Trzy leśne i sześć torfowiskowych - nowe rezerwaty przyrody w województwie warmińsko-mazurskim!
04.12.2024
4 grudnia 2024 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie podpisał zarządzenia ustanawiające dziewięć nowych rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni aż 1136,92 ha.
Na 100-lecie swojego istnienia Lasy Państwowe ogłosiły inicjatywę utworzenia lub powiększenia 100 rezerwatów przyrody na terenie całego kraju. W województwie warmińsko-mazurskim Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie zaproponowały wyznaczenie 9 rezerwatów, które uzyskały akceptację zespołów roboczych ds. wyznaczenia rezerwatów przyrody. Od tego momentu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie rozpoczęła szczegółową weryfikację granic proponowanych rezerwatów i celów ich utworzenia. Odbyły się także konsultacje społeczne, a projekty zarządzeń zostały uzgodnione z Wojewodą Warmińsko-Mazurskim. – Podpisane dziś zarządzenia to efekt dobrej współpracy instytucji, którą kieruję oraz Lasów Państwowych. Jestem dumna, że udało nam się wspólnie wyznaczyć tereny o szczególnych walorach przyrodniczych, które zasługują na ochronę rezerwatową – mówi Agata Moździerz Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie.
Nowo powołane rezerwaty przyrody obejmują obszar 1136,92 ha, wśród nich największy – torfowiskowy rezerwat Bagno Minta o powierzchni 491,09 ha, położony w gminie Budry, na terenach zarządzanych przez RDLP w Białymstoku, Nadleśnictwo Czerwony Dwór. Rezerwat został powołany w celu zachowania kompleksu ekosystemów torfowiskowych, leśnych i wodnych oraz związanych z nimi naturalnych zbiorowisk roślinności torfowiskowej i stanowisk cennych gatunków zwierząt i roślin, w szczególności licznej populacji haczykowca błyszczącego Hamatocaulis vernicosus.
Na terenach leśnych zarządzanych przez RDLP w Białymstoku ustanowiono także:
- torfowiskowy rezerwat przyrody Rysie Bagno o pow. 204,85 ha, położony w gminie Banie Mazurskie, na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Czerwony Dwór. Rezerwat powołano w celu zachowania kompleksu ekosystemów torfowiskowych, leśnych i łąkowych oraz związanych z nimi naturalnych zbiorowisk roślinnych, w tym torfowisk przejściowych i borealnej świerczyny na torfie oraz stanowisk cennych gatunków zwierząt i roślin, w szczególności krytycznie zagrożonego fiołka błotnego Viola epipsila i licznych populacji rzadkich gatunków z rodziny storczykowatych Orchidaceae. Na obszarach graniczących z rezerwatem wyznaczono otulinę o pow. 73,35 ha.
- leśny rezerwat Mokra Góra o pow. 60,08 ha, położony w gminie Kruklanki, na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Borki. Rezerwat powołano w celu zachowania fragmentów grądu subkontynentalnego stanowiącego ostoję cennych gatunków flory i fauny, w tym widłozęba zielonego, zrostniczka skalnego, miechery pierzastej, granicznika płucnika, puchlinki ząbkowanej, muchołówki małej, muchołówki białoszyjej i dzięcioła średniego.
W zasięgu terytorialnym RDLP w Olsztynie wyznaczono:
- torfowiskowy rezerwat Bagno Krzywek o pow. 74,68 ha, położony w gminach Olsztynek i Nidzica, na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Jedwabno. Rezerwat powołano w celu zachowania kompleksu torfowisk niskich i przejściowych oraz borów bagiennych. Na obszarach graniczących z rezerwatem wyznaczono otulinę o pow. 33,99 ha.
- leśny rezerwat Dolina Górnej Szelążnicy o pow. 121,61 ha, połozony w gminach Ostróda i Gietrzwałd, na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Stare Jabłonki. Rezerwat powołano w celu zachowania starych, mezofilnych lasów liściastych o cechach naturalnych, stanowiących siedliska epifitów i ksylobiontów, wspomagania procesów naturalnej regeneracji siedlisk leśnych, a także w celu ochrony źródliska rzeki Szelążnicy oraz jej górnego odcinka wraz z jeziorami Buńki Małe i Buńki Średnie.
- leśny rezerwat Las Krawno o pow. 35,48 ha, położony w gminie Świętajno, na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Strzałowo. Rezerwat powołano w celu ochrony kompleksu borów i lasów bagiennych oraz torfowisk z naturalną dynamiką zachodzących procesów biocenotycznych. Na obszarach graniczących z rezerwatem wyznaczono otulinę o pow. 28,95 ha.
- torfowiskowy rezerwat Łajskie Bagna o pow. 37,74 ha, położony w gminie Jedwabno, na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Jedwabno. Rezerwat powołano w celu zachowania kompleksu torfowisk niskich i przejściowych. Na obszarach graniczących z rezerwatem wyznaczono otulinę o pow. 40,09 ha.
- torfowiskowy rezerwat Torfowiska nad jeziorem Zdrużno o pow. 60,75 ha, położony w gminie Piecki, na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Strzałowo. Rezerwat powołano w celu ochrony torfowisk alkalicznych. Na obszarach graniczących z rezerwatem wyznaczono otulinę o pow. 49,76 ha.
- torfowiskowy rezerwat Uroczysko Korea o pow. 50,64 ha, położony w gminie Jedwabno, na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Szczytno. Rezerwat powołano w celu zachowania torfowiska alkalicznego. Na obszarach graniczących z rezerwatem wyznaczono otulinę o pow. 68,69 ha.
Podpisane zarządzenia zostały przesłane do publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
- Te dziewięć nowych rezerwatów przyrody to duży krok w kierunku ochrony bogactwa przyrodniczego warmińsko-mazurskich lasów. Dużym wsparciem w całej procedurze ich ustanowienia były inwentaryzacje przyrodnicze tych terenów, które otrzymaliśmy od organizacji pozarządowych i które stanowiły podwalinę dalszych prac nad wytyczaniem przebiegu granic. Efekt napawa optymizmem. Nie zwalniamy tempa i już pracujemy nad ustanowieniem kolejnych rezerwatów przyrody – dodaje Agata Moździerz.
Rezerwaty przyrody obejmują obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, które wyróżniają się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.
W województwie warmińsko-mazurskim ustanowiono dotychczas 121 rezerwatów przyrody.