Kampylobakterioza
Kampylobakterioza jest chorobą wywoływaną przez bakterie z rodzaju Campylobacter, które występują w przewodzie pokarmowym zwierząt tj. drób, bydło, świnie, psy, koty, dzikie ptaki i ssaki.
Najczęściej do zakażenia dochodzi drogą pokarmową poprzez spożycie skażonej żywności (głównie niedogotowanego lub niedopieczonego drobiu, niepasteryzowanego mleka) lub wody. Inne czynniki ryzyka obejmują również pływanie w skażonych naturalnych zbiornikach wodnych i bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami.
Po okresie inkubacji trwającym od 1 do 10 dni (średnio 2-5 dni) pojawiają się ostre bóle brzucha, wodnista i/lub krwista biegunka oraz gorączka.
W wyniku zakażenia może dochodzić również do powikłań. Mogą pojawić się zmiany w stawach (5-10% przypadków), a rzadziej może dochodzić do wystąpienia syndromu Guillain-Barré (okresowego ale ostrego porażenia mięśni szkieletowych).
Objawy zwykle trwają klika dni. Niekiedy jednak choroba może trwać dłużej, a chory może wymagać hospitalizacji. Istnieje skuteczna terapia antybiotykowa.
W celu zmniejszenia liczby przypadków zakażeń u ludzi, niezbędne jest zwalczanie kampylobakteriozy u zwierząt hodowlanych. W zapobieganiu istotne jest także przestrzeganie zasad higieny w trakcie przygotowywania mięsa do spożycia, a także ochrona i badanie jakości wody pitnej, przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz dokładne mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami i przed spożyciem posiłku.