Raport Techniczny Ramsar
08.12.2020
Zapraszamy do zapoznania się z Raportami Technicznymi Ramsar, które posłużą podczas szkoleń dla pracowników administracji zarządzających obszarami wodno-błotnymi w Polsce.
Od 2010 r., kiedy Sekretariat Konwencji Ramsarskiej w Polsce został powierzony Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, szerzenie idei ochrony obszarów wodno-błotnych należy do ważnych zadań GDOŚ. Działania promocyjne, edukacyjne, szkoleniowe i obowiązki wynikające ze zobowiązań formalnych związanych z członkostwem Polski w Konwencji Ramsarskiej realizowane są przy udziale członków Komitetu Mokradłowego, a finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach umowy na realizację zadań wynikających z umów międzynarodowych.
Jednym z zadań Krajowego Sekretariatu Konwencji Ramsarskiej w 2020 r. było polskie opracowanie publikacji Sekretariatu Generalnego, których popularyzacja jest istotna z punktu widzenia wdrażania Konwencji w Polsce. W związku z tym zostały przetłumaczone, wydrukowane i rozesłane trzy raporty techniczne:
1. Raport Techniczny Ramsar 3: Wycena obszarów wodno-błotnych;
2. Raport Techniczny Ramsar 5: Ramy oceny podatności obszarów wodno-błotnych na zmiany klimatu;
3. Raport Techniczny Ramsar 6: Zdrowe mokradła, zdrowi ludzie.
Wskazują one na ważne zagadnienia ochrony przyrody na terenach podmokłych: adaptację do zmian klimatu poprzez zachowanie i mądre korzystanie z usług ekosystemowych, wycenę tych usług w ujęciu finansowym , jak również korzyści płynące z mokradeł w kontekście zachowania zdrowia publicznego.
Publikacje posłużą podczas szkoleń dla pracowników administracji zarządzających obszarami wodno-błotnymi w Polsce. Już dziś zapraszamy do zapoznania się z nimi na stronie Ochrony mokradeł.
Źródło, fot. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska