W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Nowe pojazdy dla WITD w Bydgoszczy

04.11.2022

Do oddziałów w Inowrocławiu i we Włocławku trafią dwa nowe specjalistyczne pojazdy, które w piątek (4 listopada) przekazał Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz dla Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Bydgoszczy.

1

Nowe samochody zostały zakupione z rezerwy celowej Budżetu Państwa przeznaczonej na sfinansowaniezadań Inspekcji Transportu Drogowego wynikających z wdrożenia przez Wspólnotę Europejską nowych regulacji w obszarze transportu drogowego, tzw. Pakietu Mobilności. Największym nowym zadaniem Inspekcji Transportu Drogowego jest kontrola pojazdów samochodowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 2,5 t do 3,5 t w międzynarodowym transporcie drogowym rzeczy, których właściciele od tego roku muszą legitymować się odpowiednią licencją. Ponadto od 2026 roku pojazdy te będą musiały być wyposażone w tachografy cyfrowe, a ich kierowcy będą musieli przestrzegać tych samych norm prowadzenia, przerw i odpoczynków, co kierowcy 40-tonowych ciężarówek i autobusów. Dotychczas Inspekcja Transportu Drogowego miała kompetencje do kontroli przewozów na potrzeby własne i transportu drogowego ładunków realizowanych tzw. transportem ciężkim, a więc pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony realizujące międzynarodowy transport drogowy ładunków stanowią bardzo dużą grupę pojazdów, stąd konieczność wzmocnienia potencjału osobowego oraz sprzętowego Inspekcji Transportu Drogowego. 
Zakupione pojazdy, z jednej strony pozwolą realizować Inspekcji Transportu Drogowego nowe zadania, a z drugiej zastąpią najbardziej wysłużone pojazdy wyprodukowane w 2008 roku.Na wyposażeniu samochodów znajdują się m.in. najnowocześniejsze zestawy do zdalnej kontroli tachografów (bez konieczności zatrzymywania pojazdów do kontroli).  Zgodnie z unijnym prawem, tachografy najnowszej generacji muszą być wyposażone w funkcję bezprzewodowej łączności krótkiego zasięgu. Rozwiązanie to umożliwia instytucjom kontrolnym odczytanie informacji z tachografów zainstalowanych w przejeżdżających pojazdach, a dzięki temu prowadzenie skutecznej selekcji pojazdów typowanych do kontroli drogowych. Do komunikacji z tachografem służy antena DSRC  (Dedicated Short-Range Communication). Pobrane z tachografu dane pozwolą m.in. stwierdzić, czy kierowca prawidłowo rejestruje w tachografie i na karcie cyfrowej swój czas pracy, czy oraz czy tachograf rejestruje prędkość i przebytą drogę, a także czy ni do nieuprawnionych ingerencji w tachograf.
Pojazdy trafią do oddziałów Inspekcji Transportu Drogowego w Inowrocławiu i we Włocławku, gdzie od przyszłego miesiąca nowi inspektorzy, którzywłaśnie kończą 6-miesieczny kurs specjalistyczny w Centralnym Ośrodku Szkolenia Inspekcji Transportu Drogowego w Radomiu, rozpoczną pracę na drogach województwa kujawsko-pomorskiego.
 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}