CZTERY OSOBY ZATRZYMANE I PRZYMUSOWO DOPROWADZONE W SPRAWIE SPROWADZENIA BEZPOSREDNIEGO NIEBEZPIECZEŃSTWA ZDARZENIA, W POSTACI ZAWALENIA SIĘ BUDOWLI PRZY ULICY ARMII KRAJOWEJ 8B W STARGARDZIE.
24.01.2025
W dniu 22 stycznia 2025r. miała miejsce realizacja, zlecona przez prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Stargardzie, w wyniku której funkcjonariusze Policji zatrzymali i następnie przymusowo doprowadzili 4 osoby, w sprawie sprowadzenia 12 maja 2022 roku bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia, w postaci zawalenia się budowli przy ul. Armii Krajowej 8B w Stargardzie.
W dniu 22 stycznia 2025r. miała miejsce realizacja, zlecona przez prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Stargardzie, w wyniku której funkcjonariusze Policji zatrzymali i następnie przymusowo doprowadzili 4 osoby, w sprawie sprowadzenia 12 maja 2022 roku bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia, w postaci zawalenia się budowli przy ul. Armii Krajowej 8B w Stargardzie.
Zatrzymani zostali dwaj inwestorzy (Eryk S. i Tomasz Ś.), którym prokurator ogłosił zarzut tego, że będąc odpowiedzialnymi za zorganizowanie procesu budowy z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia nie dopełnili swoich obowiązków w ten sposób, że :
- nie uzyskali aneksu do wydanej decyzji budowlanej, pomimo wprowadzenia w trakcie budowy istotnych zmian,
- powierzyli sprawowanie roli kierującego pracami budowlanymi osobie, która nie miała wykształcenia budowlanego,
- nie zobowiązali kierownika budowy do sporządzenia dokumentacji powykonawczej, cedując to częściowo na autora projektu budowlanego,
- nie sporządzili z kierownikiem budowy pisemnej umowy kształtującej uszczegółowione obowiązki i nie interweniowali mimo nienależytego sporządzania przez kierownika budowy dziennika budowy oraz nienależytej obecności na placu budowy.
Nadto zatrzymano i przymusowo doprowadzono dwóch projektantów (Magdalena S.-K. i Maciej W.), którym prokurator zarzucił to, że będąc odpowiedzialnymi przede wszystkim za sporządzenie projektu budowlanego w sposób nie zagrażający bezpieczeństwu obiektu i użytkowników nie dopełnili swoich obowiązków poprzez:
- sporządzenie dokumentu odbiorowego na etapie prac budowlanych, który zawierał zakwalifikowanie jako zmian nieistotnych zmiany istotne, to jest dotyczących zlikwidowania trzech ścian nośnych,
- sporządzenie przez nikogo niepodpisanego projektu ze zlikwidowanymi ścianami konstrukcyjnymi, będącego podstawą wykonywania prac budowlanych, mimo nieuzyskania aneksu do pozwolenia na budowę,
- nie podjęcie interwencji zaradczej od końca lutego 2020 roku, pomimo wiedzy o zmianach w konstrukcji budynku, prowadzącej do stanu niebezpieczeństwa katastrofą budowlaną.
Skutkiem niedopełnienia obowiązków przez każdego z podejrzanych było umyślne przyczynienie się do powstania 12 maja 2022 roku bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia, w postaci zawalenia się budowli przy ul. Armii Krajowej 8B w Stargardzie, które zagrażało życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach.
Przesłuchani przez prokuratora podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów i za wyjątkiem projektantki Magdaleny S.-K., odmówili złożenia wyjaśnień.
Względem każdego z podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, połączonego z obowiązkiem stawiennictwa w odpowiednich jednostkach Policji, informowania o wyjeździe trwającym dłużej niż 5 dni, zakazu kontaktowania się ze współpodejrzanymi oraz zakazu opuszczania Strefy Schengen. W stosunku do dwóch inwestorów dodatkowo zastosowano środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie po 50 000 zł.
Prokurator wydał również postanowienia w przedmiocie zabezpieczenia mienia na majątkach czterech osób podejrzanych.
Za czyny zarzucone podejrzanym grozi kara pozbawienia wolości od 6 miesięcy do lat 8.