W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Śnięte ryby w rezerwacie przyrody „Kwiecewo”. Informacja o podjętych działaniach przez RDOŚ w Olsztynie

22.08.2022

Prawie 2 tony martwych ryb zebrano w sobotę 20 sierpnia br. z rozlewiska w rezerwacie przyrody „Kwiecewo”, w ramach akcji zorganizowanej przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie

Śnięte ryby w rezerwacie przyrody "Kwiecewo"

Od 17 sierpnia br. RDOŚ w Olsztynie monitoruje sytuację związaną z wystąpieniem śniętych ryb w rezerwacie przyrody „Kwiecewo”, położonym w gminie Świątki, powiat olsztyński. Jest to rezerwat faunistyczny, powołany w celu zachowania rozlewiska stanowiącego ostoję lęgową oraz miejsce występowania licznych gatunków ptaków wodno-błotnych.

Nadzór nad tym obszarem chronionym sprawuje RDOŚ w Olsztynie. W związku z tym, niezwłocznie po powzięciu informacji o wystąpieniu śnięcia ryb, RDOŚ w Olsztynie koordynuje akcję mającą na celu wyjaśnienie przyczyn obserwowanego zjawiska oraz usunięcia jego skutków, w tym:

  • przy zaangażowaniu służb Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska
    w Olsztynie zostały pobrane próby wody do badań laboratoryjnych.
  • próby wody do analiz laboratoryjnych zostały także pobrane przez Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie.
Wyniki badań fizykochemicznych przeprowadzonych przez WIOŚ w Olsztynie nie wskazują na nienaturalne, antropogeniczne przyczyny śnięcia ryb. Wykluczono jakiekolwiek zanieczyszczenie zewnętrzne jako przyczynę tego zjawiska. W analizowanych próbach wody nie stwierdzono ponadnormatywnych stężeń zanieczyszczeń, w tym metali ciężkich czy innych substancji toksycznych. Oznaczono bardzo niską zawartość tlenu i azotu amonowego w wodzie w porze nocnej, co może wskazywać na przyduchę letnią, jako przyczynę śnięcia ryb. Głównymi czynnikami, które doprowadziły do śnięcia ryb, były wysoka temperatura (30,0 ºC) i niski stan wody w zbiorniku ( lustro wody było na poziomie 50 cm), co oznacza naturalne przyczyny wystąpienia tego zjawiska.
 
Wcześniejsze wyniki mikroskopowej analizy biologicznej, przeprowadzonej przez WIOŚ w Olsztynie, wykazały obecność umiarkowanej liczby organizmów planktonowych typowych dla naturalnych powierzchniowych zbiorników wodnych. Nie zaobserwowano obecności bakterii, czy jakiejś zawiesiny, mogącej wskazywać na zanieczyszczenie wody.
 
  • przy współudziale służb Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w sobotę, 20 sierpnia br., została zorganizowana akcja zbierania martwych ryb.

W akcji wzięły udział jednostki Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych, straż rybacka oraz gospodarstwo rybackie. Łącznie zebrano 1,9 ton martwych ryb, głównie były to duże ryby (okoń, lin, wzdręga, szczupak).  Natomiast małe ryby najprawdopodobniej stały się pokarmem dla ptaków, które licznie pływały w wodzie, gromadziły się na brzegu zbiornika lub latały nad nim. W trakcie prowadzonej akcji nie zaobserwowano, aby zjawisko śnięcia ryb miało znaczący wpływ na obserwowaną awifaunę, tj. ptaki rybożerne (czapla biała, czapla siwa, mewa śmieszka, kormoran i bielik) oraz inne gatunki licznie występujące: łabędź niemy, gęgawa, kilka gatunków kaczek (krzyżówka, krakwa, płaskonos, cyraneczka, świstun, czernica), łyska, perkoz dwuczuby.

Zebrane ryby zostały przekazane przez RDOŚ w Olsztynie do utylizacji wyspecjalizowanej firmie.

Dzięki odłowom nie nastąpi dalszy ubytek tlenowy związany z procesem rozkładu martwych ryb.

Wyrazy podziękowania kierujemy do wszystkich osób i służb zaangażowanych w sobotnią akcję usuwania martwych ryb z rozlewiska w rezerwacie przyrody „Kwiecewo”. Przede wszystkim serdecznie dziękujemy służbom zarządzania kryzysowego Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, przedstawicielom Państwowej Straży Pożarnej i lokalnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, przedstawicielom gospodarstwa rybackiego i okolicznym mieszkańcom.

Źródło: RDOŚ w Olsztynie

Fot.: RDOŚ w Olsztynie

 

{"register":{"columns":[]}}