do 31 maja.
Kto zostanie urzędnikiem mianowanym?
Akty mianowania otrzymują:
- absolwenci KSAP, którzy złożą wnioski o mianowanie,
- pracownicy służby cywilnej, którzy przejdą pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne oraz uzyskają miejsce uprawniające do mianowania.
Warunkiem pomyślnego przejścia postępowania kwalifikacyjnego jest uzyskanie co najmniej:
- 30 punktów z części sprawdzianu sprawdzającej wiedzę,
- 20 punktów z części sprawdzianu sprawdzającej umiejętności,
- 90 punktów w sumie z obu części sprawdzianu.
Jeżeli pomyślnie ukończyłeś postępowanie kwalifikacyjne, a w rankingu zdających zająłeś miejsce uprawniające do mianowania ‒ po uwzględnieniu liczby absolwentów KSAP, którzy złożyli wnioski o mianowanie ‒ zostaniesz mianowany.
Limit mianowań na dany rok określa ustawa budżetowa (aktualne informacje w Biuletynie Informacji Publicznej KPRM). Mianowań dokonuje Szef Służby Cywilnej.
Stosunek pracy na podstawie mianowania
Z dniem mianowania dotychczasowy stosunek pracy na podstawie umowy o pracę przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania. Zmienia się podstawa zatrudnienia, natomiast inne elementy dotychczasowego stosunku pracy, takie jak miejsce pracy, stanowisko czy wynagrodzenie zasadnicze, wynikające z umowy o pracę, pozostają niezmienione.
Dyrektor generalny urzędu przyznaje nowemu urzędnikowi służby cywilnej, w terminie 7 dni od mianowania, najniższy stopień służbowy, przysługujący od dnia mianowania. Z tytułu posiadanego stopnia służbowego urzędnik służby cywilnej otrzymuje dodatek służby cywilnej.
Materiały promocyjne
Poniżej udostępniamy materiały promocyjne związane z postępowaniem kwalifikacyjnym w służbie cywilnej w 2024 roku. Zachęcamy aby wykorzystywali je Państwo do promocji postępowania w swoich urzędach.
Materiały
Plakat - zgłoś się do postępowania kwalifikacyjnego 2024Plakat - zgłoś się do postępowania kwalifikacyjnego 2024.pdf 0.10MB Plakat - zgłoś się do postępowania kwalifikacyjnego 2024
Plakat - zgłoś się do postępowania kwalifikacyjnego 2024.png 0.39MB Wygaszacz ekranu - zgłoś się do postępowania kwalifikacyjnego 2024
Wygaszacz ekranu - zgłoś się do postępowania kwalifikacyjnego 2024.pdf 0.09MB Wygaszacz ekranu - zgłoś się do postępowania kwalifikacyjnego 2024
Wygaszacz ekranu - zgłoś się do postępowania kwalifikacyjnego 2024.png 0.24MB