Światowy Dzień Zdrowia
07.04.2021
Światowy Dzień Zdrowia 2021
Światowy Dzień Zdrowia (World Health Day) obchodzony jest corocznie 7 kwietnia w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Jest to święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. W 2021 roku Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest pod hasłem: „Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata”.
Motyw przewodni związany jest z obecną sytuacją epidemiologiczną i działaniami związanymi z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-Co V-2 .Obecna sytuacja epidemiologiczna, podkreśla istotne znaczenie służby zdrowia, dostępu do leczenia a przede wszystkim roli personelu medycznego w czasie pandemii.
COVID-19 mocno uderzył we wszystkie kraje, a jego wpływ był najsilniejszy na społeczności, które już wcześniej były bardziej narażone na chorobę i miały mniejszy dostęp do wysokiej jakości usług opieki zdrowotnej. Te nierówności nie są nowe. Mimo że na świecie nastąpiła poprawa średniego poziomu zdrowia i oczekiwanej długości życia oraz zmniejszenie przedwczesnej śmiertelności, korzyści te nie zostały równo podzielone między różne populacje na całym świecie. Nierówności zdrowotne prowadzą do niepotrzebnego cierpienia, chorób, niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci, których można uniknąć. Obecna sytuacja epidemiczna oraz związane z tym zmiany w funkcjonowaniu społecznym mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie, wywołując niepokój oraz lęk. W tym okresie powinniśmy dbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i niezwykle ważne zdrowie psychiczne. Pogłębiają istniejącą niekorzystną sytuację i szkodzą naszym społeczeństwom i gospodarkom.
W tegorocznym Światowym Dniu Zdrowia WHO wzywa do podjęcia działań w celu wyeliminowania nierówności zdrowotnych w ramach całorocznej globalnej kampanii mającej na celu łączenie ludzi w celu budowania sprawiedliwszego i zdrowszego świata. Kampania podkreśla konstytucyjną zasadę WHO, zgodnie z którą „cieszenie się najwyższym osiągalnym standardem zdrowia jest jednym z podstawowych praw każdego człowieka, bez względu na rasę, religię, przekonania polityczne, warunki ekonomiczne czy społeczne”.
Miejsca, w których mieszkamy, pracujemy i bawimy się, mogą utrudniać niektórym osiągnięcie pełnego potencjału zdrowotnego, a innym dobrze się rozwijać. Nierówności w zdrowiu są nie tylko niesprawiedliwe, ale także zagrażają dotychczasowym postępom i mogą raczej poszerzać niż zmniejszać luki kapitałowe.
Fakty i Liczby:
- Przewiduje się, że po raz pierwszy od 20 lat poziom ubóstwa na świecie wzrośnie i utrudni postęp w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
- Do 60% ludzi mieszkających w niektórych krajach nie ma dostępu do podstawowych usług zdrowotnych.
- Ponad 1 miliard ludzi mieszkających w nieformalnych osiedlach lub slumsach stoi w obliczu zwiększonych wyzwań związanych z zapobieganiem infekcjom i przenoszeniu koronawirusa.
- Cały region Azji i Pacyfiku stanowi prawie 82,5 miliona, czyli 32% międzynarodowych migrantów na świecie.
- 5,9 mln dzieci w regionie Azji i Pacyfiku jest zagrożonych, że nie wrócą do szkoły z powodu zakłóceń w edukacji i ekonomicznych skutków pandemii.
- 52% ludności regionu Azji i Pacyfiku nie ma połączenia z Internetem.
Dlatego też wzywa się do większych inwestycji w podstawową opiekę zdrowotną, aby zapewnić wszystkim zdrowie. Nikt nie jest bezpieczny dopóki wszyscy nie będą bezpieczni.