Rezerwaty przyrody Jeziorko koło Drozdowa oraz Kwiecewo jeszcze większe!
06.11.2024
15 listopada wejdą w życie zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie, regulujące przebieg granic dwóch rezerwatów przyrody w województwie warmińsko-mazurskim.
Rezerwat przyrody Jeziorko koło Drozdowa, położony w gminie Orzysz, w powiecie piskim na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa Giżycko, został powiększony aż pięciokrotnie. Po powiększeniu powierzchnia rezerwatu wynosi dokładnie 53,14 ha.
Torfowiskowy rezerwat przyrody Jeziorko koło Drozdowa został utworzony w 2000 r. rozporządzeniem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego. Dotychczas powierzchnia rezerwatu wynosiła 10,01 ha. Teraz do rezerwatu włączono dodatkowe 43,13 ha. Było to możliwe dzięki przeprowadzonym w ostatnich latach badaniom przyrodniczym na obszarze rezerwatu i terenach przyległych. W trakcie prac terenowych zidentyfikowano lasy i bory bagienne (siedlisko przyrodnicze 91D0), dotychczas nieobjęte ochroną rezerwatową, pozbawione obecnie niemal całkowicie drzewostanu po podniesieniu się poziomu wody, na których następuje proces odtwarzania się siedlisk bagiennych. Obszary te są położone w dawnej niecce jeziora Jeziorko, obecnie niemal całkowicie zarośniętej. Występujące w niej obecnie siedliska tworzą zwarty, powiązany hydrologicznie kompleks torfowiskowo-bagienny. W obszarze odnotowano liczne stanowiska gatunków chronionych i rzadkich roślin, m.in. lipiennika Loesela, a ochrona rezerwatowa ma na celu zachowanie kompleksu siedlisk torfowiskowych – torfowisk niskich i przejściowych oraz otaczających je lasów bagiennych.
Ze względu na konieczność kompleksowego i długofalowego zabezpieczenia rezerwatu Jeziorko koło Drozdowa przed możliwością negatywnego oddziaływania czynników zewnętrznych wokół rezerwatu utworzono również otulinę. Całkowita jej powierzchnia wynosi 40,13 ha.
Rezerwat przyrody Kwiecewo, położony w gminie Świątki, w powiecie olsztyńskim został powiększony o ponad 13 ha i obecnie jego powierzchnia wynosi 123,67 ha. Wokół rezerwat nadal funkcjonuje otulina o powierzchni 262,17 ha.
Rezerwat jest jednym z najcenniejszych obiektów ornitologicznych w województwie. Jest to ważne miejsce odpoczynku i żerowania dla ptaków, szczególnie wodno-błotnych, w okresie wędrówek wiosennych i jesiennych, oraz ważne miejsce lęgowe dla ptaków związanych z siedliskami wodnymi.
W obszarze włączonym obecnie w granice rezerwatu przyrody stwierdzono gniazdowanie 21 gatunków ptaków wykorzystujących obszar jako miejsce lęgu, ale także żerowania i odpoczynku w okresie lęgowym. Jest to ważne miejsce lęgu dla rybitwy czarnej, której liczebność osiągała nawet 48 par. Jest to - w ostatnich latach - jedyne miejsce lęgu tego gatunku na polderze. Jednocześnie kolonia ta jest drugą co do wielkości kolonią rybitwy czarnej w województwie warmińsko-mazurskim. Spośród stwierdzonych gatunków ptaków najwyższy status ochronny posiada 6 gatunków: bączek, bąk, kropiatka, rybitwa białowąsa, rybitwa czarna, zielonka – są to gatunki wymienione w Załączniku I Dyrektywy Ptasiej.
Grunty rezerwatu stanowią własność Skarbu Państwa w zarządzie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, a także Starosty Olsztyńskiego i Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Fot. RDOŚ w Olsztynie