W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Pozyskanie ślimaka winniczka w 2022 r.

29.04.2022

218 ton ślimaka winniczka mogą jeszcze pozyskać w tym roku osoby i podmioty zainteresowane zbiorem tego mięczaka

Zdjęcie przedstawia 6 ślimaków winniczków na drewnie. W oddali widać łąkę.

W 2022 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie określił limit zbioru ślimaka winniczka z terenu województwa warmińsko-mazurskiego na 400 ton. Dotychczas wydano 26 zezwoleń na pozyskanie 182 ton. Do rozdysponowania pozostało jeszcze 218 ton.

Podmioty i osoby fizyczne zainteresowane pozyskaniem winniczka do celów przetwórstwa spożywczego muszą uzyskać zezwolenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Zezwolenia mogą być wydane na wniosek zawierający odpowiednio (zgodnie z art. 56 ust. 6 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody):

  • imię, nazwisko i adres albo nazwę i siedzibę wnioskodawcy;
  • cel wykonania wnioskowanych czynności;
  • opis czynności, na którą może być wydane zezwolenie;
  • nazwę gatunku lub gatunków, których będą dotyczyć działania, w języku łacińskim i polskim, jeżeli polska nazwa istnieje;
  • liczbę lub ilość osobników, których dotyczy wniosek, o ile jest to możliwe do ustalenia (można podać tonaż planowanego pozyskania);
  • wskazanie sposobu, metody i stosowanych urządzeń do chwytania, odławiania lub zabijania zwierząt albo sposobu zbioru roślin i grzybów lub sposobu wykonania innych czynności, na które może być wydane zezwolenie, a także miejsca i czasu wykonania czynności oraz wynikających z tego zagrożeń;
  • wskazanie podmiotu, który będzie chwytał lub zabijał zwierzęta.

We wniosku należy zwrócić uwagę na precyzyjne wskazanie planowanych punktów skupu ślimaka winniczka. W przypadku skupów ruchomych podać miejsce i godziny pracy takich skupów oraz telefon osoby prowadzącej.

Ponadto do wniosku należy dołączyć potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej (kwotę
w wysokości 82 zł należy uiścić na konto Urzędu Miasta Olsztyna, Plac Jana Pawła II 1, nr konta: 63 1020 3541 0000 5002 0290 3227).

Zawarte we wnioskach informacje zostaną uwzględnione w wydawanych decyzjach i zostaną przekazane do wiadomości służbom weterynaryjnym. Usprawni to współpracę organów ochrony przyrody, służb weterynaryjnych oraz podmiotów zajmujących się pozyskaniem ślimaka winniczka w zakresie działań kontrolnych (np. punktów skupu).

Wnioskodawcy, którzy otrzymali już zezwolenie, mogą wystąpić o jego zmianę poprzez zwiększenie dozwolonego limitu. W takim przypadku istnieje konieczność uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 41 zł za zmianę zezwolenia. Opłatę należy wnieść na wskazany powyżej rachunek bankowy Urzędu miasta Olsztyna.

Źródło: RDOŚ w Olsztynie

Fot.: Autor: Amanda und Jonathan Grobe (Praca własna) [CC BY-SA 2.5], Wikimedia Commons

{"register":{"columns":[]}}