Blisko 3000 Aktywnych Błękitnych zadba, aby ich szkoła była przyjazna wodzie.
13.12.2024
Dzięki realizowanemu przez Wody Polskie programowi „Aktywni Błękitni” Szkoła Przyjazna Wodzie uczniowie dowiadują się jak racjonalnie gospodarować zasobami wodnymi, bezpiecznie z niej korzystać oraz jaki jest jej wpływ na otaczające środowisko. Właśnie zakończył się nabór do kolejnej edycji.
Do programu Aktywni Błękitni Szkoła Przyjazna Wodzie (do 30 listopada 2024) zgłosiły się 24 szkoły podstawowe. To daje liczbę prawie 3000 uczniów, którzy skorzystają z naszej bogatej oferty edukacyjnej.
Szkolne zgłoszenia trafiły do nas z 5 województw - kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i pomorskiego.
Dzięki naszemu darmowemu programowi uczniowie będą mieli okazję zdobyć cenną wiedzę przekazaną w atrakcyjnej formie, wziąć udział w wodnych konkursach z wyjątkowymi nagrodami, podjąć wyzwanie sprzątania nabrzeży lub terenów zielonych w swojej okolicy, zwiedzić zabytkowe śluzy i inne obiekty hydrotechniczne Wód Polskich. Na co dzień są one niedostępne, ale dla Aktywnych Błękitnych będą do dyspozycji. W ofercie znajduje się między innymi śluza Okole o wysokości piętrzenia 7,5 metra! To właśnie tu był kręcony jeden z odcinków serialu „Czterej pancerni i pies” (odcinek 15. „Wysoka fala”).
Naszymi partnerami są Policja, Straż Pożarna i WOPR. Każda ze szkół będzie mogła umówić się z nimi na arcyciekawe lekcje i pokazy! Ponadto organizujemy również akcje sprzątania wód i terenów nabrzeżnych. Aktywni Błękitni to także lekcje na temat wody przygotowane przez ekspertów i specjalne wydarzenia, jak np. spektakle teatralne online. To wszystko za darmo!
Program jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych. Zakłada edukację o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochronie przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy oraz bezpiecznym korzystaniu z zasobów wodnych. Placówka, która zrealizuje założenia programu otrzyma certyfikat "Szkoły Przyjaznej Wodzie". Regulamin przewiduje zaledwie cztery aktywności:
- przeprowadzenie minimum 2 lekcji o wodzie. W każdej szkole są wyznaczeni nauczyciele koordynatorzy, którzy otrzymali od nas wszystkie niezbędne do przeprowadzenia lekcji materiały edukacyjne (scenariusze lekcji, filmy edukacyjne, prezentacje itp.).
- w ramach programu uczniowie szkoły wezmą udział w zajęciach lub pokazach zorganizowanych przez naszych partnerów - Policję, WOPR lub Straż Pożarną.
- szkoła weźmie udział w konkursie tematycznym z zakresu wiedzy o wodzie.
- po przeprowadzeniu zajęć, szkoła deklaruje udział w akcji „Strażnik Czystych Wód”, polegającej na aktywnym zaangażowaniu uczniów i rodziców w działania związane z utrzymaniem czystości rzek, jezior czy innych zbiorników wodnych lub terenów przyległych.
Lista zgłoszonych placówek:
Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Bysławiu
Szkoła Podstawowa im. Zbigniewa Ryża w Racicach
Szkoła Podstawowa numer 2 w im. Kornela Makuszyńskiego w Więcborku
Szkoła Podstawowa im. Gustawa Zielińskiego w Markowicach
Zespół Szkolno- Przedszkolny w Kruchowie
Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kijewie
Szkoła Podstawowa nr 65 w Bydgoszcz
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Grudziądzu
Szkoła Podstawowa nr 51 w Bydgoszczy
Szkoła Podstawowa numer 43 w Bydgoszczy
Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Osieku nad Notecią
Zespół Szkół w Świeciu
Szkoła Podstawowa nr 1 w Chodzieży
Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego „Orszy” w Wałdowie Szlacheckim
Szkoła Podstawowa im. J. Noji w Pęckowie
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Bydgoszczy
Szkoła Podstawowa nr 15 w Bydgoszczy
Branżowa Szkoła I Stopnia nr 6 Specjalna w Bydgoszczy
Szkoła Podstawowa w Runowie Krajeńskim
Szkoła Mistrzostwa nr 31 Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy
Szkoła Podstawowa nr 66 w Bydgoszczy
Zespół Szkół nr 30 Specjalnych w Bydgoszczy
Zespół Szkół nr 29 w Bydgoszczy
Zespół Szkół w Dąbrowie
Uprzejmie dziękujemy nauczycielom, uczniom i dyrektorom za wyrażenie chęci podjęcia wspólnych działań edukacyjnych na rzecz kształcenia wartościowych wzorców związanych z gospodarką wodną i dbałością o czystość wód oraz bezpieczeństwo nad akwenami wśród najmłodszych pokoleń.
Projekt realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wojewoda Kujawskp-Pomorski, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim, Kuratorium Oświaty w Szczecinie i Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Partnerami inicjatywy są: Policja Polska, Państwowa Straż Pożarna oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Patronami medialnymi przedsięwzięcia są: Polskie Radio Dzieciom, TVP3 Bydgoszcz, Gazeta Pomorska, Bydgoszcz. Nasze Miasto, Polskie Radio PIK, Radio Koszalin, TVAsta Piła, Metropolia Bydgoska.