Jak e-papierosy wpływają na zdrowie?
05.10.2023
W Polsce problem uzależnienia od nikotyny dotyczy wielu osób. Część palaczy sięga po e-papierosy. Elektroniczny papieros nie wydziela dymu, ale jego stosowanie nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Co powinniśmy wiedzieć o e-papierosach?
Co to jest e-papieros?
E-papieros (elektroniczny papieros) jest nowoczesnym urządzeniem, które jest traktowane jako alternatywa dla tradycyjnych papierosów. Składa się z baterii, elementu grzewczego i miejsca do przechowywania płynu. E-papierosy poprzez podgrzanie płynu wytwarzają aerozol.
Płyn (tzw. liquid) zazwyczaj zawiera:
- nikotynę,
- glikol propylenowy,
- glicerol,
- substancje zapachowe.
Zawartość oczyszczonej nikotyny sprawia, że producenci często zachwalają e-papierosy jako zdrowszą alternatywę dla zwykłych papierosów, które zawierają duże ilości substancji smolistych. Musimy jednak pamiętać, że nikotyna może być szkodliwa dla naszego zdrowia i może uzależniać.
Szkodliwość e-papierosów
Badacze wykazali, że e-papierosy generują kilkukrotnie niższe stężenie szkodliwych substancji niż klasyczne papierosy. Nie oznacza to jednak, że e-papierosy są obojętne dla naszego zdrowia.
W płynach stosowanych do e-papierosów znajdują się m.in. glikol propylenowy i gliceryna. Zaliczamy je do grupy alkoholi. Wykorzystuje się je do produkcji leków i kosmetyków. W związku z tym, że wszystkie substancje zawarte w płynie do e-papierosa są podgrzewane przez grzałkę, naukowcy przebadali właściwości tych związków po podgrzaniu. Według badań wyższa temperatura sprawia, że gliceryna i glikol propylenowy stają się toksyczne.
Płyny stosowane w e-papierosach mogą mieć w swoim składzie również nikotynę, która silnie uzależnia. Z powodu wielu zatruć obecnie maksymalna dozwolona dawka nikotyny to 20 mg/ml.
Dodatkowo płyny zawierają substancje aromatyzujące.
Naukowcy udowodnili, że im więcej substancji zawierają płyny do e-papierosów, tym są bardziej szkodliwe. Najbardziej niebezpieczne są dwa związki: wanilina i aldehyd cynamonowy.
Badania American Heart Association (AHA) wskazują, że palenie e-papierosów zwiększa występowanie ataków serca nawet o 60%, a także udarów i zawałów serca o 71% w porównaniu do osób niepalących.
Do skutków ubocznych palenia e-papierosów zaliczamy:
- zwężenie dróg oddechowych (w takim samym stopniu jak po zapaleniu zwykłego papierosa),
- wzrost ciśnienia krwi,
- przyspieszenie bicia serca,
- zmniejszenie elastyczności naczyń krwionośnych.