Projekt POIiŚ: Inwentaryzacja cennych siedlisk przyrodniczych kraju, gatunków występujących w ich obrębie oraz stworzenie Banku Danych o Zasobach Przyrodniczych
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
10 kwietnia 2017 r. między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska została zawarta umowa o dofinansowanie projektu nr POIS.02.04.00-00-0191/16 pod nazwą „Inwentaryzacja cennych siedlisk przyrodniczych kraju, gatunków występujących w ich obrębie oraz stworzenie Banku Danych o Zasobach Przyrodniczych”.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”, Działanie 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna.
Wartość projektu: 42 808 968,35 zł
Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej: 42 808 968,35 zł
Termin realizacji projektu: od 10 kwietnia 2017 r. do 30 listopada 2023 r.
Cel projektu
Podstawowym celem realizacji projektu jest wyeliminowanie luki w procesie zarządzania zasobami przyrodniczymi w kraju poprzez zlikwidowanie problemu braku pełnej informacji przyrodniczej oraz systemu do gromadzenia, analizowania, udostępniania i bieżącej aktualizacji przestrzennych danych przyrodniczych.
Cel projektu zostanie osiągnięty m.in. poprzez stworzenie systemu informatycznego - Bank Danych o Zasobach Przyrodniczych (BDZP), który będzie źródłem informacji o danych przyrodniczych w Polsce. System zostanie zasilony dostępnymi w kraju danymi, a zidentyfikowane dzięki temu braki w wiedzy przyrodniczej dot. rozmieszczenia siedlisk i gatunków oraz ich stanu zachowania, zostaną zlecone do uzupełnienia (wybrane, w zależności od dostępnych środków). Dzięki temu wypełniony zostanie obowiązek unijny związany z wdrażaniem Dyrektywy INSPIRE oraz ustawowy związany z budową infrastruktury informacji przestrzennej w zakresie tematów danych przestrzennych „Siedliska i obszary przyrodniczo jednorodne” i „Rozmieszczenie gatunków”.
Efekty projektu
Planowane efekty:
- uzupełniona wiedza przyrodnicza dotycząca rozmieszczenia siedlisk i gatunków oraz stanu ich zachowania (inwentaryzacje terenowe) wynikające z dokumentów planistycznych oraz innych zdiagnozowanych potrzeb;
- system informatyczny - Bank Danych o Zasobach Przyrodniczych, za pomocą którego zostanie zwiększony dostęp do wyników inwentaryzacji przyrodniczych w kraju;
- metodyki wraz z instrukcją przeprowadzania inwentaryzacji i monitoringów przyrodniczych przy wykorzystaniu nowoczesnych metod zdalnych teledetekcyjnych);
- standard danych przestrzennych zgodnie z wymogami Dyrektywy INSPIRE na potrzeby systemu informatycznego Bank Danych o Zasobach Przyrodniczych.
Informacja na temat możliwości zgłoszenia nieprawidłowości
Instytucja Zarządzająca Programu Infrastruktura i Środowisko stworzyła narzędzie umożliwiające zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości dotyczących projektów finansowanych ze środków POIiŚ.
W celu zgłoszenia nieprawidłowości należy:
- skorzystać z formularza
- lub wysłać wiadomość na adres e-mail: naduzycia.POIS@mfipr.gov.pl.
Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów.