Obszary Ramsar w województwie warmińsko-mazurskim
01.02.2022
2 lutego obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł. Na Warmii i Mazurach znajdują się aż 4 obszary włączone do sieci obiektów Konwencji Ramsarskiej o szczególnym znaczeniu międzynarodowym.
Konwencja Ramsarska jest międzynarodową umową podpisaną w 1971 r. w celu promowania ochrony i zrównoważonego użytkowania terenów podmokłych na całym świecie.
Konwencję podpisały dotychczas 172 kraje, które w jej ramach wyznaczyły ponad 2400 obszarów. W Polsce wyznaczonych jest 19 obszarów Ramsar, w tym aż 4 na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego, rezerwaty przyrody: Jezioro Łuknajno, Jezioro Siedmiu Wysp, Jezioro Karaś oraz Jezioro Drużno.
Jezioro Łuknajno jest pierwszym obszarem w Polsce włączonym na listę obszarów Ramsar (1978 r.), położonym w gminie Mikołajki. Znajdują się tam rzadkie siedliska podwodnych łąk ramienicowych. To także obszar występowania gatunków ptaków zagrożonych w skali Europy, m.in. trzmielojada, kani czarnej i rudej, bielika, orlika krzykliwego, rybołowa, błotniaka stawowego i zbożowego, bąka, derkacza, kropiatki i zielonki. W okresach migracyjnych pojawiają się tam licznie ptaki wędrowne.
Jezioro Siedmiu Wysp, do listy ramsarskiej włączone w 1984 r., leżyw gminach Srokowo i Węgorzewo. W jego skład wchodzi jezioro Oświn z zalesionymi wyspami oraz przyległe tereny podmokłe. Na terenie rezerwatu znajduje się między innymi kompleks torfowisk wysokich, bory i lasy bagienne oraz niżowe łąki. W obszarze występują ptaki lęgowe, m.in.: bąk, zielonka, derkacz, zausznik, gęsi: białoczelna, zbożowa i gęgawa; rybitwa czarna i białowąsa, orlik krzykliwy, bielik i zimorodek. Rezerwat jest również miejscem bytowania żółwia błotnego.
Jezioro Karaś, włączone do sieci w 1984 r., leży w gminach Iława i Biskupiec. Obszar ten obejmuje jezioro Karaś wraz z otaczającymi lasami bagiennymi. To także miejsce występowania podwodnych łąk ramienic, z bardzo rzadkim stanowiskiem ramienicy wielokolczastej. Obszar ten, jak większość w sieci, charakteryzuje bogactwo ornitologiczne ptaków lęgowych oraz odpoczywających, z gatunkami takimi jak: bąk, bączek, błotniak stawowy, żuraw, kania czarna, rybitwa rzeczna. Jezioro jest także miejscem pierzenia się stad łabędzi niemych, łysek i krzyżówek oraz miejscem żerowania bielika i rybołowa.
Jezioro Drużno obszarem Ramsar jest od 2002 r., znajduje się w gminach Elbląg i Markusy. Przeważającą powierzchnię zbiornika w okresie wegetacyjnym zajmują zbiorowiska roślin o liściach pływających tworzących zespół lilii wodnych. Należą do nich grzybieńczyk wodny i grążel żółty. W obszarze występuje wiele gatunków lęgowych ptaków, w tym: bielik, bączek, bąk, zielonka, kropiatka, świstun, krakwa, głowienka, perkoz dwuczuby, a także rybitwy: białowąsa, rzeczna i czarna oraz podróżniczek. W okresie sezonowych migracji i koczowań polęgowych na jeziorze gromadzą się tysiące gęsi białoczelnych, tundrowych i gęgaw, a jesienią także przelotne żurawie.
Fot. Robert Krupa