W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Udzielenie pomocy osłabionemu lub rannemu łosiowi nie wymaga zgody rdoś (wyjaśnienie)

25.01.2022

Zielone logo Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, pod nim zielony napis Komunikat

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, w tym na portalach społecznościowych, nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi wymaganej zgody regionalnego dyrektora ochrony środowiska na podjęcie działań ratujących życie łosia wyjaśniamy, że zwierzęta te nie podlegają ustawowej ochronie gatunkowej, a jedynie objęte są tzw. moratorium - pozostają zwierzętami łownymi, lecz nie wolno ich zabijać.

Oznacza to, że w przypadku konieczności udzielenia pomocy osłabionemu lub rannemu łosiowi nie jest wymagana zgoda regionalnego dyrektora ochrony środowiska.  O konieczności udzielenia pomocy takiemu zwierzęciu zawsze decyduje właściwy terenowo urząd gminy w porozumieniu z lekarzem weterynarii, który ocenia stan i kondycję zwierzęcia i wskazuje dalszy sposób postępowania (leczenie, skrócenie cierpienia).

Oczekiwanie w takich sytuacjach na jakąkolwiek decyzję regionalnego dyrektora ochrony środowiska jest zbędne i niepotrzebnie wydłuża konieczność szybkiej reakcji przy udzielaniu pomocy zwierzęciu.

Zezwolenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska wymagane jest wówczas, gdy zwierzę objęte jest ochroną na podstawie ustawy o ochronie przyrody i rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.

{"register":{"columns":[]}}