W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Światowy Dzień Krwiodawcy

14.06.2021

krwiodawca

Co roku 14 czerwca (dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 odkrył grupy krwi za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla) w państwach na całym globie obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy.

Wydarzenia organizowane w ten dzień mają na celu podniesienie świadomości społeczeństw w poszczególnych krajach o potrzebie zabezpieczenia odpowiedniej ilości bezpiecznej krwi i produktów krwiopochodnych do transfuzji. W tym dniu również w sposób szczególny składamy podziękowania dobrowolnym, honorowym dawcom krwi za ratujący życie dar krwi. Ich krew i oddawane składniki każdego dnia ratują miliony istnień lub poprawiają zdrowie i jakość życia wielu pacjentów. Drugim ważnym elementem wpływającym na funkcjonowanie krwiodawstwa i krwiolecznictwa jest skuteczna publiczna służba krwi, która stanowi ważne ogniwo systemu opieki zdrowotnej. W Polsce pacjentom dostęp do bezpiecznej krwi i produktów krwiopochodnych w wystarczającej ilości oraz odpowiednio wysokiej jakości zapewniają poszczególne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Dzień ten jest również dobrą okazją do wezwania rządów i ministerstw zdrowia aby podjęły okreslone działania w celu zapewnienia odpowiednich zasobów materialnych oraz wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań systemowych i infrastrukturalncyh w celu zwiększenia poboru krwi od dobrowolnych, nieodpłatnych dawców krwi.

Aby każdy, kto potrzebuje bezpiecznej krwi, miał do niej dostęp, wszystkie kraje powinny propagować krwiodawstwo tak aby zapewnić ją od dobrowolnych, honorowych dawców, którzy tą krew będą oddawać regularnie. Przez całą pandemię COVID-19, pomimo ograniczonej mobilności i innych przeciwności jakie się pojawiały, dawcy krwi nadal oddawali krew w tym osocze (po przechorowaniu COVID-19) pacjentom wymagającym transfuzji. Ten niezwykły wysiłek w czasach bezprecedensowego kryzysu uwydatnia kluczową rolę jaką spełniają zaangażowani honorowi dawcy krwi w zapewnianie bezpiecznego i wystarczającego zapasu krwi dla planowych operacji jak i nagłych wypadków.

Hasło tegorocznego Światowego Dnia Krwiodawcy "Oddaj krew i spraw by świat tętnił" ma w swoim przesłaniu podkreślić zasadniczy wkład honorowych dawców krwi w utrzymywanie tętniącego życiem świata. Osoby te oddając swoją krew i jej składniki częstokroć ratują życie i przyczyniają się do poprawy zdrowia wielu pacjentów. Hasło ma wzmocnić również globalne wezwanie, aby coraz więcej ludzi na całym świecie oddawało krew regularnie.

W czasie tegorocznej kampanii szczególnie skupimy się na roli młodych ludzi w zapewnieniu bezpiecznego zaopatrzenia w krew i jej składniki. W wielu krajach młodzi ludzie odgrywają wiodącą rolę w działaniach i inicjatywach mających na celu zapewnienie bezpiecznego zaopatrzenia w krew poprzez dobrowolne, honorowe oddawanie krwi. Ci własnie młodzi ludzie stanowią często dużą część populacji narodowych. Pełni idealizmu, entuzjazmu i kreatywności mogą stanowić ważny element rozwoju krwiodawstwa.

 

Szczegółowe cele tegorocznej kampanii:

  • podziękowanie dawcom krwi na całym świecie oraz zwiększenie świadomości społecznej o potrzebie regularnego, bezpłatnego oddawania krwi;
  • promocja wspólnotowej wartości oddawania krwi, wzmacniającej solidarność i spójność społeczną;
  • zachęcenie młodzieży do przyjęcia wezwania do oddania krwi i inspirowania swoich rówieśników do tego samego;
  • wykorzystanie potencjału młodzieży, która to może być ważnym partnerem w promowaniu zdrowia.

Źródło: www.krwiodawcy.org

{"register":{"columns":[]}}