O torfowiskach na światowych forach. [Obszary RAMSAR w Polsce – folder do pobrania]
17.11.2021
O znaczeniu obszarów wodno-błotnych rozmawiano na Konferencjach Stron w sprawie Konwencji Ramsarskiej EkstraCOP3 oraz ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu COP26. Z tej okazji Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska prezentuje najnowszy folder „Obszary RAMSAR w Polsce”.
Krajowy Sekretariat Konwencji Ramsarskiej, mieszczący się w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska reprezentował Polskę na trzeciej nadzwyczajnej Konferencji Stron w sprawie Konwencji o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe (Konwencja Ramsarska).
Przedstawiciele GDOŚ przysłuchiwali się także Konferencji Państw Konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu COP26. W Błękitnej Strefie poświęconej ochronie przyrody, gdzie ustawiono Pawilon Torfowiskowy (Global Peatland Pavilion), odbywały się wydarzenia dotyczące polityki, zarządzania, badań naukowych i innowacji w zakresie użytkowania torfowisk jako znaczącego źródła emisji gazów cieplarnianych.
Przyjęta deklaracja końcowa COP26 wskazuje na konieczność zbliżenia się do neutralności klimatycznej w połowie XXI wieku. Istotną rolę w realizacji tego globalnego celu odgrywa ochrona przyrody i ekosystemów jako naturalnych pochłaniaczy dwutlenku węgla.
Dotyczy to szczególnie torfowisk i innych obszarów wodno-błotnych, które magazynują wodę i zapobiegają suszom i powodziom, oczyszczają wodę pitną z zanieczyszczeń oraz odgrywają kluczową rolę w cyklach życiowych wielu grup roślin i zwierząt.
Na liście obszarów wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe (tzw. liście ramsarskiej) znajduje się 19 polskich obszarów, które prezentujemy w najnowszym folderze.
Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Materiały
Folder obszary RAMSAR w PolsceRAMSAR.pdf 5.50MB