W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Właściwa pielęgnacja drzew

14.06.2022

Drzewa są jednym z najważniejszych elementów zielonej infrastruktury. Ich obecność pozytywnie wpływa na jakość życia. Właściwe gospodarowanie zielenią pozwala optymalizować wynikające z obecności drzew korzyści dla ludzi i środowiska.

Szereg drzew przy wiejskiej drodze o zachodzie słońca. Pod drzewami zielona trwa.

W ramach projektu LIFE „Drzewa dla zielonej infrastraktury” Fundacja EkoRozwoju wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektury Krajobrazu opracowała Standardy Ochrony Drzew.

Standardy skierowane są przede wszystkim do osób zajmujących się zawodowo drzewami na terenach zieleni, ale mogą być przydatne także dla właścicieli prywatnych ogrodów. Jak przekonują autorzy projektu, właściwa ochrona drzew to inwestycja w przyszłość.

„Aby drzewa nam służyły, w przestrzeni kontrolowanej i zdominowanej przez ludzi powinny podlegać pewnym normom, które pozwalają na ich bezpieczne i wieloletnie utrzymanie” – napisano na stronie projektu, którego podstawowym celem jest poprawa gospodarowania drzewami stanowiącymi zieloną infrastrukturę. Może to nastąpić poprzez opracowanie i rozpowszechnianie wytycznych i dobrych praktyk utrzymania drzew, jak też pozyskanie wsparcia społeczeństwa oraz decydentów. Dorobek projektu będzie rozpowszechniany w krajach Unii Europejskiej.

Opracowane Standardy bazują na wiedzy eksperckiej oraz interpretacji obowiązków prawnych i obejmują:

  • Standard ochrony drzew i innych form zieleni w procesie inwestycyjnym (przedstawia sposoby przeprowadzenia prac, które pozwolą ograniczyć negatywne oddziaływanie inwestycji na zieleń);
  • Standard inspekcji i diagnostyki drzew (porządkuje, systematyzuje i dookreśla sposób oceny drzew);
  • Standard cięcia i pielęgnacji drzew (uwzględnia zarówno potrzeby rozwoju drzewa jak i bezpieczeństwa publicznego).

W tym miejscu warto przypomnieć zapisy ustawy o ochronie przyrody, które określają ramy prawne dotyczące pielęgnacji drzew. Mają one na celu ograniczenie nadmiernego przycinania koron drzew tzw. ogławiania drzew.

Zgodnie z ustawą nie można usunąć więcej gałęzi niż 30% korony drzewa, która rozrosła się w całym okresie rozwoju drzewa. Koronę można jednak zmniejszyć w większym zakresie, jeśli cięcia mają na celu:

  1. usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych;
  2. utrzymywanie uformowanego kształtu w koronie drzewa, np. charakterystycznych wierzb głowiastych;
  3. wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywrócenia statyki drzewa, na podstawie odpowiedniej dokumentacji.

Usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozrosła się w całym okresie rozwoju drzewa, stanowi uszkodzenie drzewa, a w wymiarze przekraczającym 50% uznawane jest za zniszczenie drzewa. Przekroczenie tych norm prawnych podlega administracyjnej karze pieniężnej.

Przepis ten ma na celu ochronę korony drzewa, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania drzewa. Znaczne i nieprawidłowe przycięcie gałęzi drzewa prowadzić może do pogorszenia kondycji drzewa, naruszenia jego statyki a nawet do obumarcia.

Więcej o projekcie "Drzewa dla Zielonej Infrastruktury Europy - Drzewa dla Zielonej Infrastruktury Europy."

Źródło: Genaralna Dyrekcja Ochrony Środowiska

{"register":{"columns":[]}}